Life Style Psychologia

Przepis na szczęście

przepis na szczęście

Czy istnieje przepis na szczęście? Chyba każdy z nas może stworzyć swój własny sposób, który pozwoli mu cieszyć się życiem. Tak naprawdę niewiele trzeba, by czuć się szczęśliwym. Jaki jest nasz przepis na szczęście? Co warto robić, by widzieć świat w kolorowych barwach?

Poczucie szczęścia

Możemy posiadać wiele. Piękny dom, dobrze płatną pracę, ale często czegoś nam brakuje. Nie mamy pełnej satysfakcji ze swojego życia. Poczucie szczęścia to nie tylko radość z posiadania dóbr, ale przede wszystkim wewnętrzne emocje, bliskość drugiej osoby i przeświadczenie o tym, że mamy dla kogo żyć. Szczęście jest związane z pozytywnymi emocjami. Jest w nim miłość, przyjaźń i pasja. Tych elementów nie może zabraknąć w naszym życiu, jeśli rzeczywiście pragniemy być szczęśliwi. Zatracając się w pracy i obowiązkach zapominamy o tym, jak cudowne jest poczucie szczęścia. Najwyższy czas by to zmienić, pomyśleć o sobie i zacząć żyć pełnią życia. Pora odkryć przepis na szczęście.

Czerp radość z małych rzeczy

Nie doceniamy tego co mamy i co nas spotyka. Nie potrafimy cieszyć się z drobiazgów, które wywołują uśmiech na naszej twarzy. Warto dostrzegać drobne rzeczy i gesty. Każdego dnia mamy tysiące okazji i powodów do szczęścia. Miły mail od klienta, komplement od koleżanki z pracy czy wiadomość o premierze książki ulubionej pisarki – tak mało trzeba, by wywołać radość. Cieszmy się z pięknej pogody, dobrego obiadu czy spotkania z przyjaciółką. Uśmiechajmy się do innych i do siebie, bo w ten sposób rozsiewamy radość i szczęście. Świta wokół nas od razu stanie się piękniejszy, a my przestaniemy narzekać na wszystko.

Zrób coś na opak

Nie ma nic gorszego niż rutyna. Gdy każdy dzień wygląda tak samo, życie szybko staje się nudne. Możemy odmienić szarą rzeczywistość, robiąc coś inaczej niż dotychczas. Idź do pracy inną drogą niż zwykle, odwiedź nieznaną dotąd kawiarnię, zmień trasę swojego codziennego biegu. Zobaczysz nowe widoki, spróbujesz innych smaków, a być może poznasz kogoś interesującego na swojej nowej drodze. Działaj na opak, bądź kreatywna i odważna. Smakuj życia, by każdego dnia pozytywnie cię zaskakiwało. Nigdy nie jest za późno na odkrywanie świata, nawet jeśli ma to być twój mały świat.

Odkryj swoją pasję

Mając zainteresowania i pasje jesteśmy bardziej atrakcyjni i nie znamy pojęcia nudy. Posiadanie własnego hobby daje nam poczucie szczęścia i satysfakcji. Ponadto rozwija i pozwala zająć wolny czas. W końcu lepiej robić coś fajnego, niż siedzieć na kanapie. Odkryj swoją pasję, zapisz się na kurs tańca czy zacznij malować. Może pociąga cię fotografia lub jazda szybki samochodami? Spróbuj czegoś nowego, czegoś co zawsze chciałaś zrobić. Nie trać cennego czasu. Pochłonięta pasją poczujesz się szczęśliwa jak nigdy wcześniej.

Dawkuj sobie relaks

szczęścieZapominamy o odpoczynku, a nasz organizm potrzebuje go tak samo jak powietrza. Codziennie powinnaś zadbać o chwilę tylko dla siebie. Zrób coś, co cię odpręża. Poćwicz jogę lub poczytaj książkę. Po prostu zapomnij na chwilę o pracy i problemach. Włącz kojącą muzykę – to twój czas na relaks. Wypoczęty organizm lepiej pracuje, a psychika ludzka jest w pełni spokojna. Szczęśliwi ludzie wiedzą, że należy odpoczywać, więc i ty o tym pamiętaj.

Katarzyna Antos

Komentarze (3)

pati25

6 lat temu

Bycie szczęśliwym nie zależy tylko od tego jakie dobra materialne posiadamy.Na szczęście składają się jeszcze
inne rzeczy.Bardzo ładnie opisano to w artykule.Najważniejsze jest zdrowie

dulcynea

6 lat temu

Tak szczęścia musimy szukać w sobie , to stan umysłu .
A satysfakcje musimy czerpać z drobiazgów ,z tego że czujemy się potrzebne , spełnione . Z tego , że chce nam się uśmiechać do innych i wyjść do ludzi.
Bo materialne dobra nie uczynią nas szczęśliwymi kobietami.

linea

6 lat temu

Warto jest otaczać się pozytywnymi ludźmi, którzy działają również pozytywnie na nas. Nie mówię tutaj o kolegach z pracy, bo tych sobie nie wybieramy, ale partner, koleżanka, znajomi z którymi spotykamy się na wspólne spędzanie czasu.
Spełnianie swoich pasji jest bardzo ważne, czasami też fajnie jest zrobić coś szalonego bez zastanawiania się co powiedzą inni. Pozwólmy sobie spontaniczne szaleństwo, cieszmy się drobiazgami… nie przejmujmy głupotami…

Zostaw komentarz