Kobiece genitalia i kompleksy z nimi związane
Andrea Piacquadio z pexels

Kobiece genitalia nigdy nie były poddawane takiej presji jak dziś. Przez wieki kobiety zwracały uwagę na doznania, jakie z nich płyną. Dziś coraz częściej kierują się ich wyglądem. Moda na idealne wargi sromowe nie wzięła się znikąd. Nakręcają ją firmy, które specjalizują się w ginekologii estetycznej. Mają do zaoferowania kosztowne zabiegi, dlatego zależy im na tym, aby panie z nich korzystały. Jak nie dać zaszczepić w sobie kompleksów związanych z kobiecymi genitaliami? W jaki sposób fałszywe przeświadczenia wpływają na życie seksualne?

Kompleksy kobiet – jak wmawia je ginekologia estetyczna?

Zabiegi ginekologii estetycznej czasem rzeczywiście podnoszą komfort życia kobiet i ich zadowolenie z życia seksualnego. Poród sprzyja rozciągnięciu ścian pochwy, przez co penetracja przestaje sprawiać przyjemność. Niekiedy problemy wydają się sztucznie wykreowane. Dotyczy to rozmiaru warg sromowych i ich kształtu. Coraz częściej kompleksy związane z kobiecymi genitaliami sięgają jeszcze dalej. W grę wchodzi laserowe wybielanie odbytu. Wszystkie zabiegi są dla ludzi, ale gdzie przebiega linia między prawdziwymi potrzebami a sztucznie wykreowanymi? Jak kompleksy związane z kobiecymi genitaliami wpływają na życie seksualne?

Kobiece genitalia – wstyd związany z ich wyglądem

Wstyd z powodu kobiecych genitaliów jeszcze nigdy nie przybierał takiego nasilenia. Przez wieki uczono nas, że nie należy dotykać swojej waginy i jej oglądać. Zainteresowanie tą częścią ciała ukazywano jako grzeszne i niewłaściwe. Nie istniały jednak standardy estetyczne, które przyczyniały się do niezadowolenia ze swojej pochwy. Dziś kobiety odczuwają tak silny wstyd z powodu genitaliów, że zanika u nich libido. Ochota na seks spada, bo boją się obnażenia swojej niedoskonałości. Waginy dość mocno różnią się między sobą. Trudno tu wskazać jakąkolwiek normę, nie ma to zresztą najmniejszego sensu. Idealny wizerunek pochwy tworzą kliniki specjalizujące się w ginekologii estetycznej. Dla nich każda kobieta, która nie akceptuje wyglądu warg sromowych, stanowi potencjalną klientkę.

Duże wargi sromowe a szykanowanie kobiet. Przemoc psychiczna mówi o sprawcy

Szykanowanie kobiet z powodu wyglądu genitaliów nie jest powszechnym zjawiskiem. Zdarza się, że mężczyźni naśmiewają się z waginy swojej partnerki, czasem zwracają jej uwagę, że powinna coś z nią zrobić. Warto pamiętać, że takie zachowanie świadczy o tym, kto się go dopuszcza. Mężczyzna, który hejtuje kobiece genitalia, wytyka im niedoskonałość, stosuje wobec partnerki przemoc psychiczną. Ocenią ją i wartościuje ze względu na wygląd. Opisana sytuacja jest niedopuszczalna. Niestety, wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że pada ofiarą przemocy psychicznej. Ulega presji partnera, wstydzi się swoich genitaliów i próbuje je udoskonalić, aby upodobnić się do aktorek porno.

Kiedy medycyna estetyczna pomaga i podnosi jakość życia?

Czasem medycyna estetyczna jest potrzebna, nie należy jej potępiać w czambuł. Jeśli ktoś nosi na ciele zmiany, które przypominają mu o traumie, np. o wypadku samochodowym, przemocy w małżeństwie, to usuwając je, mniej myśli o tym zdarzeniu. Wpływa to korzystnie na jego dobrostan.

Akceptacja narządów płciowych zależy od narracji w domu

Duży problem stanowi brak akceptacji narządów płciowych, który często wynika z narracji w domu. Warto przyjrzeć się, jak bliscy ukazywali kobiecą seksualność. Czy z ich sposobu wypowiedzi i zachowania nie wynikało, że genitalia kobiece są brudne, grzeszne i stanowią powód do wstydu? Jeśli takie komunikaty padały, to nic dziwnego, że niektóre panie nie lubią swoich narządów płciowych. Nierzadko dysocjują się od nich, tracą z nimi kontakt, zaniedbują je. W rezultacie seks staje się mało satysfakcjonujący, a nawet bolesny, bo mimowolnie zaciskają mięśnie pochwy.

Relacje seksualne – patriarchat wciąż żyje i ma się dobrze

Relacje seksualne wciąż mają mocno patriarchalny charakter, choć na Zachodzie dużo mówi się o kobiecym wyzwoleniu. W Indiach i krajach arabskich to nie kobieta wybiera  męża, lecz jej bliscy. Często kierują się rodem, a nie tym, czy będzie on dobrym partnerem dla ich córki/siostry. W Polsce to kobieta ma podobać się mężczyźnie. Zachwycać go, spełniać jego oczekiwania. Jeśli posiada jakąkolwiek niedoskonałość w postaci małego biustu, płaskich pośladków, wypadających włosów czy dużych warg sromowych, to wzrasta ryzyko, że on porzuci ją dla atrakcyjniejszej. Niektórzy mężczyźni traktują przedmiotowo kobiety, choć sami nie przypominają ideału. Nie dbają o siebie, co widać po ogólnym stanie zdrowia. Mają wysoki cholesterol, cierpią na nadciśnienie tętnicze i próchnicę. Niestety, niektórzy stawiają kobietom bardzo wysokie wymagania, a samych siebie traktują z dużo większą łaskawością.

Lęk przed odrzuceniem a wygląd narządów płciowych

Jeśli nie będę idealna, on mnie zostawi – tak myśli wiele kobiet. Panie dążą do perfekcji, lekceważąc własne potrzeby. Zapisują się na zabiegi medycyny estetycznej, aby go nie stracić. Niekiedy ryzykują własne zdrowie i życie, poddając się skomplikowanym operacjom upiększającym. Warto pamiętać, że przeprowadza się je w narkozie, z której można nigdy się nie wybudzić. Każda operacja niesie też ryzyko groźnych powikłań.