Kobieta w społeczeństwie Psychologia

Fałszywi przyjaciele – jak ich rozpoznać?

fałszywi przyjaciele

Przyjaciele to prawdziwy skarb pod warunkiem, że osoby, które za nich uważamy rzeczywiście zasługują na to zaszczytne miano. Niestety, nie wszyscy ludzie, którzy nas otaczają, pragną dla nas wszystkiego, co najlepsze. Niektóre osoby wręcz kopią pod nami dołki, kierując się li tylko własnym interesem. Fałszywi przyjaciele teoretycznie wydają się nam bliscy, a w praktyce robią rzeczy, do których nigdy nie posunąłby się ktoś, komu zależy na naszym dobru. Jak rozpoznać, że trafiliśmy właśnie na takich ludzi?

Przyjaciółka zazdroszcząca ci szczęśliwego związku

Twoja przyjaciółka jest singielką i ostro krytykuje twojego partnera. Spokojnie, to nie musi jeszcze oznaczać nic złego. Zastanów się, czy jej słowa krytyki są uzasadnione. Jeśli nie stać cię na obiektywizm, przedstaw sytuację osobie trzeciej. Niech ona sama stwierdzi, czy zachowanie twojego partnera jest niestosowne. Jeśli ona stwierdzi, że przesadzasz, a twoja przyjaciółka dalej będzie robiła wszystko, aby cię zniechęcić do ukochanego, to istnieje ryzyko, że robi to celowo. Czasem przez ludzi przemawia czysta zazdrość. Twoja przyjaciółka może być zazdrosna o to, że tobie układa się w życiu prywatnym. Widzi, że znalazłaś wspaniałego, przystojnego mężczyznę, na którego zawsze możesz liczyć. Też pragnęłaby tego samego, ale nie chce się do tego otwarcie przyznać, dlatego chce cię do niego zniechęcić. Możliwe też, że boi się, że teraz będziesz poświęcała jej zdecydowanie mniej uwagi niż dawniej.  W każdym razie jej zachowanie jest niedopuszczalne. Oczywiście zawsze radzimy sprawdzić, czy w tym, co mówi na temat twojego ukochanego, nie ma grama prawdy.

Przyjaciółka, która chce cię skłócić z partnerką

Z tym problemem często borykają się panowie, którzy przyjaźnią się z kobietami, np. z koleżankami z pracy. Panowie w przypływie męskiej solidarności rzadko wsadzają palec między drzwi i próbują uwieść zajętą kobietę. Na ogół uznają za świętość zasadę, że nie podrywa się pań, które mają już swoich partnerów. Kobiety tego nie rozumieją i mogą próbować skłócić swojego „przyjaciela” z dziewczyną, z którą ten dopiero zaczął się spotykać. Jako fałszywe przyjaciółki mogą mu udzielać dobrych rad, które de facto sprowadzają go  na manowce. Np. „nie odzywaj się do niej pierwszy, co będziesz pokazywał, że ci na niej zależy”, „nie odpisuj jej od razu, ale za trzy dni, niech pocierpi w niepewności”, „nie przepraszaj jej, w końcu nie chcesz być pantoflarzem”, „wyjechała z przyjaciółką na weekend, ciekawe co naprawdę robiła”. Teoretycznie mówi to wszystko, ponieważ zależy jej na twoim dobru. Czujesz, że cię wspiera, przy niej to zawsze ty masz rację.  W praktyce często tego rodzaju „przyjaciółki” marzą o tym, aby zająć miejsce dziewczyny, z którą spotyka się ich „przyjaciel”. On się obraża na swoją partnerkę, ona jest wściekła, że taki fajny facet nagle zaczął zachowywać się jak dziecko. Nie potrafią dojść do porozumienia, a „przyjaciółka” ma coraz lepszy humor i ustawia radosne piosenki i cytaty na Facebooku. Wierzy, że po pozbyciu się konkurentki, ma wolną drogę do jego serca.

