popraw-swoja-pamiec-cz-2

Im jesteśmy starsi, tym trudniej jest nam zmieścić nowe rzeczy w magazynie pamięci długotrwałej. Musimy stosować przeróżne sztuczki, żeby lepiej zapamiętywać. Jakie są sprawdzone sposoby na lepszą pamięć?

W poprzedniej części artykułu możemy przeczytać, że ludzie w różny sposób pobierają z otoczenia materiał do zapamiętania – niektórym lepiej idzie słuchanie, innym – patrzenie, jeszcze inni lepiej zapamiętują, gdy są w ruchu.

Nie ulega wątpliwości, że jeśli staramy się zapamietać informacje, to powinniśmy przetwarzać je w taki sposób, który nam najlepiej odpowiada.

Dla wzrokowców

Przede wszystkim o wiele łatwiej Ci się będzie zapamiętywać w pomieszczeniu, które znasz – w ten sposób nie rozproszy Cię nic nowego. Staraj się odizolować od dźwięków, gdyż one – nawet te przyjemne – rozpraszają Twoją uwagę. Martwisz sie, że mimo zapisywania rzeczy na kartce ciągle coś Ci ucieka? Spróbuj zapisywać je na różnokolorowych karteczkach – sprawy domowe na przykład na niebieskich, zakupy na czerwonych, prywatne – na żółtych. Możesz też podkreślać tekst kolorowymi pisakami.

Twój mózg zakoduje sobie znaczenie koloru ze sprawami, które powinien zapamietać i jeśli tylko wiesz, że rano pisałaś coś na niebieskiej kartce, łatwiej sobie przypomnisz, co miałaś załatwić. Tylko trzymaj się stałego oznakowania kolorami.

Joanna Pastuszka-Roczek