NTM Profilaktyka NTM

Już dziś zadbaj o swój układ moczowy

juz-dzis-zadbaj-o-swoj-uklad-moczowy

Infekcje układu moczowego zdarzają się wśród kobiet bardzo często. Niestety leczenie nie zawsze przynosi spodziewane rezultaty – zakażenia układu moczowego lubią powracać. Co zrobić, aby temu zapobiec?

Do infekcji układu moczowego najczęściej dochodzi w wyniku przeniesienia bakterii E. coli w okolice cewki moczowej, a także w czasie kontaktów seksualnych. Niestety najbardziej zagrożone są kobiety, ponieważ ich budowa anatomiczna (krótka cewka moczowa i sąsiadowanie układu moczowego z odbytem) sprzyja zakażeniom, zwłaszcza zapaleniu cewki moczowej i pęcherza. Zwykle wystąpienie takiej choroby to epizod jednorazowy lub pojawiający się raz na jakiś czas. Jednak część pacjentek cierpi na powracające infekcje układu moczowego. Co można zrobić, aby zapobiec zakażeniom i ich nawrotom? Niezwykle ważna jest codzienna profilaktyka, która każdej z nas pozwoli zadbać o swój układ moczowy.

Oto 10 zasad profilaktyki układu moczowego:

1. Nie powstrzymuj oddawania moczu. Chodź do ubikacji tak często, jak tylko odczuwasz potrzebę. Opróżniaj pęcherz do końca.
2. Pij dużo płynów (min. 2 litry wody), aby stymulować działanie układu moczowego. Mikcje pomagają usunąć wiele bakterii zalegających w obrębie cewki moczowej.
3. Zażywaj suplementy diety, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego – najlepiej sięgaj po te, które w swoim składzie oprócz żurawiny zawierają też ekstrakt z liści pokrzywy i witaminę C.
4. Pamiętaj o higienie, mając na uwadze fakt, że zbyt częste podmywanie eliminuje bakterie kwasu mlekowego zasiedlające układ moczowo-płciowy. Brak dobroczynnych mikroorganizmów sprzyja namnażaniu drobnoustrojów chorobotwórczych. Wystarczy, że będziesz podmywać się dwa razy dziennie (częściej podczas miesiączki) oraz dodatkowo po każdym stosunku seksualnym.

Milena L.

Infekcje układu moczowego zdarzają się wśród kobiet bardzo często. Niestety leczenie nie zawsze przynosi spodziewane rezultaty – zakażenia układu moczowego lubią powracać. Co zrobić, aby temu zapobiec?

5. Używaj prysznica i unikaj kąpieli w wannie, zwłaszcza w gorącej wodzie. Podmywaj się i podcieraj zawsze w kierunku odbytu (od przodu do tyłu). Unikniesz w ten sposób przeniesienia bakterii E. coli w okolice cewki moczowej i pochwy.
6. Nie używaj zapachowych mydeł, płynów i żeli. Wybieraj preparaty do higieny intymnej o hipoalergicznym składzie i niskim pH. W okolicach intymnych myj się ręką, nigdy nie używaj gąbki.
7. Ogranicz alkohol i ostre przyprawy – podrażniają błonę śluzową cewki moczowej podczas mikcji.
8. Zadbaj o siebie podczas pobytu w miejscach publicznych – na basenie, w saunie, w jacuzzi – dokładnie umyj i osusz okolice intymne, unikaj chodzenia w wilgotnym kostiumie czy bieliźnie. Staraj się nie korzystać z publicznych toalet, a jeśli musisz, nigdy nie siadaj na desce klozetowej.
9. Regularnie odwiedzaj ginekologa, nie tylko gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy. Rób profilaktyczne badania przynajmniej raz w roku.
10. Zastanów się nad zastosowaniem szczepionki przeciw Escherichia coli, zwłaszcza jeśli masz często nawracające infekcje układu moczowego.

Profilaktyka układu moczowego polega na wdrożeniu w codzienne życie i przestrzeganiu kilku bardzo prostych zasad. Już dziś zacznij dbać o swój układ moczowy!

Milena L.

Komentarze (5)

pati25

5 lat temu

Jest to bardzo pożyteczny artykuł.Te wszystkie wekazówki wykorzystuję w dbaniu o mój układ moczowy.Od czasu do czasu zdarza mi się jakaś infekcja i łykam wówczas suplement diety z żurawiną i wit.C

Mindi

6 lat temu

Dbam o siebie zgodnie z tymi radami. Dawno nie miałam problemów z układem moczowym, jedyne jakie mi się zdarzały to po kuracjach antybiotykowych. Teraz nawet leczenie antybiotykami jest bezpieczne odkąd są suplementy diety.

Tess

6 lat temu

Przeczytałam wszystkie wskazówki i ucieszyłam się, że ja dokładnie przestrzegam tych punktów. Problemy z układem moczowym miewałam bardzo rzadko.

drobina

6 lat temu

Bardzo przydatny artykuł i cenne rady, z którymi jestem na bieżąco. Najtrudniej jednak przychodzi mi mobilizacja do wypicia 2l wody dziennie :-X

filodendron

6 lat temu

Własnie jestem W tym temacie , bo zachorowałam na nerki i chetnie wzbogaciłam swoją wiedzę o zawarte w tym artykule wiadomości,które mi są potrzebne.Bardzo dobre rady.

Zostaw komentarz