Mammografia Profilaktyka

Mammografia – czas na badanie

badanie piersi

Mammografia to jedno z najważniejszych badań każdej kobiety. Prześwietlenie pozwala na wykrycie zmian w piersiach, w tym nowotworów.

Mammografia – badanie piersi

Przesiewowe badanie piersi metodą cyfrową lub komputerową to nic innego jak mammografia. Dzięki nowoczesnym technikom pozwala na szybkie i dokładne badanie piersi. Metodę wykorzystuje się w diagnostyce wszelkich zmian i chorób piersi. Wydzielina z sutka czy niepokojący guzek to tylko niektóre z ewentualnych objawów zmian w gruczołach piersiowych. Mammografia jest badaniem diagnostycznym. Powinna być profilaktycznie wykonywana przez kobiety, ponieważ pozwala wykryć zmiany nowotworowe, umożliwiając tym samym skuteczne leczenie raka piersi.

Mammografia – czas na badanie

Mammografię powinny wykonywać kobiety od ukończenia 40. roku życia. Oczywiście badanie można wykonać we wcześniejszym wieku, jeśli zachodzi taka potrzeba. Między 40. a 50. rokiem życia badanie wykonuje się co dwa lata. Od 50. roku życia, mammografię wykonuje się co roku. Panie, które znajdują się w grupie ryzyka, ze względu na występowanie chorób piersi w rodzinie, powinny badać się każdego roku. Kobietom w wieku od 50 do 69 lat przysługuje bezpłatne badanie piersi.  Powinne być wykonywana w ciągu 10 pierwszych dni cyklu miesiączkowego.

Przygotowanie do badania

mammografia - czas na badanieCzas wykonywania badania ma znaczenie dla odczuwania przez kobietę bólu. Mammografia na tydzień przed miesiączką to zły pomysł, ponieważ w tym czasie piersi są obrzmiałe i bardziej czułe na wszelki dotyk. Przed przeprowadzeniem badania należy poinformować lekarza o przebytych operacjach oraz o tym, czy jesteśmy w ciąży. Nie zaleca się także stosowania balsamów czy dezodorantów, których składniki mogą dać fałszywy obraz badania piersi. Na badanie warto zabrać ze sobą wynik tego poprzedniego, co da możliwość porównania i określenia zmian. Badanie wykonywane jest na stojąco, z naciskiem na piersi, co pozwala na dokładny obraz ich wszystkich tkanek. Nie trwa dłużej niż 15 minut i nie musi być wykonywane w szpitalu. Obecnie mammografię wykonuje się najczęściej w specjalnych autobusach.

Krótkie badanie piersi może uratować życie. Rak piersi to jeden z nowotwór, które często atakują kobiety. Świadomość na temat zagrożenia i zdrowia pozwala na wczesne wykrycie zmian, co daje szansę na skuteczną terapię i całkowite wyleczenie. Każda kobieta powinna dbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie, pamiętając o mammografii i samobadaniu piersi.

Katarzyna Antos

Komentarze (6)

Mindi

7 lat temu

Jeszcze nie robiłam tego badania piersi. Moja ginekolog powiedziała, że dopiero za rok mam zrobić mammografię, do tej pory robiłam USG. Mam trochę obaw przed bólem ale wiem, że trzeba, więc pójdę się zbadać. Zdrowie i bezpieczeństwo najważniejsze.

sirena46

7 lat temu

Robię mammografię regularnie. Od jakiegoś czasu u mnie przysyłają zaproszenia na badanie z różnych przychodni więc mogę sobie wybrać gdzie i kiedy chcę iść. Tym bardziej gdybym nie skorzystała, a działoby się coś złego w piersiach to mogłabym podziękować tylko sobie, że to badanie zaniedbałam.
Nawet jak chwile poboli to jest nic w porównaniu do naszego zdrowia, czy nawet życia.

drobina

7 lat temu

Mammografię wykonuję regularnie, nie czekając na zaproszenie NFZ. Do badań namawiam też wszystkie moje koleżanki. Na szczęście większość z nich bierze to sobie do serca.

dulcynea

7 lat temu

No cóż , pomimo że nie jest to przyjemne badanie należy je wykonywać.
Ja sama poddaję się badaniu co dwa lata , bo uważam że profilaktyka jest bardzo
ważna . Tak , więc , badajmy się bo możemy sobie pomóc.

Zostaw komentarz