pierwszy raz po mastektomii

Rak piersi to jeden z najczęstszych nowotworów u kobiet. Jeśli zajął więcej niż jedną czwartą piersi, zalecana jest jej amputacja. Mastektomia jest poważną operacją, która wpływa nie tylko na ciało, ale i psychikę kobiety. Panie po usunięciu piersi czują się niepełnowartościowe i nieatrakcyjne. Nie potrafią uwierzyć, że wciąż mogą być obiektem pożądania swojego partnera. A przecież nie tylko piersi świadczą o naszej urodzie! Powrót do życia seksualnego jest więc nie tylko możliwy, ale i ważny dla utrzymania relacji. Pierwszy raz po mastektomii może być jednak trudny. Jak przygotować się do seksu?

Diagnoza i leczenie raka piersi bardzo obciążają psychikę kobiety. Pacjentka przechodzi przez chemioterapię i radioterapię, a nieraz konieczna jest u niej amputacja piersi. Trudno się dziwić, że jest osłabiona i traci pewność siebie, szczególnie w sferze seksualnej. Jednak z seksu nie warto rezygnować, w czym może pomóc wyrozumiały i wpierający Amazonkę partner.

Mastektomia – utracona pewność siebie

Mastektomia to operacja polegająca na usunięciu tkanki piersi, zazwyczaj razem z brodawką sutkową. Tkanka jest wysyłana do badań histopatologicznych w celu stwierdzenia, na ile złośliwe są zmiany. Amputacja piersi jest skuteczną metodą w leczeniu raka, ale pozostawia trwały ślad – na ciele i psychice. Kobieta po usunięciu piersi zmaga się z niskim poczuciem wartości. Czuje się gorsza, wyobcowana i niepociągająca. Niekiedy kompleksy prowadzą nawet do depresji. Trudno się dziwić, że Amazonki po walce z chorobą nie myślą nawet o życiu seksualnym. Często także partner nie umie ich wesprzeć, bo sam nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji. A kobiecość to przecież nie tylko wygląd – to nasze podejście do życia, troska o innych, a także pewność siebie. Warto zadbać o poczucie atrakcyjności oraz spełnienie w sferze seksualnej.

Leczenie raka a spadek libido

Ponowne podjęcie życia seksualnego jest trudne nie tylko ze względu na poczucie kobiety, że przestała być atrakcyjna. Zazwyczaj przed mastektomią podejmowane są próby leczenia za pomocą innych metod. Niestety, duża część osłabia organizm, a nawet może prowadzić do przedwczesnej menopauzy. Jest ona bardziej burzliwa niż naturalna i łączy wszystkie nieprzyjemne objawy, takie jak suchość pochwy i jej atrofia, uderzenia gorąca, drażliwość czy zmęczenie. Podobne symptomy pojawiają się przy leczeniu farmaceutykami, przepisywanymi przez lekarzy zamiast bardzo obciążającej ciało chemioterapii. Na szczęście nawilżające pochwę żele czy kremy, które zawierają estrogen, mogą bardzo pomóc w tej kwestii. O aspekty zdrowotne uprawiania seksu po wyleczeniu raka warto zapytać lekarza. Niestety, specjaliści ze względu na brak czasu często nie pytają pacjentek o życie seksualne. Jednak zapytani wprost mogą nam pomóc bądź skierować do lekarza zajmującego się tymi kwestiami.

Rola partnera we wspieraniu Amazonkimastektomia

Partner kobiety, która przechodzi przez obciążający ciało i psychikę proces leczenia raka, musi wykazać się dojrzałością i odpowiedzialnością. Jego potrzeby schodzą na dalszy plan – trudno się dziwić, skoro ukochana osoba walczy o życie. Po mastektomii życie obojga partnerów powoli wraca do normy. Wracają też pragnienia i potrzeby seksualne. Jeżeli przed chorobą związek był zbudowany nie tylko na wzajemnej fascynacji atrakcyjnością fizyczną, ale też opierał się na przyjaźni i dążeniu do realizacji wspólnych celów, mężczyzna bez większych oporów zaakceptuje nowy wygląd kobiety. To zazwyczaj ona czuje się nieatrakcyjna, przez co odpycha od siebie ukochanego. Możliwe, że kwestia uprawiania seksu stanie się kością niezgody, która będzie oddalać od siebie partnerów. W takim przypadku najlepiej szukać pomocy doświadczonego psychologa, który pomoże obojgu przebrnąć przez tę nową, trudną sytuację.

Pierwszy raz po mastektomii

Bliskość erotyczna jest dla obojga partnerów istotna, aby utrzymać właściwą temperaturę związku. Kobiety po amputacji piersi często mają wrażenie, że są wybrakowane i niekobiece. Nie jest to prawdą! W seksie bardzo ważną rolę odgrywają zarówno pozostałe fizyczne atrybuty kobiecości, jak i kwestie psychiczne – czułość i zaangażowanie emocjonalne. Seksuolodzy radzą, żeby Amazonka w trakcie zbliżenia odsłaniała tyle ciała, na ile czuje się komfortowo. Może przecież kochać się w kusej sukience czy bluzce, która doda jej pewności siebie, a nie przeszkodzi w pieszczotach. Należy też pamiętać, że strefy erogenne zajmują aż 15% kobiecego ciała. Obszar piersi to jedynie niewielki ułamek z nich. Po mastektomii panie nadal mogą odczuwać satysfakcję i przyjemność z seksu. Jeżeli jednak ciężko im się przełamać, warto, żeby poszukały grup wsparcia założonych przez kobiety o podobnych doświadczeniach. Takie spotkania mają działanie terapeutyczne, a także pozwalają poznać osoby, które pomimo przeżyć związanych z rakiem nadal cieszą się życiem – także tym seksualnym.

Karolina Solga