Psychologia

Jakie są skutki przemocy psychicznej?

skutki przemocy psychicznej

Sydney Sims z Unsplash

Choć przemoc psychiczna pozostaje niewidoczna na pierwszy rzut oka, to wyrządza ogromne krzywdy osobom, które padają jej ofiarami. Dużo łatwiej nam sklasyfikować jako naganne szarpanie kobiety czy dziecka na środku ulicy. Natomiast gdy partner sugeruje nam w dość nieprzyjemny sposób, że kiepsko wyglądamy, bierzemy to za wyrażanie własnej opinii. Jakie są skutki przemocy psychicznej?

Spis treści:

  1. Jak rozpoznać przemoc psychiczną?
  2. Skutki przemocy psychicznej – niepewność w kontakcie z partnerem
  3. Skraj wytrzymałości nerwowej
  4. Spadek libido a przemoc w związku
  5. Gaslighting, czyli doprowadzanie ofiary do obłędu
  6. Natłok myśli a przemoc emocjonalna w związku
  7. Przemoc w związku a depresja
  8. Dlaczego powinnaś zakończyć toksyczny związek?

Jak rozpoznać przemoc psychiczną?

Przede wszystkim przemoc psychiczna stanowi poważny problem, którego nie należy bagatelizować. Musimy się nauczyć ją rozpoznawać i reagować adekwatnie do sytuacji. Za każdym razem, gdy czujesz się kiepsko, twój nastrój gwałtownie się pogarsza po czyjejś uwadze, komentarzu czy zachowaniu, prawdopodobnie padłaś ofiarą przemocy psychicznej. Uczy się nas, że często za bardzo bierzemy coś do siebie i robimy z igły widły. W rezultacie nie ufamy swoim pierwotnym reakcjom czy odczuciom. Nasze Wewnętrzne Dziecko krzyczy: to nie jest fair! Tymczasem my próbujemy zracjonalizować czyjeś zachowanie i obarczamy same siebie winą za rzekome przewrażliwienie.

Skutki przemocy psychicznej – niepewność w kontakcie z partnerem

Jakie są skutki przemocy psychicznej w związku? Przede wszystkim w towarzystwie partnera czujesz się niepewnie. Nigdy nie wiesz, kiedy i za co się skrytykuje. Wręcz chodzisz przy nim na palcach i próbujesz zrealizować jego wszystkie potrzeby, także te nienazwane. Czasem wręcz za bardzo się starasz, byle tylko mu nie podpaść. Na dodatek nigdy nie wiesz, czy mu się podobasz i spełniasz jego oczekiwania.

Skraj wytrzymałości nerwowej

Przemoc psychiczna negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Osoby, które padają jej ofiarami, często twierdzą, iż znajdują się na skraju wytrzymałości nerwowej. Nie potrafią się na niczym skupić, nic ich nie cieszy. Odczuwają tylko permanentny niepokój. Skutki przemocy psychicznej są takie, że czasem rzeczywiście zachowujesz się nieadekwatnie do sytuacji. Czujesz się tak przemęczona sytuacją, że krzyczysz na dziecko, gdy to chce się z tobą bawić. Twój partner ma kolejny argument, żeby ci dopiec. Jesteś nienormalna, jak możesz krzyczeć na dziecko, weź się opanuj!

Spadek libido a przemoc w związku

Brak ochoty na seks to jeden z najczęściej spotykanych skutków przemocy psychicznej, który występuje u kobiet. Nasza seksualność została tak zaprogramowana przez naturę, że erotyczne igraszki wydają nam się tylko wówczas fascynujące, gdy w naszym związku wszystko się układa. Każdy niewyjaśniony spór i konflikt, oddala nas od pożądania. Budzi natomiast niechęć do partnera.

Gaslighting, czyli doprowadzanie ofiary do obłędu

Sprawca przemocy często sięga po gaslighting, czyli wygaszanie. Kwestionuje to, co widzisz i słyszysz. Poddaje w wątpliwość twoje emocje. W rezultacie zaczynasz się zastanawiać, czy jesteś zdrowa psychicznie. A może wręcz przeciwnie, on ma rację i to początki schizofrenii albo innego poważnego zaburzenia? Gdy wyrwiesz się ze szponów przemocy, zobaczysz, że nie wariujesz. Odzyskasz rzeczywisty ogląd sytuacji.

Natłok myśli a przemoc emocjonalna w związku

Skutki przemocy psychicznej to także natłok myśli. Nie możesz spać, jeść i pracować, ponieważ cały czas zastanawiasz się, co zrobiłaś nie tak w relacji z partnerem. Może jesteś dla niego za chłodna? Przedstawiasz swoją sytuację różnym osobom – kolegom, przyjaciółkom, licząc, że ktoś coś doradzi. Liczysz na to, że gdy zmienisz swoje zachowanie, zyskasz przychylność partnera i jego zadowolenie. Często myślisz wręcz o nim jak o poszkodowanym, który bardzo ucierpiał z powodu braku czułości z twojej strony.

Przemoc w związku a depresja

Przemoc w związku to zjawisko, które należy natychmiast zakończyć dla swojego dobra. Jeśli w porę nie zareagujesz i nie zadbasz o siebie, może pojawić się depresja, a nawet stany lękowe.  Zaczniesz coraz bardziej się zaniedbywać, przestaniesz chodzić do lekarza, zaczniesz bagatelizować kłucie w klatce piersiowej i zatrzymywanie wody w organizmie. Ofiary przemocy domowej często umierają przedwcześnie. Niekoniecznie giną z rąk sprawcy, ale popadają w depresję i nie chodzą do lekarza nawet wówczas, gdy dzieje się z nimi coś niedobrego.

Dlaczego powinnaś zakończyć toksyczny związek?

Ograniczasz się do jednego tematu, czyli swojego związku i tego, jak twój partner dziś się zachowa. Nie potrafisz cieszyć się wiosną, awansem w pracy, spotkaniem z przyjaciółką. Nie wiesz bowiem, co czeka cię w domu. Ta niepewność stopniowo cię niszczy. Nie możesz jej bagatelizować. Dla własnej równowagi psychicznej powinnaś zakończyć toksyczny związek, w którym padasz ofiarą przemocy emocjonalnej.

Dodaj komentarz