juz-dzis-zadbaj-o-swoj-uklad-moczowy

Infekcje układu moczowego zdarzają się wśród kobiet bardzo często. Niestety leczenie nie zawsze przynosi spodziewane rezultaty – zakażenia układu moczowego lubią powracać. Co zrobić, aby temu zapobiec?

Do infekcji układu moczowego najczęściej dochodzi w wyniku przeniesienia bakterii E. coli w okolice cewki moczowej, a także w czasie kontaktów seksualnych. Niestety najbardziej zagrożone są kobiety, ponieważ ich budowa anatomiczna (krótka cewka moczowa i sąsiadowanie układu moczowego z odbytem) sprzyja zakażeniom, zwłaszcza zapaleniu cewki moczowej i pęcherza. Zwykle wystąpienie takiej choroby to epizod jednorazowy lub pojawiający się raz na jakiś czas. Jednak część pacjentek cierpi na powracające infekcje układu moczowego. Co można zrobić, aby zapobiec zakażeniom i ich nawrotom? Niezwykle ważna jest codzienna profilaktyka, która każdej z nas pozwoli zadbać o swój układ moczowy.

Oto 10 zasad profilaktyki układu moczowego:

1. Nie powstrzymuj oddawania moczu. Chodź do ubikacji tak często, jak tylko odczuwasz potrzebę. Opróżniaj pęcherz do końca.
2. Pij dużo płynów (min. 2 litry wody), aby stymulować działanie układu moczowego. Mikcje pomagają usunąć wiele bakterii zalegających w obrębie cewki moczowej.
3. Zażywaj suplementy diety, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego – najlepiej sięgaj po te, które w swoim składzie oprócz żurawiny zawierają też ekstrakt z liści pokrzywy i witaminę C.
4. Pamiętaj o higienie, mając na uwadze fakt, że zbyt częste podmywanie eliminuje bakterie kwasu mlekowego zasiedlające układ moczowo-płciowy. Brak dobroczynnych mikroorganizmów sprzyja namnażaniu drobnoustrojów chorobotwórczych. Wystarczy, że będziesz podmywać się dwa razy dziennie (częściej podczas miesiączki) oraz dodatkowo po każdym stosunku seksualnym.

Milena L.