htz-tabletki

Skuteczną terapią przeciwko objawom menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza. Która metoda przyjmowania środków hormonalnych jest najbardziej korzystna dla organizmu i niesie najmniej skutków ubocznych?

Jak działają hormony w tabletkach

Istnieją dwa “sposoby przyjmowania”:Różne drogi podawania HTZ leków hormonalnych – doustnie i przezskórnie. W zdecydowanej większości HTZ jest stosowana doustnie, w formie tabletek. Hormony w tabletkach, zanim uwolnią się do krwioobiegu i osiągną swój cel, muszą dostać się do przewodu pokarmowego i krążenia wrotnego. Następnie poddają się przemianom metabolicznym w wątrobie, a zarazem wpływają na jej metabolizm (co jest nazywane efektem pierwszego przejścia) i dopiero wówczas niewielka część dawki hormonów, zawartych w tabletce, przechodzi do ogólnego krwioobiegu. Są z tym związane wahania stężenia hormonów w organizmie.

U pacjentek obserwuje się szczytowe punkty stężeń i bardzo szybkie spadki. Istotne jest także to, że zaraz po zaprzestaniu stosowania HTZ metodą doustną, stężenie hormonów natychmiast spada, a efekty terapii ustają.

Tabletki – wady i zalety

Niewątpliwie największą zaletą HTZ i przeciw HTZ jest niemal całkowita likwidacja objawów menopauzalnych. Jednak przyjmowanie hormonów w postaci tabletek jest obarczone wieloma objawami niepożądanymi. Wśród skutków ubocznych stosowania wysokodawkowej kuracji hormonalnej istnieje ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej żył, udaru mózgu, raka piersi, chorób wątroby, kamicy żółciowej, dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Doustna terapia hormonalna jest także bezwzględnie odradzana kobietom palącym papierosy, ponieważ palenie może zupełnie znieść efekty stosowanej kuracji hormonalnej.

M. Witczak