Pytania przed ślubem
Sabel Blanco z pexels

Ślub stanowi niezwykle ważną decyzję, którą często celebruje się, dbając o wyjątkową oprawę tego dnia. Zawarcie małżeństwa niesie ze sobą ogromną odpowiedzialność. Posiada ona nie tylko charakter etyczny, ale też prawny. Pytania przed ślubem warto zadawać po to, aby po wypowiedzeniu sakramentalnego „tak”, uniknąć wielu rozczarowań. Często wydaje się, że wszystko jest jasne, aż dochodzi do pierwszego poważnego konfliktu. Wielu spięć udaje się uniknąć, stawiając zawczasu na otwartą komunikację opartą na asertywności. Nie należy łudzić się, że partner zmieni zdanie w jakiejś ważnej sprawie. Te pytania przed ślubem musicie sobie zadać:)

Po co zawieramy związek małżeński?

Istnieją różne powody, dla których ludzie decydują się na ślub. Niektórzy formalizują związek, ponieważ wkrótce ma pojawić się dziecko. Inni obawiają się samotności i wychodzą z założenia, że trzeba usankcjonować relację romantyczną, aby jej uniknąć. Nie brakuje też osób, dla których związek małżeński stanowi bazę poczucia własnej wartości. Choć czasy się zmieniły, to wciąż na kobiety wywiera się presję, aby wychodziły za mąż i rodziły dzieci. Najlepiej, gdy ślub bierze się z prawdziwej miłości i chęci współdzielenia życia. Niestety, czasem motywacja okazuje się niewłaściwa. Jest podszyta lękiem, źle pojętą powinnością lub chęcią przynależności do grupy mężatek. Warto zadać sobie to pytanie, by w razie nieodpowiedniej motywacji wstrzymać się z decyzją o ślubie. Związek małżeński to poważna sprawa, dlatego należy rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”.

Jak będą wyglądały finanse w małżeństwie?

Pieniądze w związku często pomija się i nie porusza tego tematu. Nadchodzi jednak taki dzień, kiedy zarządzanie nimi przekłada się na funkcjonowanie całej rodziny. Warto nauczyć się rozmawiać o finansach bez skrępowania. Poruszanie tych kwestii nie świadczy o chciwości, lecz o odpowiedzialności. Pieniądze często różnią partnerów i stają się zarzewiem kłótni. Jedna strona woli oszczędzać, by zapewnić sobie poduszkę bezpieczeństwa. Druga żyje chwilą i wydaje środki finansowe na różne przyjemności. Żadna postawa nie jest lepsza lub gorsza, ale powstała różnica prowadzi do konfliktu. Można go uniknąć, zawczasu ustalając wygląd domowego budżetu. Niektóre pary umawiają się na intercyzę, dwa osobne konta bankowe i jedno wspólne, na które co miesiąc każdy przelewa środki na domowe wydatki.

Jaki mamy stosunek do seksu?

Seks stanowi istotny element życia, o którym często zapomina się podczas romantycznych uniesień. Zakochanie sprzyja samopoświęceniu. Początkowo osoba, która ma niskie libido, chce się wykazać, dlatego uprawia seks częściej, niż potrzebuje. Na dłuższą metę różnica temperamentów staje się dość dokuczliwa. Nie da się ciągle poświęcać dla dobra związku. Psycholodzy zachęcają do tego, aby nie oszukiwać siebie i partnera. Warto postawić na szczerość i zastanowić się, w jaki sposób różny poziom popędu seksualnego wpłynie na relację romantyczną. Jak napięcie rozładuje osoba, która ma większe libido? Czy ta, która wykazuje mniejsze potrzeby seksualne, wie, z czego one wynikają? Niekiedy warto rozważyć badania laboratoryjne, ponieważ niskie libido stanowi efekt zaburzeń hormonalnych i niedoborów minerałów.

Czy chcemy mieć dzieci?

