HTZ Skutki uboczne HTZ

HTZ – tabletki

htz-tabletki

Skuteczną terapią przeciwko objawom menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza. Która metoda przyjmowania środków hormonalnych jest najbardziej korzystna dla organizmu i niesie najmniej skutków ubocznych?

Jak działają hormony w tabletkach

Istnieją dwa “sposoby przyjmowania”:Różne drogi podawania HTZ leków hormonalnych – doustnie i przezskórnie. W zdecydowanej większości HTZ jest stosowana doustnie, w formie tabletek. Hormony w tabletkach, zanim uwolnią się do krwioobiegu i osiągną swój cel, muszą dostać się do przewodu pokarmowego i krążenia wrotnego. Następnie poddają się przemianom metabolicznym w wątrobie, a zarazem wpływają na jej metabolizm (co jest nazywane efektem pierwszego przejścia) i dopiero wówczas niewielka część dawki hormonów, zawartych w tabletce, przechodzi do ogólnego krwioobiegu. Są z tym związane wahania stężenia hormonów w organizmie.

U pacjentek obserwuje się szczytowe punkty stężeń i bardzo szybkie spadki. Istotne jest także to, że zaraz po zaprzestaniu stosowania HTZ metodą doustną, stężenie hormonów natychmiast spada, a efekty terapii ustają.

Tabletki – wady i zalety

Niewątpliwie największą zaletą HTZ i przeciw HTZ jest niemal całkowita likwidacja objawów menopauzalnych. Jednak przyjmowanie hormonów w postaci tabletek jest obarczone wieloma objawami niepożądanymi. Wśród skutków ubocznych stosowania wysokodawkowej kuracji hormonalnej istnieje ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej żył, udaru mózgu, raka piersi, chorób wątroby, kamicy żółciowej, dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Doustna terapia hormonalna jest także bezwzględnie odradzana kobietom palącym papierosy, ponieważ palenie może zupełnie znieść efekty stosowanej kuracji hormonalnej.

M. Witczak

Skuteczną terapią przeciwko objawom menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza. Która metoda przyjmowania środków hormonalnych jest najbardziej korzystna dla organizmu i niesie najmniej skutków ubocznych?

Alternatywa dla doustnej HTZ

Wiele pacjentek nie może lub nie chce przyjmować hormonów w tabletkach. Kobiety szukają alternatywnych źródeł leczenia objawów menopauzalnych, ponieważ boją się skutków ubocznych lub z powodu innych chorób nie mogą przyjmować tak wysokich dawek hormonów.

Lekarze wciąż poszukują złotego środka, który pomoże im opracować metodę podawania HTZ w sposób bezpieczny, wolny od niepożądanych objawów i o szerokim zakresie działania. Taką nadzieją wydaje się być przezskórna terapia hormonalna, podawana w postaci plastrów.

Doustna metoda przyjmowania hormonów, mimo swoich wad, wciąż jest najczęściej stosowaną formą HTZ wśród kobiet.

M. Witczak

Komentarze (8)

pati25

10 lat temu

Ja już prawie dwa lata stosuję HTZ w postaci plastrów..Ta forma przezskórna jest bardzo wygodna i przede wszystkim nie obciąża żołądka tak jak tabletki.Czuję się dobrze.

Ania1961

10 lat temu

Narazie nie musze niczego brać i oby tak dalej.
Staram sie jakoś przetrwać oderzenia gorąca to znow zimne poty.,kolatanie serca itp., ale jak bedzie koniecznośc to chyba zdecyduje się na plastry

filodendron

10 lat temu

Mój lekarz twierdzi ,że lepiej ,gdy wszystko dzieje się naturalnie,są jednak sytuacje ,że nie można żyć bez tej terapii,bo objawy są tak strasznie uciążliwe.

jiji59

10 lat temu

Ja kiedy zdecydowałam się na zastosowanie HTZ,nie miałam wątpliwości,że będą to plastry.Bałam się,skutków ubocznych tabletek,które musiałyby „przejść” najpierw przez moją wątrobę.
Teraz stosuję już tylko 1/4 część plasterka,zamiast całego, dwa razy w tygodniu.Moja ginekolog,powiedziała,że dobrze zrobiłam,ponieważ takie gwałtowne odstawienie HTZ nie jest przyjemne dla organizmu,a ta cząstka plasterka to prawie jak placebo.

aga335

10 lat temu

Jakies dwadziescia lat temu , gdy menopalze przechodzila moja Tesciowa , w Polsce byla prowadzona duza kampania promujaca tabletki hormonalne , i wtedy bylam przekonana ze gdy mnie sama dotknie ten problem , na pewno nie bede sie meczyla tylko zdecyduje sie na HTZ . Dzisiaj gdy przyszedl ten czas nie zdecydowalam sie na hormony . Zbyt duze spektrum skutkow ubocznych , lekarze tez juz nie przyklaskuja tej metodzie . W mojej ocenie wiecej minusow niz plusow , ale to tylko moje odczucia .

Zostaw komentarz