Jak wyglądają relacje nastolatków
leah hetteberg z unsplash

Okres nastoletni rządzi się swoimi prawami. Młodych ludzi zwykło się postrzegać jako nieodpowiedzialnych. Często obwinia się ich o niewłaściwą reakcję względem zaistniałej sytuacji. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ich zachowanie nie wynika ze złej woli. Nastolatkom brakuje rozwiniętej kory przedczołowej, przez co mają one problemy z przewidywaniem konsekwencji swoich czynów. Wspomniana umiejętność wykształci się u nich z czasem. Jak wyglądają relacje nastolatków z innymi ludźmi? Dlaczego odgrywają tak ważną rolę w ich życiu?

Dlaczego grupa rówieśnicza jest tak ważna dla nastolatków?

Nastolatki zaczynają separować się od rodziców. Powoli kształtują własną autonomię, co objawia się m.in. tym, że większą wagę przywiązują do akceptacji rówieśników. Pragną stać się częścią grupy i zrealizować swoją potrzebę przynależności. Ich zachowanie stanowi naturalną kolej rzeczy i nie jest wymierzone w rodziców. Ważne, aby młodego człowieka otaczali ludzie, którzy korzystnie wpływają na jego rozwój. Zachęcają go do rozwoju zainteresowań, odkrywania nowej muzyki, filmów etc. Nawet jeśli nastolatki koncentrują się na farbowaniu włosów, grach komputerowych i viralach, to warto to zaakceptować. Problem pojawia się wówczas, gdy środowisko młodego człowieka wywiera na niego zły wpływ. Np. zachęca do prześladowania osób, które czymś się wyróżniają, np. swoją transpłciowością.

Co różni relacje nastolatków w XXI wieku od relacji ich rodziców?

Jak wyglądają relacje nastolatków? Na pierwszy plan wybija się ich wielowymiarowość. Młodzi ludzi nawiązują znajomości i je pogłębiają, kierując się różnymi kryteriami. Wielu z nich porzuca jednak wzorce charakterystyczne dla starszych pokoleń. Nastolatki mniejszą wagę przywiązują do płci, bardziej skupiają się na tym, jak czują się w towarzystwie drugiego człowieka. Jeśli z kimś dobrze się dogadują, to jego płeć nie ma większego znaczenia.

Wspólnota poglądów jako baza nastoletnich przyjaźni

Relacje nastolatków często wzrastają na bazie wspólnych przekonań. Młodzi ludzie, którzy cenią sobie równość, tworzą jedną grupę. Chętnie angażują się w inicjatywy społeczne, które promują tolerancję. Niekiedy biorą udział w marszach równości. Zdarza się, że organizują w swojej szkole przestrzeń przyjazną kolegom z niepełnosprawnością. Udzielają się podczas zbiórek charytatywnych i pracują jako wolontariusze.

Wspólne problemy i wzajemne wsparcie

Wspólne problemy zbliżają ludzi, dotyczy to również nastolatków. Wielu z nich podświadomie lgnie do osób, które przeżywają podobne trudności. Np. dzieci, których rodzice nadużywają alkoholu, często trzymają się razem. Rozumieją trudności, jakich doświadczają ich koledzy. Wspierają się w trudnych chwilach. Relacje nastolatków wcale nie są tak powierzchowne, jak mogłoby się wydawać. Młodzi ludzie zdają sobie sprawę, że razem łatwiej przetrwać trudny okres. Potrafią empatyzować z kimś, kto ma równie trudno w życiu. Łatwiej jest im się otworzyć przed rówieśnikiem, który boryka się z podobnymi problemami niż przed kimś, kto nie musi im stawiać czoła.

Jak wyglądają relacje nastolatków? Jak wspierać ich pasje?

Rodzice chcieliby, aby ich dzieci koncentrowały się na nauce i przygotowaniach do ważnych egzaminów. Często niechętnie patrzą na to, jak nastolatki realizują swoje pasje wraz z rówieśnikami. Zdarza się, że postrzegają je jako błahe i mało istotne. Uważają, że nauka jest ważniejsza od wspólnego malowania murali, gry na gitarze czy w piłkę nożną. Bagatelizują pasje dziecka i jego naturalne predyspozycje. Nie zdają sobie sprawy, że na ich bazie można kształtować swoją przyszłość zawodową. Relacje nastolatków, które podzielają jedną pasję, często są dość głębokie. Młodzi ludzie wiele się od siebie uczą, chętnie wymieniają się doświadczeniami. Razem przeżywają różne rzeczy. Pasja stanowi ich wentyl bezpieczeństwa, który pozwala im funkcjonować w tych trudnych czasach, kiedy stawia się im tyle wyzwań.

Jak dojrzewanie psychoseksualne zmienia relacje nastolatków?

Dojrzewanie psychoseksualne czasem zmienia relacje nastolatków. Koleżanka zaczyna widzieć w koledze fajnego chłopaka i vice versa. Wiek nastoletni to czas pierwszych miłości i fascynacji. Ciało młodych ludzi zmienia się, zaczynają buzować hormony. Poszukują oni własnej tożsamości psychoseksualnej. Zaintrygowani wchodzą w pierwsze związki. Nie zawsze zdają sobie sprawę z ich dynamiki, przez co ta ich zaskakuje. Chłopcy często realizują w pierwszych związkach swój popęd seksualny, który nie zawsze idzie w parze z bliskością emocjonalną. Z kolei dziewczyny poszukują oparcia i romantyzmu. Warto zadbać o rzetelną edukację seksualną nastolatków. Pomoże im to zrozumieć zmiany, jakie zachodzą w ich ciele, w tym miesiączkę i polucje. Jednocześnie ważne, aby posiadały świadomość, że druga strona niekoniecznie podziela ich potrzeby. Może dążyć do realizacji własnych. Ta wiedza pozwala uniknąć wielu rozczarowań.