co-to-jest-estrogen

Estrogen nazywany jest hormonem kobiecym, jednak nie tylko dla nas został zarezerwowany.

Ten zaliczany do steroidów związek jest wytwarzany w ciałach zarówno kobiet jak i mężczyzn. Organizm produkuje go w małych ilościach w kilku różnych częściach ciała, ale u kobiet najwięcej produkują go jajniki.

Receptory estrogenu znajdują się w całym ciele kobiety, między innymi w mózgu, piersiach, sercu, naczyniach krwionośnych, macicy, pochwie, pęcherzu moczowym, wątrobie, kościach, skórze oraz układzie pokarmowym.

Hormon ten bierze udział w procesach związanych z menstruacją, seksem, prokreacją i oczywiście menopauzą. Jest również odpowiedzialny za takie cechy jak powiększenie się piersi, szersze biodra oraz owłosienie okolic łonowych i pod pachami. Ma bardzo duży wpływ na kondycję skóry oraz włosów.

Jak można się zatem domyślić, właściwy poziom estrogenu jest niezwykle istotny dla każdej z nas. Przy czym nie ma ilości optymalnej, to, jak reagujemy na niego, stanowi indywidualną cechę organizmu każdej z nas.

W momencie, gdy poziom hormonu spadnie lub wzrośnie, w dużym stopniu wpływa on na nasze życie.
Może zmienić nasz nastrój, osłabić odporność albo nawet doprowadzić do chorób, związanych z układem krążenia. Dlatego, Drogie Panie, gdy jesteśmy w okresie około menopauzy, sprawdzajmy poziom naszych hormonów, by móc świadomie kontrolować swój stan zdrowia.

Agnieszka