Mammografia Profilaktyka

Leczenie raka piersi

leczenie-raka-piersi

Rak piersi – taka diagnoza brzmi jak wyrok. Jednak, należy pamiętać o tym, że ten nowotwór jest wyleczalny. Wszystko zależy od tego, w jakim stadium choroby został wykryty. Amputacja piersi to skrajny sposób leczenia i… niejedyny.

Drogie Panie, profilaktyka raka piersi to dla nas priorytetowa sprawa. Robimy, co możemy, aby uświadamiać Was i przypominać na każdym kroku, jak ważne są regularne badania profilaktyczne. Mammografia – to badanie ratujące życie, które powinna wykonywać każda z Was po 50 roku życia. Podstawą jest również samobadanie, które powinnyśmy wykonywać raz w miesiącu.

Leczenie chirurgiczne raka piersi jest najstarszą metodą kontroli miejscowej choroby. Wprowadzenie dodatkowych metod jak chemioterapia, radioterapia i hormonoterapia pozwoliło zwiększyć odsetek pacjentów, u których udaje się uzyskać pełne wyleczenie lub długotrwałą remisję choroby.

W XXI wieku chirurgia jest jedynie nieodłącznym elementem składowym leczenia raka piersi i nie powinna być traktowana jako samodzielna metoda leczenia . Istnieje kilka typów zabiegów, które mogą być wykonane u pacjentki z rakiem piersi. Podjęcie decyzji o rodzaju chirurgicznego leczenia jest procesem złożonym, wymagającym współpracy wielu specjalistów (chirurgów, onkologów, patomorfologów), w którym bardzo ważną rolę odgrywa pacjentka. W każdym przypadku decyzja podejmowana jest indywidualnie.

Czynnikami mającymi wpływ na jej podjęcie są zarówno cechy:

  • kliniczne stwierdzone przez lekarza w badaniu fizykalnym oraz ujawnione w przeprowadzonych badaniach obrazowych)
  • patomorfologiczne (specyficzne cechy guza opisane przez patologa po obejrzeniu preparatu pod mikroskopem) guza.

Zuzanna Górka

Rak piersi – taka diagnoza brzmi jak wyrok. Jednak, należy pamiętać o tym, że ten nowotwór jest wyleczalny. Wszystko zależy od tego, w jakim stadium choroby został wykryty. Amputacja piersi to skrajny sposób leczenia i… niejedyny.

 

  • Istotny jest także wywiad, szczególnie dotyczący rodzinnego występowania raka piersi jak i wykrytych mutacji w genach związanych z rozwojem raka piersi.
  • Nieodłącznym składnikiem procesu podejmowania decyzji o sposobie leczenia jest dokładne poinformowanie pacjentki i uzyskanie jej świadomej zgody na taki bądź inny sposób postępowania.

Jak się leczy raka piersi?

W przypadku rozpoznania raka piersi dalsze postępowanie chirurgiczne zależy od klinicznych i patomorfologicznych cech guza. Do stosowanych obecnie zabiegów należą:

  • Zabiegi oszczędzające pierś
  • Amputacja prosta piersi (nazywana też całkowitą mastektomią)
  • Zmodyfikowana radykalna mastektomia (w różnych modyfikacjach)
  • Radykalna mastektomia (obecnie praktycznie niestosowana)

Generalnym celem leczenia chirurgicznego raka piersi jest wycięcie guza (w różnym marginesie tkanek zdrowych) połączone z wycięciem regionalnych węzłów chłonnych (w przypadku raka piersi węzłów pachowych). Ingerencja w układ chłonny może być różnego stopnia – począwszy od niewycinania węzłów, poprzez wycięcie jednego lub kilku, kończąc na pełnej limfadenektomii (wycięcie wszystkich węzłów).

Drogie Panie, o sposobach leczenie raka piersi, tych z jej zachowaniem i tych, wiążących się z jej usunięciem przeczytacie w kolejnych artykułach:
„Leczenie raka piersi z zachowaniem piersi”
„Leczenie raka piersi z koniecznością amputacji”

Zuzanna Górka

Komentarze (7)

sirena46

9 lat temu

Badać się, badać się i jeszcze raz badać zresztą nie tylko piersi, aby się uchronić przed rakiem. Ja w tym roku dostałam aż 3 zaproszenia na badanie piersi z różnych poradni. Zapisałam się i zrobiłam mammografię. Nic nie kosztuje, nie boli, a mam pewność , że jest wszystko ok 🙂

pati25

9 lat temu

Rak piersi to groźna choroba.A usłyszeć o takiej diagnozie to przerażające.Metod leczenia jest wiele.Nie zawsze jednak skuteczne

brysia

10 lat temu

Niestety nie wiem. Jak szłam na badanie to miałam się o to spytac, ale na badaniu było tyle Pań i trzeba było wypełniac ankiety to po prostu zapomniałam.

GloriaVictis

10 lat temu

Dla firmy reklama, a dla Pań miła niespodzianka :-).
Ja też nie wiedziałam, że do badania piersi zakazane jest użycie dezodorantu. A wiesz może Brysiu jaki jest powód tego zakazu?

brysia

10 lat temu

Dzisiaj byłam na mammografi, każda z Pań otrzymała skromny upominek było to 10 próbek kremów Ziaja.
Pierwszy raz słyszałam, ze idąc na badanie piersi nie wolno używac dezodorantu.

Zostaw komentarz