jęczmień na oku

Jęczmień na oku to przypadłość, która ma charakter infekcji, dlatego też w walce z tym problemem najlepiej skierować swoje kroki w kierunku przychodni. Tylko lekarz może przepisać nam antybiotyk, czyli lek zwalczający bakterie, które wywołały bolesne zakażenie.  Niestety, nie zawsze możemy  zapisać się na wizytę u specjalisty. W weekendy przychodnie są zamknięte, natomiast szpitalna izba przyjęć to dość ryzykowne rozwiązanie. Możemy spędzić na niej nawet kilka godzin.  Czy istnieją jakieś domowe sposoby na jęczmień na oku, które charakteryzują się wysoką skutecznością?

Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień na oku?

Jeśli nie masz możliwości zapisania się do okulisty, przetrząsasz internet w poszukiwaniu domowych sposobów na jęczmień. W ten oto sposób trafiasz na zaskakujące artykuły, których twórcy radzą przykładać do oka złotą obrączkę i wykonywać okłady z ciepłego jajka ugotowanego na twardo. Czy wspomniane sposoby rzeczywiście mogą pomóc? A może to tylko ludowe mądrości nieznajdujące potwierdzenia w rzeczywistości?

Przyczyny jęczmienia na oku

Domowe sposoby na jęczmień mogą wydawać się śmieszne, ale co ciekawe lekarze nie odradzają korzystania z mądrości ludowych. Jęczmień na oku to nic innego jak ropień będący skutkiem infekcji wywołanej przez gronkowca złocistego. Po kilku dniach grudkowy twór pęka i oczyszcza się samoistnie. Należy wówczas wycisnąć resztki ropy, które zawierają groźny patogen.  Przy pielęgnacji zmienionego chorobowo oka należy pamiętać o regularnym przemywaniu czystym płatkiem kosmetycznym okolic, w których znajdował się jęczmień.  W ten sposób usuwamy wszelkiego rodzaju strupki.

Jeśli masz możliwość zgłoszenia się z jęczmieniem do okulisty, zrób to.  Specjalista powinien zlecić wykonanie posiewu i antybiogramu. Badania te wykażą, jaki patogen wywołał infekcję oraz na działanie jakich antybiotyków jest podatny. Następnie lekarz przepisze ci specjalne krople z antybiotykiem, które powinny ci pomóc.

Jęczmień na oku a złota obrączka

Domowe sposoby na jęczmień także pomagają w walce z infekcją, warto jednak pamiętać, iż swoją skutecznością nie dorównują antybiotykom. Dużą popularnością cieszy się pocieranie oka złotą obrączką. Aby nie napytać sobie większej biedy, należy ją wcześniej zdezynfekować, rozgrzać i pocierać o czystą szmatkę, a dopiero na samym końcu przyłożyć do zamkniętej powieki. Złoto wykazuje działanie przeciwbakteryjne, istnieje zatem przesłanka, iż ta ludowa metoda może działać.

Okłady z gotowanego jaja

Ciepły okład z jaja ugotowanego na twardo jest bardzo prosty w przygotowaniu. Jajo wsadzamy do garnka, gotujemy kilka minut, po czym wyciągamy, odczekujemy chwilę, żeby nie parzyło, owijamy w chusteczkę i przykładamy do zamkniętej powieki. Dobre rezultaty przynosi też okład z zielonej herbaty. Po zaparzeniu napoju wyjmujemy saszetkę, dokładnie wyciskamy z niej resztki cieczy, po czym gorącą przykładamy do jęczmienia.

Ziołowe kompresy na jęczmień w oku

Zioła to prawdziwa skarbnica substancji aktywnych o działaniu przeciwbakteryjnym. Nic dziwnego, że lekarze zalecają też przygotowywanie roślinnych kompresów. W tym celu należy zalać nać pietruszki, kwiaty nagietka, rumianku, liście malin lub ziele świetlika wrzątkiem, przykryć talerzykiem i odczekać 10 minut. Następnie odcedzamy napar i moczymy w nim wacik, który przykładamy do zamkniętej powieki. Ziołowe kompresy należy stosować 4 razy dziennie przez kilka dni.

Irmina Cieślik