Zdrowie

Niepłodność – od czego zacząć walkę z tym problemem?

Yassine Khalfalli z Unsplash

Zdecydowana większość par na pewnym etapie związku decyduje się rozpocząć starania o dziecko. Kobiety mają świadomość tego, że najlepszym momentem są tutaj młode lata ich życia – po 35 roku wzrasta chociażby ryzyko różnego rodzaju wad wrodzonych i samo zajście w ciążę sprawia też większy kłopot. Niestety wiele pań robi wszystko dobrze i dbają one o swój organizm – a i tak nie udaje im się otrzymać pozytywnego wyniku testu ciążowego. 

Jeżeli staramy się o dziecko dłużej niż od 12 miesięcy – trzeba zaakceptować fakt, iż potrzebna może być nam dodatkowa pomoc. Konieczne będzie tutaj m.in. badanie nasienia, sprawdzenie pracy tarczycy u kobiety i test jej płodności. Wszystko to będzie miało na celu znalezienie przyczyny problemu. Proces ten nie będzie dla nas pewnie przyjemny, bo będziemy musieli odpowiadać na bardzo prywatne pytania – ale warto to zrobić, bo lekarze są w stanie faktycznie pomóc nam założyć rodzinę.

Nerwy i złe nawyki 

Niestety bardzo często problem faktycznie leży w nawykach – zarówno kobiety i mężczyzny. Jeśli bardzo mocno stresujemy się tym, iż może nam się nie udać – zwiększa się prawdopodobieństwo tego, że tak właśnie będzie. Oczywiste jest to, że posiadanie dziecka to odpowiedzialność – ale powinniśmy się o nie starać dopiero wtedy, gdy wiemy, że jesteśmy na to gotowi psychicznie i finansowo. 

Kobieta nie może na pewno palić i nadużywać alkoholu, jeśli chce zajść w ciążę – nasz organizm będzie osłabiony i istnieje większe prawdopodobieństwo rozwoju poważnych chorób. U mężczyzny takie same nawyki mogą przecież negatywnie wpływać na ilość i jakość plemników – badanie nasienia szybko to zweryfikuje i poznamy odpowiedzi. Czasami już zwykła zmiana trybu życia pozwala nam zobaczyć pozytywny wynik testu ciążowego – warto więc przynajmniej spróbować. Tym bardziej, że kobieta na czas ciąży i tak będzie musiała całkowicie zrezygnować z używek oraz zdrowo się odżywiać.

Badania i stosowanie się do zaleceń 

Jeżeli decydujemy się już faktycznie poprosić o pomoc specjalistów – zróbmy to dobrze. Odpowiadajmy szczerze na wszelkie zadawane nam pytania i spróbujmy pomóc lekarzowi w znalezieniu przyczyny problemu – to my przecież najlepiej znamy swój organizm i być może podejrzewamy, co jest z nim nie w porządku.  

Jeśli zalecone zostaje nam na przykład badanie nasienia to wykonajmy je. Pamiętajmy o tym, aby wcześniej zrezygnować na kilka dni z aktywności seksualnej – oraz o konieczności dostarczenia próbki do laboratorium maksymalnie 30 minut po jej uzyskaniu. Przestrzeganie zasad i współpraca z lekarzem to tutaj klucz do sukcesu. Sprawdź https://ziebaclinic.pl

Dodaj komentarz