Fitness Ruch to zdrowie

Spacer receptą na zdrowie

spacer-recepta-na-zdrowie

Wiosenna aura zachęca do aktywności fizycznej i długich spacerów. Przemierzając alejki w parku, czujemy przypływ endorfin. Słońce i zapach kwitnących drzew owocowych stanowią źródło satysfakcji.

Spacer jest nie tylko przyjemną formą aktywności fizycznej, ale przede wszystkim doskonałą receptą na zdrowie. Każdy słyszał, iż ruch zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nie każdy może sobie pozwolić na intensywny wysiłek fizyczny. Ćwiczenia na siłowni są dla wielu osób zbyt forsujące. W ich przypadku sprawdzi się spacer.

Rekonwalescenci a spacer

Przemierzanie alejek w parku zaleca się osobom, które wskutek kontuzji musiały na kilka tygodni ograniczyć aktywność fizyczną. Powrót do dawnej formy wymaga czasu. Spacer pozwala stopniowo powrócić do dawnej aktywności ruchowej.

Dobroczynne właściwości spaceru

Już Hipokrates zauważył, iż chodzenie ma dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Filozof nie dysponował dowodami uwierzytelniającymi jego tezę. Obecnie naukowcy dysponują badania, które potwierdzają przypuszczenia Hipokratesa.

Spacer alternatywą dla siłowni

Spacery korzystnie wpływają na nasze na nasze zdrowie, sylwetkę i samopoczucie. Ten rodzaj aktywności fizycznej powinien przypaść do gustu osobom, które na siłowni odczuwają znużenie i nie mogą pochwalić się dobrą kondycją.

Brak kontuzji

Spacer nie jest kontuzjogenny. Przemierzając alejki w parku, nie obciążamy kolan i kręgosłupa. Tempo spaceru możemy dostosować do swoich potrzeb. Nie musimy mierzyć się z cudzymi normami i osiągnięciami. Warto pamiętać, iż najlepsze rezultaty przynosi godzinny spacer. Pora i trasa nie odgrywają tutaj większego znaczenia. Najważniejsza jest systematyczność. Osoby, które mają słomiany zapał, nie osiągną pożądanych rezultatów.

Irmina

Wiosenna aura zachęca do aktywności fizycznej i długich spacerów. Przemierzając alejki w parku, czujemy przypływ endorfin. Słońce i zapach kwitnących drzew owocowych stanowią źródło satysfakcji.

Choroby cywilizacyjne – profilaktyka

Nie należy zapominać, iż spacer służy zdrowiu i chroni nasz organizm przed rozwojem chorób cywilizacyjnych. Ta forma aktywności fizycznej zapobiega miażdżycy, zawałowi, cukrzycy, osteoporozie i nowotworom. Spacerując, wzmacniamy stawy i kości.

Walka ze zbędnymi kilogramami

Lekarze często zalecają spacer osobom, które borykają się z otyłością. Ruch pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów. Z przeprowadzonych badań wynika, iż podczas godzinnego spaceru spalamy 200-300 kalorii. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż ta forma aktywności fizycznej nie jest męcząca, a nazajutrz nie cierpimy z powodu zakwasów.

Recepta na bezsenność i migreny

Osoby, które przemierzają alejki w parku, rzadziej cierpią na bezsenność czy migreny. Ruch na świeżym powietrzy dotlenia organizm i przyśpiesza metabolizm. Jednocześnie pozwala usunąć toksyny z organizmu i wzmacnia odporność. Osoby, które często spacerują, cieszą się dobrą pamięcią i nie mają problemów z koncentracją.

Spacer formą relaksu

Żyjemy w permanentnym stresie. W weekend pragniemy zapomnieć o problemach. Spacer stanowi doskonałą formę relaksu. Oczyszcza umysł z czarnych myśli i pozwala nabrać dystansu.

W związku z tym, iż spacer łączy przyjemne z pożytecznym, warto korzystać z jego dobrodziejstw. Przemierzając alejki w parku, możemy upajać się zapachem kwiatów i podziwiać piękne krajobrazy.

Irmina

Komentarze (8)

Tess

9 lat temu

Spacer to jedyna forma ruchu, która jest dla mnie możliwa oprócz rehabilitacji w przychodni. Najbardziej odpowiednia i bezpieczna ze względu na moje schorzenia i wiek. Ale to także wielka przyjemność 🙂

drobina

9 lat temu

Tak i jeszcze raz tak!:-) Spacer to nie tylko forma aktywności fizycznej dla leniwych:-X, czy rekonwalescentów. Spacer, to wielka przyjemność. Wprawdzie dużo jezdżę na rowerze, ale także spaceruję 2-3 razy w tygodniu, w tym obowiązkowo w niedzielę. Moje spacery są długie i intensywne – mniej się przy takich męczę, niż przy spokojnych:P:-X

filodendron

9 lat temu

Ja też jestem zwolenniczką spacerów, to jest najbardziej odpowiedni rodzaj ruchu dla mnie, z kijkami też jest super,a już z koleżanką plus pogaduszki – wspaniale:):):)

stazyz

9 lat temu

TAK, TAK, TAK podpisuję się pod tym artykułem:) Nie ma nic fajniejszego jak spacer a jeszcze lepszy jest nordic walking:):-X Chodzisz i całe ciało ćwiczy:) Endorfiny się produkują:) I jest cudownie:) A jak w miarę możliwości zaczniesz przyśpieszać i tak „naprawdę ” spalać energię i porządnie się spocisz tooooo, to po prostu jest odlot:);) Satysfakcja i szczęście GWARANTOWANE:-X:P:-X

Mindi

9 lat temu

Spacery to moja ulubiona forma relaksu jak i aktywność fizyczna. Prawie codziennie chodzę z sąsiadką na spacer i pogaduszki 🙂

Zostaw komentarz