ABC Zdrowia Zdrowie

Co to jest estrogen?

co-to-jest-estrogen

Estrogen nazywany jest hormonem kobiecym, jednak nie tylko dla nas został zarezerwowany.

Ten zaliczany do steroidów związek jest wytwarzany w ciałach zarówno kobiet jak i mężczyzn. Organizm produkuje go w małych ilościach w kilku różnych częściach ciała, ale u kobiet najwięcej produkują go jajniki.

Receptory estrogenu znajdują się w całym ciele kobiety, między innymi w mózgu, piersiach, sercu, naczyniach krwionośnych, macicy, pochwie, pęcherzu moczowym, wątrobie, kościach, skórze oraz układzie pokarmowym.

Hormon ten bierze udział w procesach związanych z menstruacją, seksem, prokreacją i oczywiście menopauzą. Jest również odpowiedzialny za takie cechy jak powiększenie się piersi, szersze biodra oraz owłosienie okolic łonowych i pod pachami. Ma bardzo duży wpływ na kondycję skóry oraz włosów.

Jak można się zatem domyślić, właściwy poziom estrogenu jest niezwykle istotny dla każdej z nas. Przy czym nie ma ilości optymalnej, to, jak reagujemy na niego, stanowi indywidualną cechę organizmu każdej z nas.

W momencie, gdy poziom hormonu spadnie lub wzrośnie, w dużym stopniu wpływa on na nasze życie.
Może zmienić nasz nastrój, osłabić odporność albo nawet doprowadzić do chorób, związanych z układem krążenia. Dlatego, Drogie Panie, gdy jesteśmy w okresie około menopauzy, sprawdzajmy poziom naszych hormonów, by móc świadomie kontrolować swój stan zdrowia.

Agnieszka

Komentarze (7)

dulcynea

10 lat temu

Też ogromnie mnie interesuje działanie niepokalanka pieprzowego na organizm kobiety w okresie menopauzy .
Chętnie bym sięgnęła po ten środek .
Czekam na relację Summer , a teraz jeszcze o tym poczytam zasięgnę opinii mądrego medyka w tej kwestii:-X

Mindi

10 lat temu

Summer czy nadal bierzesz niepokalanek pieprzowy i jak on się u Ciebie sprawdził? Co myślisz o działaniu tego naturalnego leku? I w jakiej postaci stosowałaś? Mam od jakiegoś czasu nieregularny okres i sporo czytam na temat menopauzy, hormonów i zmniejszaniu dolegliwości naturalnymi metodami. Interesuje mnie wiedza ale także doświadczenie kobiet 🙂

tereska56

12 lat temu

Dobrze, ze o tym piszecie. Nie każda z nas wie, że w okresie menopauzy ważne jest kontrolowanie poziomu hormonów. Lekarze też nie zawsze o tym informują.

pati25

12 lat temu

Estrogen to hormon, którego przyjmowanie może nam przynieść wiele korzyści.Wielu naukowców jest zdania, że długotrwałe przyjmowanie estrogenu, na przykład w okresie klimakterium, może stanowić zagrożenie dla zdrowia.Estrogen może sprzyjać niektórym rodzajom nowotworów

summer

12 lat temu

Ja, niestety nie badałam poziomu estrogenów u siebie, z tego co wiem, to poziom waha się w czasie cyklu miesiączkowego. Ja – z racji wieku (42) i świadomości nadchodzących zmian , zaczęłam zażywać menoplant soja 40+ prawie miesiąc temu, no i podejrzewam, że było to niepotrzebne. Dostałam wczoraj okres i nie dość, że bardziej obfite mam krwawienie, to jeszcze ból brzucha i krzyży zwalał mnie wczoraj z nóg, nawet zawroty głowy miałam. Tłumaczę to sobie sprowokowaniem nadmiaru estrogenów, ale cóż, człowiek uczy się na błędach, myślałam, że tak będzie dobrze. Zresztą – może się mylę? Przerzucę się chyba na niepokalanek pieprzowy, który reguluje nieco inaczej gospodarkę hormonalną: przywraca prawidłową równowagę między progesteronem a estrogenem, na dodatek hamuje wydzielanie prolaktyny i działa antyandrogennie. Wszystko to mi pasuje. Napiszę Wam za jakiś czas, jak to u mnie działa;)

monisiape

12 lat temu

czy ktoś wie jaka powinna być minimalna wartość estrogenu w organizmie kobiety w wieku 39 lat?I jakie badanie bada poziom estrogenu?

Zostaw komentarz