czy menopauza ogranicza aktywność fizyczną

Moda na bycie fit wciąż jest żywa. Coraz chętniej uprawiamy wszelkiego rodzaju sportu, zmieniamy swoje nawyki i zaczynamy żyć bardziej zdrowo. W życiu kobiety przychodzi okres przekwitania, który wiele zmienia. Czy menopauza ogranicza aktywność fizyczną?

Menopauza a życie kobiety

Kobiety między 45. a 55.rokiem życia przechodzą menopauzę. To oczywiście umowne ramy, a nadejście przekwitania tak na prawdę zależy od indywidualnego organizmu kobiety. Może się zdarzyć, że nastąpi znacznie wcześniej lub w późniejszych latach życia. Menopauza to okres zmian, który naturalnie zachodzi w organizmie. Zmiany dotyczą zaburzeń hormonalnych. Wraz z wiekiem, spada poziom produkcji kobiecych hormonów płciowych, a co za tym idzie, kobieta przestaje być płodna. Przekwitaniu mogą towarzyszyć różne objawy,które niekiedy utrudniają codzienne funkcjonowanie, w tym aktywność fizyczną. Dlaczego tak się dzieje?

Czy menopauza ogranicza aktywność fizyczną?

Menopauza może ograniczać aktywność fizyczną, co jest związane z zachodzącymi zmianami. W okresie przekwitania, obserwujemy spadek wydzielania dopaminy. Hormon ten jest w dużej mierze odpowiedzialny za motywację. Im mniej produkuje go nasz mózgu, tym mniejszą ochotę mamy na wykonywanie jakiejkolwiek aktywności ruchowej. Zmiany hormonalne czy przyjmowane w związki z nimi specyfiki, mogą prowadzić do zwiększenia wagi, co także może przekładać się na brak ochoty na sport. Argumentem będzie także rozdrażnienie i poczucie zmęczenia. Zmienne nastroje powodują, że co chwilę czujemy się inaczej, nie myśląc nawet o tym, by iść pobiegać, czy pojeździć na rowerze. W trakcie menopauzy, kobiety często narzekają na nadmierną potliwość i uderzenia gorąca. Obawiają się, że ćwicząc, tylko wzmogą te objawy i będą czuć się gorzej. Niektóre z pań stwierdzają, że w tym wieku ćwiczenia nie są już im potrzebne. Najzwyczajniej w świecie, pozbawione motywacji i nadziei na lepsze jutro, rezygnują z aktywności fizycznej.

Podczas menopauzy warto ćwiczyć

Przekwitanie nie jest chorobą i nie powinno ograniczać naszej aktywności fizycznej. W każdym wieku warto uprawiać sport, nie ma znaczenia czy mamy 20. czy 50. lat. W okresie menopauzy tym bardziej powinnyśmy zadbać o wygląd swojej sylwetki oraz zdrowie. Codzienna dawka ruchu sprawi, że poczujemy się lepiej, odzyskamy energię do życia i dobry humor. Ruch jest o tyle ważny, że jest cennym elementem profilaktyki otyłości czy osteoporozy. Jeśli więc chcemy zachować sprawność na długie lata, nie pozwólmy by menopauza nas ograniczała. Ćwiczmy i cieszmy się zdrowym stylem życia. Wtedy objawy menopauzy przestaną być tak dokuczliwe, a my będziemy zadowolone z efektów naszej aktywności.

aktywność fizycznąW naszym życiu nie powinno być żadnych ograniczeń, to od nas samych zależy, jak może wyglądać nasze codzienne funkcjonowanie. Razem ze sportem życie się zdecydowanie zdrowiej, dlatego warto ćwiczyć i czerpać z tego jak najwięcej korzyści, zarówno fizycznych jak i psychicznych.

Katarzyna Antos