hipnoza-czyli-wyprawa-w-glab-siebie

Samo słowo hipnoza wywodzi się z języka greckiego i oznacza sen. Nie jest to jednak adekwatne tłumaczenia, gdyż hipnoza to stan psychiczny pomiędzy snem a jawą.

Czy to bezpieczne?

Wokół hipnozy narosło wiele mitów. Często budzi ona niedowierzanie, lęk czy nawet wrogość. Ludzie obawiają się, że osoba hipnotyzująca wykorzysta ich do własnych celów, narzucając swoją wolę. Każdy przecież kojarzy motyw z Nagiej Broni czy innych filmów, gdzie ktoś pod wpływem hipnozy zaczyna zachowywać się jak kurczak. Wyjaśnijmy to raz na zawsze: to fikcja, rzecz niemożliwa.

Terapeuta nie może zmanipulować osoby poddawanej hipnozie. Jest w stanie tak pokierować pacjentem, by ten umiał rozpoznawać swoje uczucia, kontrolować zachowania i reakcje, a nawet wpływać na potrzeby organizmu, lecz nie może zmienić człowieka.

Niemniej jeśli chcesz spróbować tej metody, dla spokoju ducha oraz bezpieczeństwa zrób najpierw wywiad, kim jest terapeuta, a jeśli nie znasz żadnej osoby, którą leczył, poczytaj chociaż opinie o nim w Internecie. Masz prawo umówić się na spotkanie zanim zdecydujesz się poddać hipnozie i wypytać terapeutę o jego metody, kursy, przygotowanie oraz doświadczenie. Pamiętaj, że Twój komfort psychiczny to podstawa przy tego rodzaju terapii.

A. Złotkowska