5 sposobów dbania o skórę w czasie menopauzy
Envato, fotografia dostarczona przez partnera

Menopauza to szczególny etap w życiu kobiety, podczas którego nasza skóra wymaga wyjątkowej i systematycznej pielęgnacji. Zmiany hormonalne zachodzące w ciele w znaczny sposób wpływają na zdolności regeneracyjne skóry i w związku z tym przyspieszają jej starzenie. W poniższym artykule przedstawimy 5 sposobów, które pozwolą zadbać o skórę w czasie menopauzy.

Wygładzenie zmarszczek – postaw na dobry krem

Warto postawić na dedykowane kremy, które kompleksowo zadbają o cerę dojrzałą. Szukając idealnego kosmetyku, warto wybrać ten z kolagenem z elastyną w składzie. Co to jest kolagen z elastyną? To dwa podstawowe białka, budujące tkankę łączną. Odpowiadają tym samym za zachowanie odpowiedniej struktury i jędrności twarzy. Aby zachować młodzieńczy wygląd, należy skoncentrować się na zapewnieniu odpowiedniej elastyczności i świeżości skóry. W wygładzaniu zmarszczek nie zastąpiony jest także retinol, który nie tylko wykazuje działanie przeciwstarzeniowe, ale także redukuje przebarwienia i wygładza skórę.

Wygładzenie zmarszczek

Envato, fotografia dostarczona przez partnera

Oczyszczanie skóry – podstawa codziennej pielęgnacji

Oczyszczanie skóry stanowi podstawę pielęgnacji cery dojrzałej, gdy zaburzone zostaje funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego skóry. W okresie menopauzy warto regularnie wykonywać peeling, aby złuszczyć martwy naskórek, dokładnie usunąć zanieczyszczenia oraz pobudzić krążenie krwi. Elastyna świetnie sprawdzi się, jako składnik produktów przeznaczonych do dogłębnego oczyszczania skóry twarzy. Jest to niezbędne przygotowanie ciała do dalszej pielęgnacji. Peeling zapewni przy tym lepsze wchłanianie stosowanych kosmetyków.

Nawilżenie – podstawa walki ze zmarszczkami

Zaburzenia hormonalne wpływają także na poziom nawilżenia skóry. Przesuszona cera to doskonałe podłoże do pogłębiania się zmarszczek. Z wiekiem zmniejsza się także ilość wydzielanego serum, co dodatkowo skutkuje szorstką w dotyku cerą. Aby zadbać o suchą skórę, należy pamiętać o regularnym nawilżaniu, najlepiej dwa razy dziennie. Warto stosować wybrane kremy zaraz po kąpieli, ponieważ to właśnie wtedy cera najlepiej wchłonie substancje czynne. Do nawilżenia najlepiej stosować kremy na pazie kwasu hialuronowego lub gliceryny, które słyną ze swoich zdolności przyciągających wodę.

walka ze zmarszczkami

Envato, fotografia dostarczona przez partnera

Przebarwienia – jak im zapobiegać?

Kolejnym problemem wielu kobiet w okresie menopauzy są zmiany pigmentacyjne widoczne na skórze. Przebarwienie powstają na ogół wskutek podwyższonego poziomu melaniny. W walce z plamami pomocne okażą się kremy i inne preparaty, zawierające witaminę. Warto stosować także peeling chemiczny, który usuwa obumarłe komórki oraz dogłębnie regeneruje skórę. Eksperci często podkreślają, że najlepiej jest zapobiegać powstaniu, trudnych w usunięciu przebawień. W tym celu warto regularnie stosować kremy z filtrem oraz pamiętać o ich reaplikacji, szczególnie w okresie wiosenno-letnim.

Kompleksowa pielęgnacja

W codziennej pielęgnacji, nie możemy zapomnieć o automasażu cery, który poprawi krążenie oraz pozwoli zadbać o zachowanie odpowiedniego owalu twarzy. Możemy go wykonywać codziennie samodzielnie, przy użyciu odpowiednich wałków i przyborów lub ręcznych technik masażu. Wykonując zabiegi, nie możemy zapomnieć także o skórze szyi, dekoltu oraz wrażliwych okolic oczu. Warto pamiętać także, o utrzymywaniu odpowiedniego nawodnienia oraz zdrowej diecie. Przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia, świetnie wpłynie na jakość naszej skóry.