Alternatywna medycyna Natura i eko

Hipnoza, czyli wyprawa w głąb siebie

hipnoza-czyli-wyprawa-w-glab-siebie

Samo słowo hipnoza wywodzi się z języka greckiego i oznacza sen. Nie jest to jednak adekwatne tłumaczenia, gdyż hipnoza to stan psychiczny pomiędzy snem a jawą.

Jak to działa?

Wyróżnia się wiele rodzajów hipnozy w zależności od wprowadzania w ten stan, przebiegu i sposobu kontaktu terapeuty z osobą hipnotyzowaną. Najpopularniejsza, znana nam z filmów, metoda polega na wprowadzaniu pacjenta w trans przez monotonne słowa lub ruchy wahadełka. Najprościej ujmując więc, jest to leczenie sugestią, poprzez działanie na aktywną w stanie hipnozy podświadomość. Osoba w transie jest wyciszona, słyszy tylko głos terapeuty, który instruuje ją czego szukać i gdzie podążać w trakcie wędrówki w głąb własnej psychiki. W ten sposób terapeuta może przekonać pacjenta na poziomie jego podświadomości, że wcale nie boi się tego, co dotychczas stanowiło źródło jego fobii, może też wzbudzić niechęć do palenia papierosów, picia alkoholu, jedzenia słodyczy czy innych nałogów.

W czym pomaga?

Stosując indywidualnie dobrane przez terapeutę techniki, poprzez hipnozę można skutecznie leczyć takie dolegliwości jak: depresja, notoryczne zmęczenie, lęki, samotność, nerwice (natręctwa, zaburzenia snu, migreny), uzależnienia (alkoholizm, narkomania, palenie), zaburzenia odżywiania, zaburzenia mowy (jąkanie), zaburzenia o podłożu psychosomatycznym, zaburzenia seksualne i wiele innych dolegliwości, których początek znajduje się w naszej głowie.

A. Złotkowska

Samo słowo hipnoza wywodzi się z języka greckiego i oznacza sen. Nie jest to jednak adekwatne tłumaczenia, gdyż hipnoza to stan psychiczny pomiędzy snem a jawą.

Czy to bezpieczne?

Wokół hipnozy narosło wiele mitów. Często budzi ona niedowierzanie, lęk czy nawet wrogość. Ludzie obawiają się, że osoba hipnotyzująca wykorzysta ich do własnych celów, narzucając swoją wolę. Każdy przecież kojarzy motyw z Nagiej Broni czy innych filmów, gdzie ktoś pod wpływem hipnozy zaczyna zachowywać się jak kurczak. Wyjaśnijmy to raz na zawsze: to fikcja, rzecz niemożliwa.

Terapeuta nie może zmanipulować osoby poddawanej hipnozie. Jest w stanie tak pokierować pacjentem, by ten umiał rozpoznawać swoje uczucia, kontrolować zachowania i reakcje, a nawet wpływać na potrzeby organizmu, lecz nie może zmienić człowieka.

Niemniej jeśli chcesz spróbować tej metody, dla spokoju ducha oraz bezpieczeństwa zrób najpierw wywiad, kim jest terapeuta, a jeśli nie znasz żadnej osoby, którą leczył, poczytaj chociaż opinie o nim w Internecie. Masz prawo umówić się na spotkanie zanim zdecydujesz się poddać hipnozie i wypytać terapeutę o jego metody, kursy, przygotowanie oraz doświadczenie. Pamiętaj, że Twój komfort psychiczny to podstawa przy tego rodzaju terapii.

A. Złotkowska

Komentarze (8)

pati25

9 lat temu

Miałabym pewne obawy przed poddaniem się hipnozie.Nie jestem pewna czy nic by się niepożądanego stało,czy pomyślnie wyszłabym z tego stanu i czy faktycznie by mi pomogła hipnoza

Martyna34

10 lat temu

Nigdy nie poddam się hipnozie – boje się jej !
Mam wrażenie że mimo wszystko nie jest to w 100% sprawdzona,bezpieczna metoda.

summer

10 lat temu

Jak w przypadku każdego leczenia najważniejsza jest tu chyba wiara w skuteczność! Ja mam dość sceptyczne podejście do takich spraw, a wręcz bałabym się, żeby się ktoś „dotykał” mojej podświadomości;), czułabym się chyba nieswojo 😉

Iva.

10 lat temu

Chetnie poddalabym sie hipnozie, gdybym miala 100% pewnosc, ze lekarz ja wykonujacy jest naprawde doswiadczonym i odpowiedzialnym lekarzem.

mjbz

10 lat temu

Osoba poddana takiej sugestii wykonuje bezkrytycznie i całkowicie nieświadomie zawarte w poleceniu czynności.Często jest nawet świadoma iż to co w danych momencie wykonuje jest bezsensowne, głupie lub śmieszne i nijak nie przystaje do jej kryteriów, potrzeb i oglądu rzeczywistości. Lecz polecenie osoby, która panowała nad jej podświadomością w czasie snu jest tak silne że narzucona czynność zostaje bezwiednie wykonana. Osoba poddana hipnozie nie wie dlaczego wykonuje daną czynność będącą elementem polecenia pohipnotycznego , jaki jest jej cel i dlaczego postępuje czasami nawet tak dziwacznie dla siebie. Istnieją podobno granice wykonywania poleceń pohipnotycznych, głównie wiążące się z przekroczeniem barier zagrożenia życia swojego i drugiej osoby, ale jak to bywa z barierami mówi się że przy odpowiedniej sugestii hipnotycznej są one też możliwe do ominięcia…tak wypowiada się lekarz, który hipnozą leczy od wielu lat.

malgosia74

10 lat temu

Czasem zastanawiałam sie czy to rzeczywiscie działa i zawsze miałam obawy czy z tego stanu mozna „bezpiecznie” wrócić do rzeczywistości. Wiele czytałam na ten temat i ten artykuł oddaje istote tej metody leczenia. Bowiem hipnoza bywa pomocna przede wszystkim w zwalczaniu nerwic, migren, zaburzeń snu, lęków. Uwalniając pacjenta od stałego wewnętrzego napięcia, pomaga też leczyć choroby w dużej mierze wywołane stresem i zaburzeniami emocjonalnymi (m.in. wrzody żołądka, nadciśnienie, arytmię). Hipnoterapia ułatwia także walkę z uzależnieniem od papierosów, alkoholu – terapeuta może sprawić, że pacjent na samą myśl o używkach będzie odczuwał mdłości. Jednak uważam, że ta metoda leczenia nie jest lekarstwem na wszelkie dolegliwości – sprawdza się tylko w przypadku niektórych chorób i u niektórych osób.

lalakosi

10 lat temu

Mnie to troche przeraza, ale znajoma naprawde schudla kilkanascie kilogramow. Nie pomagaly jej zadne diety, ciagle sie „lamala” a po partu takich sesjach naprawde zmienila nawyki i trzyma sie ich do dzis, mowi ze tluste czy slodkie po prostu jej juz nie smakuje.

Zostaw komentarz