popraw-swoja-pamiec-cz-2

Im jesteśmy starsi, tym trudniej jest nam zmieścić nowe rzeczy w magazynie pamięci długotrwałej. Musimy stosować przeróżne sztuczki, żeby lepiej zapamiętywać. Jakie są sprawdzone sposoby na lepszą pamięć?

Osoby pod wpływem emocji stają się zapalczywe, trudno z nimi się dogadać, zacierają się im granice. Ważniejsze jest pozbycie się poruszenia, niż prawidłowe przetworzenie informacji.

Co zrobić, żeby uzyskać efekt podobny do emocji, ale bez ich niszczącego ładunku? Jeśli chcesz coś zapamiętać, musisz się najpierw uspokoić. Liczenie do dziesięciu angażuje nasz mózg na tyle, że emocje zdążą opaść i nie będą przeszkadzać w zapamietywaniu.

Bardzo dobrym sposobem jest wykonanie prostych ćwiczeń fizycznych, najlepiej rano – w ten sposób nasz mózg nie tylko się dotleni, ale odbierze informację o przyjemnym pobudzeniu organizmu, które zinterpretuje jako… emocję radości, a więc będzie bardziej gotowy zapamietać to, co się dzieje!

Trening pamięci

Wiemy, że mięsień nie używany – zanika, dlatego powinniśmy ćwiczyć naszą pamięć. Nie chodzi tu o umiejętność zapamiętywania nowych rzeczy, ale o sprawność wydobywania tych istniejących! Codziennie wykonuj czynności, które będą wymagały uruchomienia banku pamięci, jednak i tu staraj się przypominać sobie zgodnie z kluczem.

Kinestetycy niech spróbują odtworzyć w pamieci czynności poprzedniego dnia, wzrokowcy – niech rozwiązują krzyżówki, przywołują w pamięci twarze widzianych wczoraj osób czy fabułę filmu, słuchowcy – spróbujcie przypomnieć sobie stare piosenki, melodię z reklamy czy dialog z filmu.

Joanna Pastuszka-Roczek