popraw-swoja-pamiec-cz-2

Im jesteśmy starsi, tym trudniej jest nam zmieścić nowe rzeczy w magazynie pamięci długotrwałej. Musimy stosować przeróżne sztuczki, żeby lepiej zapamiętywać. Jakie są sprawdzone sposoby na lepszą pamięć?

Bardzo pomaga zamykanie oczu – w ten sposób do mózgu nie napływają kolejne informacje, które będzie chciał przetworzyć.

Wzrokowiec myśli obrazami, dlatego warto, byś poświęciła chwilę na wyobrażenie sobie każdego przedmiotu czy słowa.

Dla słuchowców

Słuchowcy bardzo źle się czują, jeśli coś im nie brzęczy w okolicy! Najlepiej zapamiętują to, co powtórzyli własn ym głosem. Nie bój się, że wyjdziesz na niepoważną czy niezaradną, jeśli powtórzysz na głos to, co przed chwilą usłyszałaś, przeczytałaś. Listę na zakupy również przeczytaj na głos. Zabaw się – spróbój powtórzyć rzecz do zapamiętania w głowie, używając głosu ulubionego lektora telewizyjnego czy aktora (na przykład głosem Krystyny Czubówny).

Staraj się skojarzyć fakty z piosenkami – jeśli masz coś ważnego do zapamietania, staraj sie, by w tle leciała muzyka, a kiedy będziesz chciała sobie to przypomnieć – zacznij od przypomnienia sobie dźwięków. One wydobędą informację z Twojej głowy znacznie szybciej, niż normalnie!

Kinestetycy

Kinestetykom potrzebny jest ruch, więc najlepiej stworzyć swoją własną, prywatną kolekcję gestów, których nie zauważy osoba postronna. Jeśli zapamietujesz sprawy związane z rodziną, zaciskaj lewą pięść, albo głaszcz się po lewej ręce, utrwalaj informacje chodząc lub wykonując proste prace domowe.

Joanna Pastuszka-Roczek