Mammografia Profilaktyka Zdrowie

Rak piersi – zwróć na to uwagę!

rak piersi

Październik to dla kobiet wyjątkowy miesiąc – miesiąc walki z rakiem piersi. Choroba zbiera swoje żniwo, ale wcześnie wykryta daje szansę na wyleczenie. Rak piersi nie musi być wyrokiem, jeśli każda z nas zwróci uwagę na objawy, które mogą się pojawić.

Październik z różową wstążką

Od lat symbolem walki z rakiem piersi jest różowa wstążka. Jej znaczenie podkreśla wiele marek modowych czy kosmetycznych, które nie tylko w październiku włączają się do akcji. Miesiąc walki z rakiem przypomina nam, jak ważne są badania piersi i troska o zdrowie swoje i bliskich. Liczbę zgonów kobiet z powodu raka piersi liczy się w setkach tysięcy. Mammografia oraz samobadanie piersi potrafią wykryć chorobę we wczesnym stadium, dzięki czemu możliwe jest całkowite wyleczenie. Niektóre z objawów łatwo przeoczyć. Dlatego każda z kobiet powinna być czujna i zwracać szczególną uwagę na wszelkie zmiany.

Wielkość ma znaczenie

Nie chodzi nam oczywiście o rozmiar piersi w kontekście atrakcyjności kobiety, tylko zdrowia. Powiększenie czy pomniejszenie piersi, samoistne rzec jasna, może mieć podłoże chorobowe. Dlatego wszelkie zmiany tego typu najlepiej zgłosić lekarzowi.

Wyczuwalny guzek

Samobadając piersi możemy wyczuć zmiany, które się w nich pojawią. Często z nich jest guzek. Może być tuż pod skórą czy. w dole pachwinowym. To także zgrubienie, które zauważymy w okolicach piersi. Nie zawsze to nowotwór. Równie dobrze guzek może okazać się niewielką i niegroźną zmianą. Ale profilaktycznie zawsze warto to sprawdzić.

Kolor od święta

wiemy jaki kolor ma nasza skóra i jak zmienia się pod wpływem różnych czynników. Jednak przebarwienia czy zmiana kolory fragmentu piersi powinna wzbudzić naszą czujność. Wszystkie odstępstwa od normy konsultujemy z lekarzem. Nigdy ich nie bagatelizujmy.

Niecodzienny kształt

Zmienna wielkość piersi to jedno, ale nasz biust może przybrać dziwną formę. Wgłębienie skóry czy jej inne zdeformowanie, takie jak pomarszczenie lub wciągnięcie brodawki – to sygnały, które mogą nakierować nas na problemy zdrowotne, także raka piersi. Nie czekajmy więc, aż pojawią się kolejne objawy.

Inne objawy

październikDo nietypowych symptomów raka piersi zaliczamy także duszności, ból mięśni czy rozszerzone żyły na piersiach. Dokłada obserwacja naszego ciała oraz regularne badania pomogą w szybkiej diagnostyce. A wtedy mamy większe szansę na skuteczne leczenie i wygranie walki z rakiem.

Katarzyna Antos

Komentarze (5)

pati25

6 lat temu

O badaniach piersi nie zapominajmy.Przeprowadzajmy je systematycznie.Szybko wykryty nowotwór jest wyleczalny.Ja co roku robię usg piersi

  Aneta

  6 lat temu

  Dobrze, ze kobiety robią sie coraz bardziej świadome, jest szansa, że z roku na rok rak bedzie zbierał coraz mniejsze zniwo…

Tess

6 lat temu

Trzeba się badać. Jak ktoś jest z rodziny gdzie wykryto raka to powinien badać się częściej, co pół roku. Moja synowa robiła badania a po roku już musiała usunąć pierś. Teraz drugą bada co kilka miesięcy.

Aneta

6 lat temu

Ja raz w roku robie sobie usg, no i oczywiście co jakis czas przeprowadzam samobadanie. Trzeba trzymać ręke na pulsie i w razie czego szybko podejmować walke.

  linea

  6 lat temu

  USG też staram sie robić raz do roku, tym bardziej, że miałam już operację na jajniku i muszę tego pilnować.
  Co do piersi to czasami badam sobie je sama w domu. Czekam, aż dożyję wieku kiedy to będą mogła zbadać sobie piersi za darmo w mammobusie 🙂

Zostaw komentarz