co-to-jest-estrogen

Estrogen nazywany jest hormonem kobiecym, jednak nie tylko dla nas został zarezerwowany.

Ten zaliczany do steroidów związek jest wytwarzany w ciałach zarówno kobiet jak i mężczyzn. Organizm produkuje go w małych ilościach w kilku różnych częściach ciała, ale u kobiet najwięcej produkują go jajniki.

REKLAMA

Receptory estrogenu znajdują się w całym ciele kobiety, między innymi w mózgu, piersiach, sercu, naczyniach krwionośnych, macicy, pochwie, pęcherzu moczowym, wątrobie, kościach, skórze oraz układzie pokarmowym.

Hormon ten bierze udział w procesach związanych z menstruacją, seksem, prokreacją i oczywiście menopauzą. Jest również odpowiedzialny za takie cechy jak powiększenie się piersi, szersze biodra oraz owłosienie okolic łonowych i pod pachami. Ma bardzo duży wpływ na kondycję skóry oraz włosów.

Jak można się zatem domyślić, właściwy poziom estrogenu jest niezwykle istotny dla każdej z nas. Przy czym nie ma ilości optymalnej, to, jak reagujemy na niego, stanowi indywidualną cechę organizmu każdej z nas.

W momencie, gdy poziom hormonu spadnie lub wzrośnie, w dużym stopniu wpływa on na nasze życie.
Może zmienić nasz nastrój, osłabić odporność albo nawet doprowadzić do chorób, związanych z układem krążenia. Dlatego, Drogie Panie, gdy jesteśmy w okresie około menopauzy, sprawdzajmy poziom naszych hormonów, by móc świadomie kontrolować swój stan zdrowia.

Agnieszka

7 KOMENTARZE

  1. Ja, niestety nie badałam poziomu estrogenów u siebie, z tego co wiem, to poziom waha się w czasie cyklu miesiączkowego. Ja – z racji wieku (42) i świadomości nadchodzących zmian , zaczęłam zażywać menoplant soja 40+ prawie miesiąc temu, no i podejrzewam, że było to niepotrzebne. Dostałam wczoraj okres i nie dość, że bardziej obfite mam krwawienie, to jeszcze ból brzucha i krzyży zwalał mnie wczoraj z nóg, nawet zawroty głowy miałam. Tłumaczę to sobie sprowokowaniem nadmiaru estrogenów, ale cóż, człowiek uczy się na błędach, myślałam, że tak będzie dobrze. Zresztą – może się mylę? Przerzucę się chyba na niepokalanek pieprzowy, który reguluje nieco inaczej gospodarkę hormonalną: przywraca prawidłową równowagę między progesteronem a estrogenem, na dodatek hamuje wydzielanie prolaktyny i działa antyandrogennie. Wszystko to mi pasuje. Napiszę Wam za jakiś czas, jak to u mnie działa;)

  2. Estrogen to hormon, którego przyjmowanie może nam przynieść wiele korzyści.Wielu naukowców jest zdania, że długotrwałe przyjmowanie estrogenu, na przykład w okresie klimakterium, może stanowić zagrożenie dla zdrowia.Estrogen może sprzyjać niektórym rodzajom nowotworów

  3. Summer czy nadal bierzesz niepokalanek pieprzowy i jak on się u Ciebie sprawdził? Co myślisz o działaniu tego naturalnego leku? I w jakiej postaci stosowałaś? Mam od jakiegoś czasu nieregularny okres i sporo czytam na temat menopauzy, hormonów i zmniejszaniu dolegliwości naturalnymi metodami. Interesuje mnie wiedza ale także doświadczenie kobiet 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