hormonalna terapia zastępcza

Menopauza potrafi dać kobiecie mocno w kość. Jej dokuczliwe objawy znacząco oddziałują na codzienną aktywność. Różne metody walki z nimi są dostępne na naszym rynku, jednak dziś przyglądamy się bliżej metodzie, którą jest hormonalna terapia zastępcza. Jakie są jej rodzaje? Czy warto rozpocząć taką kurację?

Menopauza a hormony

Kobiety wchodzą w okres przekwitania ok. 50 roku życia. Niektóre z pań nie odczuwają oznak menopauzy, inne z kolei narzekają na nocne poty, problemy ze snem czy uderzenia gorąca. Menopauza niesie ze sobą szereg różnych dolegliwości. Wraz z wiekiem organizm kobiety przestaje produkować wystarczającą ilość hormonów żeńskich, stąd powstające zmiany. Spada produkcja estrogenu, co przyczynia się do zaburzeń miesiączkowania i całkowitego zaprzestania cyklu. Kobiety mogą wtedy odczuwać wspomniane oznaki menopauzy, które da się zniwelować. Istnieje szereg sposobów na zmniejszenie objawów okresu przekwitania. Wśród nich wyróżnia się hormonalna terapia zastępcza. Dzięki niej dostarczamy organizmowi brakujących hormonów i regulujemy jego pracę. Panie mogą poczuć się znacznie bardziej komfortowo podczas uciążliwej menopauzy.

HTZ estrogenowa

Hormonalna terapia zastępcza estrogenowa to pierwszy rodzaj redukowania objawów menopauzy. Jak nazwa wskazuje, zawiera w swoim składzie wyłącznie estrogen. Terapia jest przeznaczona dla kobiet po histerektomii, czyli zabiegu usunięcia macicy. Tabletki zawierające tylko estrogen zalecane są kobietom, które nie znajdują się w grupie ryzyka rozwoju raka macicy. Niestety kuracja wymaga codziennego stosowania hormonów, co dla niektórych może okazać się dość uciążliwe.

Kuracja ciągła

Inną formą hormonalnej terapii zastępczej jest kuracja ciągła. Polega na przyjmowania zarówno estrogenu jak i progestagenu. Rodzaj ten skierowany jest do pań, które weszły już w okres pomenopauzalny. Następuje on wówczas, gdy kobieta nie miała miesiączki przez 12 ostatnich miesięcy. Estrogen zwiększa ryzyko rozwoju raka macicy, ale progestagen chroni jej błony śluzowe, dlatego przyjmuje się obydwa hormony. Hormony należy stosować codziennie. Nie ma także potrzeby przerw między kolejnymi opakowaniami leku.

Terapia sekwencyjna

Zdarzają się przypadki kobiet, kiedy objawy menopauzy pojawiają się jeszcze podczas krwawienia miesięcznego. Wtedy zaleca się terapię sekwencyjną, która może być przeprowadzona dwojako. Przy regularnych miesiączkach każdego dnia przyjmuje się estrogen, a progestagen tylko przez ostatnie 14 dni cyklu. Przy nieregularnych cyklach, progestagen zaleca się stosować co trzy miesiące, również przez ostatnie dwa tygodnie cyklu.

terapiaLekarz dobierze odpowiednią formę hormonalnej terapii zastępczej. Pojawiające się objawy to kwestia indywidualna, więc konsultacje pomogą dopasować taką formę leczenia, która będzie najbardziej skuteczna i komfortowa dla pacjentki. Hormonalna terapia zastępcza jest skuteczną metodą redukcji objawów menopauzy, dlatego warto rozważyć takie rozwiązanie.

Katarzyna Antos