szkodliwa-moda-na-diety

Z telewizji, gazet i z bilbordów wciąż atakują środki odchudzające, diety-cud i produkty typu „light”. Patrzą na nas uśmiechnięte, szczupłe kobiety i zdają się mówić – Ty też powinnaś tak wyglądać! Zanim jednak sięgniesz po kolejną dietę warto się na chwilę zatrzymać i zastanowić czy aby na pewno jest to dobre dla ciała i zdrowia?

Nie ma chyba kobiety, która chociaż raz nie dała się wciągnąć w pułapkę odchudzania. Wszystkie dobrze to znamy – wyrzeczenia, liczenie kalorii, albo co gorsza zażywanie środków, które mają zmniejszyć łaknienie.

Szybka strata kilku kilogramów, a potem niespodziewany efekt jo-jo i jeszcze gorsze samopoczucie. Za chwilę słyszymy, że naukowcy po raz kolejny odkryli co tak naprawdę należy robić, aby na dobre schudnąć. Dajemy się przekonać i wszystko zaczyna się od początku.

Szczupła sylwetka stała się dziś synonimem piękna. Wiele kobiet zrobi wszystko, żeby wpasować się w ten wizerunek, nie zauważając, że niszczy swój organizm. Na szczęście powstaje coraz więcej kampanii uświadamiających do czego prowadzi moda na diety.

Anoreksja i bulimia to jednak nie wszystkie choroby, na które narażone są odchudzające się kobiety. Niewłaściwe odżywianie może doprowadzić do wyniszczenia organizmu, zmniejszenia odporności, anemii. Zamiast zgrabnej sylwetki możemy zafundować sobie wypadanie włosów, łamliwość paznokci, a niemal na pewno rozstępy i wałeczki obwisłej skóry na brzuchu, udach czy wewnętrznej stronie ramion.

M. Borowik