Przyjaźń damsko-męska jest oczywiście możliwe. Warto jednak zadbać o to, aby w sprawach sercowych radzić się tylko takich kobiet, co do których jesteśmy pewni, że nie zależy im na niczym więcej poza kumpelską relacją. Najlepszym doradcą będzie przyjaciółka w szczęśliwym związku, współlokatorka mająca chłopaka, kuzynka, siostra i mama. Każda z tych kobiet na pewno pragnie dla ciebie dobra i nie ma żadnego interesu, aby intrygować i wchodzić z butami w twoją relację z nowo poznaną kobietą.

Wampir energetyczny

Odzywa się do ciebie zawsze wówczas, gdy ma interes lub problem. Chce pożalić się na partnera, który  de facto nie zrobił nic złego, ale ona musi wyrzucić całą swoją frustrację. Na dodatek po każdym spotkaniu z nią wracasz do domu zmęczona i psychicznie wyczerpana.  Czujesz, że przybywa ci problemów. Jej życie emocjonalne zaczyna cię przytłaczać. Wszystko wskazuje na to, że twoja „przyjaciółka” to wampir energetyczny, który pozbawia cię radości życia.  Pora ukrócić taką relację, w której wkłady są nierównomierne. Ty ciągle ją pocieszasz i wysłuchujesz, ona nigdy cię nie wspiera, nie interesują ją twoje problemy. Fałszywa przyjaciółka nie doceni też twoich sukcesów. Gdy pochwalisz się pomysłem na super dietę, ona i tak cię zniechęci, strasząc efektem jo-jo. Wampir energetyczny to człowiek, od którego lepiej trzymać się z daleka dla własnego dobra.

Przyjaźń na pokaz

Niektóre osoby przyjaźnią się na pokaz, chodzi o to, aby wejść do elitarnego towarzystwa, zawrzeć przydatne znajomości itp.  Jeśli masz rodziców w radzie miasta, zarządzie jakiejś dużej firmy, możesz być niemal pewna, że zawsze znajdzie się ktoś, kto potraktuje cię jak drabinę do awansu, znalezienia dobrze płatnej posady itp. Jeśli wyczuwasz, że ktoś w relacji z tobą nie jest do końca szczery, to prawdopodobnie tak jest. Możesz być też łakomym kąskiem dla wszystkich osób, które są mało przebojowe, ale pragną znaleźć się w centrum zainteresowania. Dzieje się tak, gdy ty jesteś duszą towarzystwa, a twoi znajomi cię szanują i traktują jak autorytet.

Fałszywi przyjaciele cię wykorzystują

Fałszywi przyjaciele nigdy nie wnoszą do relacji tego samego, co my. Jeśli ty jesteś w stanie pojechać w środku nocy z przyjaciółką na pogotowie, a ona nie chce cię wysłuchać po rozstaniu z wieloletnim partnerem, to w waszej relacji ewidentnie coś zgrzyta. Tak samo, gdy ona pojawia się zawsze wtedy, gdy ma interes – chce pożyczyć torebkę na wesele, złożyć wspólne zamówienie w sklepie internetowym itp. Jeśli nigdy nie rozmawiacie na poważne tematy, ona nie zwierza się tobie, to wasza relacja nie ma nic wspólnego z przyjaźnią. Fałszywi przyjaciele wykorzystują nasze koneksje, dobre serce i czas. Warto zweryfikować, czy wszystkie osoby, które postrzegamy jako nam bliskie, rzeczywiście nimi są.

Irmina Cieślik

Komentarze (2)

pati25

3 lata temu

O prawdziwą przyjaciółkę trudno.Taką od serca,taką na dobre i na złe.Argumenty podane w artykule są prawdziwe i właśnie to są cechy fałszywych przyjaciół

dulcynea

3 lata temu

Nie szukam przyjaciół na siłę , już tyle razy się sparzyłam.
Mam starą przyjaciółkę , mogę na nią liczyć już od przedszkola . A na nowe „przyjaźnie” się nie nastawiam . Ludzie są teraz jacyś inni… , cytując klasyka.
Mogę po kolei zgodzić się z tezami z artykułu , bo miałam do czynienia z takimi rodzajami osobników .Dlatego nie jestem już teraz taka łatwowierna.

Zostaw komentarz