leczenie-raka-piersi

Rak piersi – taka diagnoza brzmi jak wyrok. Jednak, należy pamiętać o tym, że ten nowotwór jest wyleczalny. Wszystko zależy od tego, w jakim stadium choroby został wykryty. Amputacja piersi to skrajny sposób leczenia i… niejedyny.

Drogie Panie, profilaktyka raka piersi to dla nas priorytetowa sprawa. Robimy, co możemy, aby uświadamiać Was i przypominać na każdym kroku, jak ważne są regularne badania profilaktyczne. Mammografia – to badanie ratujące życie, które powinna wykonywać każda z Was po 50 roku życia. Podstawą jest również samobadanie, które powinnyśmy wykonywać raz w miesiącu.

Leczenie chirurgiczne raka piersi jest najstarszą metodą kontroli miejscowej choroby. Wprowadzenie dodatkowych metod jak chemioterapia, radioterapia i hormonoterapia pozwoliło zwiększyć odsetek pacjentów, u których udaje się uzyskać pełne wyleczenie lub długotrwałą remisję choroby.

W XXI wieku chirurgia jest jedynie nieodłącznym elementem składowym leczenia raka piersi i nie powinna być traktowana jako samodzielna metoda leczenia . Istnieje kilka typów zabiegów, które mogą być wykonane u pacjentki z rakiem piersi. Podjęcie decyzji o rodzaju chirurgicznego leczenia jest procesem złożonym, wymagającym współpracy wielu specjalistów (chirurgów, onkologów, patomorfologów), w którym bardzo ważną rolę odgrywa pacjentka. W każdym przypadku decyzja podejmowana jest indywidualnie.

Czynnikami mającymi wpływ na jej podjęcie są zarówno cechy:

  • kliniczne stwierdzone przez lekarza w badaniu fizykalnym oraz ujawnione w przeprowadzonych badaniach obrazowych)
  • patomorfologiczne (specyficzne cechy guza opisane przez patologa po obejrzeniu preparatu pod mikroskopem) guza.

Zuzanna Górka