Natura i eko Naturalne piękno

Jak farbować jajka na Wielkanoc?

jajka

Nadchodzące święta wielkanocne to okazja do wypróbowania nowych pomysłów na farbowanie i zdobienie pisanek. Jak farbować jajka na Wielkanoc?

Pisanki czyli jajka na Wielkanoc

Święta wielkanocne nie mogą obejść się bez jajek. Ten symbol życia króluje w koszykach i na naszych stołach. Nieodłącznym elementem Wielkanocy są pisanki, czyli kolorowe jajka, zdobione w różny sposób. To ogromne pole do popisu kreatywności. Wystarczy odrobina inwencji twórczej oraz chęci, by zamienić zwykłe jajka w barwne pisanki. Ich farbowanie i zdobienie przysporzy nam wiele radości i zabawy, szczególnie jeśli zaangażujemy do tej czynności także dzieci.

Jak farbować jajka na Wielkanoc?

Jajka ozdabiane woskiem czy innymi szczegółowymi wzorami to prawdziwa sztuka. Jednak nie zawsze mamy czas oraz zdolności plastyczne, by stworzyć małe dzieła sztuki z naszych jajek. Postaramy się udowodnić, że wcale nie musimy być mistrzami malarstwa, by pięknie zafarbować i ozdobić jajka na Wielkanoc. Z naszymi podpowiedziami każdy stworzy piękne pisanki, które będą prawdziwą ozdobą  świątecznego stołu.

Farbowanie barwnikami

W sklepach są dostępne specjalne barwniki do farbowania jajek. Zwykle mają postać proszku. Jedna paczka barwników to zdecydowanie za mało, jeśli chcemy uzyskać piękne i intensywne kolory. Zaopatrzmy się w około 5-6 paczek barwników, jeśli chcemy zafarbować średnio 10-12 jaj. Po rozpuszczeniu koloru, dodajmy do niego 1 łyżkę octu, co wzmocni pigment. Farbujmy jeszcze gorące jajka, wtedy lepiej złapią kolor. Po ich zafarbowaniu i wystudzeniu możemy wetrzeć w jajka odrobinę oliwy, co zapewni im piękny połysk. Jeśli pominiemy ten krok, uzyskamy matowe wykończenie, które będzie równie atrakcyjne. Nieco prostszym sposobem farbowania będzie zakup farbek w płynie, które rozprowadza się bezpośrednio na jajko, rolując je w dłoniach. Tutaj mamy nieco większe pole manewru, ponieważ kolory możemy łączyć. Producenci tego typu barwników oferują także metaliczne czy nakrapiane wykończenie, więc warto poszukać farbek w popularnych sieciach marketów czy drogerii. Gwarantujemy, że tak pomalowane jajka zaskoczą wszystkich.

Malowanie pisakami

pisanki

Jajka, nawet te niepofarbowane, w formie naturalnej będą wyglądały oryginalnie, jeśli namalujemy na skorupce ciekawe wzory flamastrem. Malowanie pisakami może okazać się wspaniałą zabawą dla dzieci i dorosłych. Na jajkach możemy narysować śmieszne miny czy napisy. Możemy także podpisać jajka imionami domowników i gości. Mamy nieograniczone możliwości, do których wcale nie potrzebujemy specjalnego talentu artystycznego. Kropki, kreski a nawet wąsy – nasze jajka będą jedyne w swoim rodzaju, i to zaledwie po kilku pociągnięciach pisakiem. Najbardziej efektowne będą czarne wzory, wykonane na białych skorupkach.jak

Katarzyna Antos

Komentarze (7)

pati25

6 lat temu

Różne są sposoby malowania jajek.Kiedyś to robiłam.Gotowałam jajka w łuskach cebuli,kupowałam naklejki i kleiłam na jajkach.Teraz już z tym skończyłam

Mindi

6 lat temu

Nie wyróżnię się bo także barwię jajka w cebuli. Ale od wielu lat czytam, że można malować gotowymi farbkami oraz naturalnymi barwnikami, czyli oprócz cebuli i wymienionych przez Danisiate kurkumą i buraczkami także młodymi pędami trawy.

Danusiate

6 lat temu

Ja też preferuję farbowanie w łupinkach od cebuli, chociaż w tym roku zamierzam spróbować też innych naturalnych sposobów: w kurkumie i burakach. Znajoma twierdzi, że wychodzą bardzo ładne. Wzorów nie maluję, bo z moim talentem plastycznym nie skończyłoby się to zbyt dobrze dla estetyki pisanek 😉

sirena46

6 lat temu

Ja robię tak samo jak Dulcynea. Nie piszę tylko woskiem, kiedyś jednak malowałam więcej i bardziej wymyślne wzory. Ale to było jak dzieci były małe, razem przygotowywaliśmy pisanki.
Za parę dni Święta, aż się wierzyć nie chce jak ten czas leci.

dulcynea

6 lat temu

Ja także farbuję jajka w skorupkach z cebuli. Kupuję też gotowe farbki i kalkomanie, piszę też woskiem przed barwieniem.
Lubię ładne pisanki i kraszanki na stole wielkanocnym 🙂

Tess

6 lat temu

Podobają mi się takie kolorowe jajka w koszyczkach u dzieci. Kiedyś nie robiło się tak, więc nie umiem. Ja od wielu lat robię tak, że farbuję jajka wielkanocne w wywarze z łusek cebuli. Nie robię wzorków.

filodendron

6 lat temu

Ja gotuje jajka z skórkach od cebuli a potem skrobię wzorki. Białe jajka maluję pisakami w ładne wielkanocne wzorki, kurczczki, kwiatki i baranki oraz palmy wielkanocne, wszystko bardzo kolorowe.

Zostaw komentarz