Posiadanie dziecka to kluczowa kwestia, o której warto porozmawiać przed ślubem. Nie ma co się łudzić, że strona niechętna rodzicielstwu nagle zmieni zdanie. Nikogo nie wolno zmuszać do macierzyństwa czy tacierzyństwa, ponieważ pogłębi to problem w związku. Przyczyni się również do powołania na świat dziecka, które zostanie unieszczęśliwione. Młodzi ludzie wyczuwają, gdy jeden z rodziców nie kocha ich tak, jak na to zasługują. Czasem udaje się poświęcić własne pragnienie dla dobra związku, ale trudno przewidzieć swoje reakcje za kilka lat. Niekiedy zdarza się, że instynkt rodzicielski nasila się i nie sposób go dłużej tłumić. Warto zawczasu zastanowić się też nad liczbą dzieci. Zdarza się, że mężczyzna pragnie trójki, a kobieta tylko jednego. Nie chce spędzać tyle lat w domu, wypadając z rynku pracy. Czasem też nie czuje się gotowa na więcej niż jedno dziecko.

Jakie mamy plany na przyszłość?

Pytania przed ślubem powinny objąć plany na przyszłość. Jeśli jeden z partnerów pragnie robić karierę zawodową i awansować do centrali firmy w innym mieście/kraju, to pojawia się problem. Czy druga strona zechce zmienić miejsce zamieszkania i pracy? Co z jej karierą zawodową i relacjami z najbliższymi? Warto wspólnie omówić plany związane z dalszą edukacją. Niekiedy jedna ze stron planuje doktorat, a ten zajmuje sporo czasu. Na drugą siłą rzeczy spadnie więcej domowych obowiązków. Czy partnerzy zgadzają się na taki rozwój wypadków?

Ważne pytania przed ślubem. Czym jest dla nas zdrada?

Zdrada często pozostawia zgliszcza i nie pozwala na odbudowę zaufania w związku. Problem polega na tym, że każdy definiuje ją nieco inaczej. Zbyt często zakłada się, że każda strona postrzega ją tak samo. Zwiększa to ryzyko rozczarowania i niepotrzebnego cierpienia. Warto zawczasu ustalić, jak każdy z partnerów definiuje zdradę. Czy jest nią flirt, pocałunek, seks, a może bliskość emocjonalna z osobą trzecią?

Jaki podział domowych obowiązków wspólnie ustalamy?

Podział domowych obowiązków to kolejny temat, który warto omówić przed ślubem. Związek małżeński to nie tylko przyjemności, ale też proza codzienności. Osoby, które decydują się go zawrzeć, muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, jak chcą podzielić między sobą domowe obowiązki. Warto o tym porozmawiać, ponieważ każdy wynosi z domu rodzinnego inne wzorce. Np. partner może zakładać, że wszystkim zajmie się żona, bo jego mama prowadziła dom. Ona z kolei uważa, że większość obowiązków przejmie jej mąż, ponieważ pracuje w mniejszym wymiarze godzin.

Czy partner boryka się z nałogiem?

Warto zastanowić się, czy partner nie cierpi na jakieś uzależnienie. Ślub to ważna decyzja, z której nie da się wycofać z dnia na dzień. Jeśli partner nadużywa alkoholu, eksperymentuje z substancjami psychoaktywnymi, często obstawia wyniki meczów u bukmacherów, to pojawia się powód do niepokoju. Nałóg niszczy nie tylko osobę, którą dotyka, ale też jej najbliższych. Pochłania całą uwagę i sporo środków finansowych. Jeśli partner cierpi z powodu uzależnienia, warto przełożyć ślub. Potrzebuje on czasu, aby uporać się z nałogiem. Do terapii uzależnień nie wolno nikogo zmuszać. Druga strona sama powinna dostrzec problem i podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia.

Czy partner zdradza oznaki agresji?

Przemoc w związku często wygląda dość subtelnie, przynajmniej na samym początku. Po ślubie zaczyna eskalować i stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia. Nie należy lekceważyć żadnych sygnałów alarmowych. Jeśli partner wypowiada się w sposób, który nas rani i oddziałuje negatywnie na poczucie własnej wartości, prawdopodobnie doświadczamy przemocy psychicznej. Gdy popycha nas po spożyciu alkoholu, po ślubie podniesie rękę. Wszczyna awantury o rzekome romanse, które wymyśla w oparciu o własne imaginacje? Jako mąż stanie się jeszcze bardziej zazdrosny i ograniczający. Każda, najdrobniejsza oznaka agresji, to sygnał alarmowy. Potraktuj go poważnie i odejdź, aby ocalić siebie.