seks-spoiwem-zwiazku

Abraham Maslow postrzegał seks jako potrzebę fizjologiczną, która musi zostać zaspokojona, jeśli chcemy cieszyć się dobrym samopoczuciem. Choć trudno spierać się z teorią amerykańskiego psychologa, warto spojrzeć na erotyczne igraszki z szerszej perspektywy.

W świadomości społecznej pokutuje przekonanie, że mężczyzna traktuje seks jak sport, podczas gdy kobieta przypisuje stosunkowi wartości duchowe. Rzeczywistość jest jednak o wiele bardziej skomplikowana. To, jak postrzegamy życie erotyczne w dużej mierze zależy od sposobu wychowania. Osoby, które otwarcie rozmawiały z rodzicami o seksie, chętniej eksperymentują w sypialni, nie jest to jednak tożsame z wyuzdaniem. Paradoksalnie do ryzykownych zachowań częściej uciekają się ludzie, którym wmówiono, że życie erotyczne to grzech. Z natury jesteśmy przekorni, toteż pociąga nas to, co nieznane i zakazane.

Potrzeby seksualne mężczyzn

Dlaczego postrzegamy mężczyzn jako osoby, które nigdy nie odmawiają seksu? Już w starożytności panowie byli oceniani przez pryzmat swoich erotycznych dokonań. O sile mężczyzny decydowało kilka czynników. Panowie musieli wykazać się nie tylko zaradnością w zdobywaniu pożywienia, ale też zapewnieniem ciągłości rodu. Mężczyzna, który nie mógł pochwalić się potomstwem, nie zasługiwał na szacunek. Nic dziwnego, że niektórzy królowie często zmieniali żony, chcieli pozostawić po sobie potomka, najlepiej płci męskiej. Gdy władca nie miał dzieci, winą za zaistniałą sytuację obarczał swoją partnerkę.

Stereotyp, który wciąż pokutuje w świadomości społecznej, jest niezwykle krzywdzący dla mężczyzn. Panowie starają się sprostać oczekiwaniom swoich partnerek, toteż za wszelką cenę usiłują ukryć przed nimi problemy zdrowotne. Czy problem należy łączyć z brakiem zaufania? Niekoniecznie, mężczyźni traktują problemy z erekcją jak rysę na honorze, która czyni ich bezwartościowymi. Pragniesz pomóc swojemu partnerowi, ale nie chcesz go urazić? Doceniaj jego walory, koncentruj się na mocnych stronach ukochanego. Jest czuły i opiekuńczy, chętnie opiekował się dziećmi, choć to zajęcie dawniej uchodziło za „niemęskie”? Ta postawa niewątpliwie wymagała odwagi i wytrwałości. Podziel się z mężem swoimi spostrzeżeniami. Często popełniamy błąd, zakładając, że nie musimy zapewniać partnera o swojej miłości. Każdy człowiek potrzebuje czułych wyzwań, ponieważ one utwierdzają nas w przekonaniu, że wciąż jesteśmy atrakcyjni.

Irmina