mammografia-kiedy-wlaczyc-ja-do-profilaktyki

W profilaktyce chorób piersi najważniejsze jest przeprowadzanie regularnych badań. Już młode kobiety powinny wykonywać raz w miesiącu samobadanie, oraz zgłaszać się na kontrolne wizyty u ginekologa, celem badania palpacyjnego. Dodatkowo – od 25 roku życia zalecane jest przeprowadzanie USG piersi (co 2 lata).

Wraz z wiekiem – oraz wkroczeniem w okres menopauzy – w wyniku zmian hormonalnych w organizmie wzrasta m.in. ryzyko zachorowań na raka piersi. Dlatego kobiety dojrzałe (po ukończeniu 40 roku życia), powinny poddawać się mammografii.

Badanie rentgenowskie piersi zaleca się również kobietom poniżej 40 roku życia, u których w rodzinie wykryto przypadki raka piersi. Mammografię trzeba powtarzać co dwa lata, warto jednak przed każdym badaniem odbyć konsultację u specjalisty.

Zalecane jest, aby w okresie od 35 do 39 roku życia wykonać co najmniej jedną mammografię. Natomiast po ukończeniu 60 lat – aż do 75 roku życia powinno się powtarzać badanie co 1,5 do 2 lat. Dodatkowo pacjentki, które stosują hormonalną terapię zastępczą powinny co roku wykonywać mammografię.

Mammografia polega na prześwietleniu piersi małą dawką promieni rentgenowskich. Pozwala na wczesne wykrywanie nowotworów piersi. Wykrywane są guzki nawet o średnicy 3 mm, nie dające żadnych objawów. Pod tym względem mammografia jest o wiele skuteczniejsza niż badanie palpacyjne czy samobadanie.

Redakcja