atrofia pochwy

Nie wszystkie kobiety mają świadomość, ze atroficzne zapalenie pochwy, może pojawić się w różnym wieku. Atrofia pochwy to problem nie tylko dojrzałych kobiet. Co jeszcze warto wiedzieć o tej chorobie?

Atrofia pochwy

Atroficzne zapalenie pochwy bądź atrofia pochwy to choroba związana z gospodarką hormonalną człowieka. Występuje wtedy, gdy organizm nie produkuje wystarczającej ilości hormonów płciowych, szczególnie estrogenów. Przyczyny takie stanu bywają różne. Czy to zaburzenia genetyczne, choroby czy operacje – każdy z tych aspektów może spowodować problemy z pochwą. Prawdopodobieństwo, że dolegliwości atrofii pochwy same ustaną, jest raczej znikome, dlatego problem należy leczyć, odpowiednimi metodami.

Problem nie tylko dojrzałych kobiet

Bardzo często mówi się o atrofii pochwy u kobiet w trakcie czy po menopauzie. Po części jest to uzasadnione, ponieważ panie w tym okresie, znajdują się w grupie ryzyka. Atrofia pochwy to nie tylko problem dojrzałych kobiet. Młode osoby także mogą spotkać się tego rodzaju chorobą. Zaburzenia hormonalne czy przebyte operacje, jak usuniecie jajników, zwiększają ryzyko pojawienia się atrofii pochwy. Hormony zapewniają prawidłową pracę układu rozrodczego kobiety. Jeśli dochodzi do jej zaburzenia, mogą wystąpić wszelkie problemy tego układu, także związane z pochwą. Estrogeny zapewniają odpowiednią elastyczność ścianek pochwy. Efektem ich spadku jest atroficzne zapalenie pochwy, którego głównym objawem jest suchość pochwy. Dla młodych kobiet to dość wstydliwe i dyskomfortowe schorzenie, które oddziałuje na życie intymne. Zmiany zachodzące w pochwie przyczyniają się do rozwoju drobnoustrojów, co skutkuje częstymi infekcjami. Ponadto, pojawia się uporczywy świąd, pieczenie czy ból podczas stosunku. Zmiany troficzne mogą nasilać się wraz z wiekiem kobiety. Kobiety szczuplejsze, odczuwają zdecydowanie silniej objawy atrofii pochwy, niż te z większą masą ciała, co przekłada się na ilość produkowanych hormonów.

Metody leczenia

atroficzne zapalenie pochwyAtrofia pochwy wymaga leczenia, które daje możliwość odzyskania komfortu i satysfakcji z życia seksualnego. O metodzie decyduje lekarz, który na podstawie badań, jest w stanie dobrać właściwą dla danego przypadku formę terapii. Nieleczona atrofia pochwy prowadzi do licznych powikłań. Oprócz leczenia farmakologicznego, chirurgicznego czy laserowego, niezwykle ważna jest pielęgnacja i ochrona miejsc intymnych. Kobiety mogą stosować płyny do higieny intymnej, globulki czy inne preparaty wspomagające regenerację śluzówki pochwy. W leczeniu wykorzystuje się także hormony, których dawkę ustala ginekolog. Młode kobiety wstydzą się rozmawiać  na temat tego schorzenia, co często przyczynia się do unikania wizyt u lekarza i rozwoju wielu kompleksów. Medycyna umożliwia pozbycie się problemu, z czego panie powinny korzystać, by móc żyć pełnią życia oraz zdrowia.

Katarzyna Antos