popraw-swoja-pamiec-cz-2

Im jesteśmy starsi, tym trudniej jest nam zmieścić nowe rzeczy w magazynie pamięci długotrwałej. Musimy stosować przeróżne sztuczki, żeby lepiej zapamiętywać. Jakie są sprawdzone sposoby na lepszą pamięć?

Nie musisz powtarzać informacji kilka razy w głowie, wystarczy, żę ją parę razy napiszesz, w różnych miejscach. Nie musisz nawet używać kartki – możesz rysować w powietrzu palcem literki, niekoniecznie przed sobą – po prostu za pomocą delikatnych ruchów dłoni.

Kinestetykom bardzo pomaga wyobrażanie sobie ruchu, więc możesz sobie wyobrazić listę zakupów w formie tańczących produktó. Najprawdopodobniej należysz do osób, które przypominają sobie, co kto powiedział, poprzez przewijanie w głowie filmu z daną sytuacją. Im bardziej jest rozbudowana fabularnie, tym lepiej będziesz zapamiętywać.

Rola emocji w zapamiętywaniu

Najlepiej zapamiętujemy to, co jest ważne. Nasz mózg ocenia informacje, które do niego napływają – skąd dwie, co jest ważne, a co nie? Selekcji dokonuje na podstawie tego, czy z daną informacją związane są emocje. Nie mogą one być jednak zbyt duże. Dlaczego?

Informacje związane z określonymi emocjami są kierowane do miejsca w pamięci, w którym znajdują się podobne informacje. Dlatego myślenie o rzeczach przyjemnych rodzi mile wspomnienia, a o złych – wydobywa na światło dzienne również inne nieprzyjemne wspomnienia. Mózg zostaje zalany emocjami i w rezultacie zapomina, co właściwie miał zrobić, bo nagle przypomina mu się masa innych rzeczy.

Joanna Pastuszka-Roczek