HTZ Przeciwwskazania

HTZ a miesiączka – prawdy i mity

htz-a-miesiaczka-prawdy-i-mity

Na temat hormonalnej terapii zastępczej krążą różne legendy i obiegowe historie. Warto jednak trzymać się faktów i poznać prawdę. Dziś tropimy prawdy i mity na temat HTZ i miesiączki. Jaki wpływ mają hormony na miesiączkowanie?

Kiedy wprowadzić HTZ?

Jeśli jesteś zdecydowana na przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej najlepiej wprowadzić ją jeszcze przed ustaniem miesiączkowania. Zapewnia to najlepsze działanie względem objawów wypadowych i wszystkich dolegliwości menopauzalnych, zwłaszcza ochrony przed osteoporozą.

To nieprawda, że najlepiej rozpocząć przyjmowanie hormonów tuż po ustaniu miesiączkowania. Zastosowanie HTZ po ostatniej miesiączce tak naprawdę mija się z celem, ponieważ wtedy nie dochodzi już do gwałtownych wahań hormonalnych.

Zażywanie hormonów kilka lat po menopauzie może tylko wywołać niepotrzebny chaos w organizmie.

Czy HTZ przywraca miesiączkowanie?

Jest wiele teorii dotyczących wpływu HTZ na miesiączkowanie. Wszystko zależy od rodzaju stosowanych hormonów i czasu, w jakim są one przyjmowane.

Hormonalna terapia zastępcza zastosowana w początkowym okresie menopauzy reguluje cykl miesięczny i przywraca krwawienie. To tak zwana terapia sekwencyjna. Takie miesiączki są regulowane przez przyjmowane hormony i z reguły występują regularnie, co 4 tygodnie.

Z kolei HTZ przyjmowane w późniejszym etapie przekwitania w formie ciągłej (u kobiet po 50-tym roku życia) nie wywołuje miesiączki.

M. Witczak

Na temat hormonalnej terapii zastępczej krążą różne legendy i obiegowe historie. Warto jednak trzymać się faktów i poznać prawdę. Dziś tropimy prawdy i mity na temat HTZ i miesiączki. Jaki wpływ mają hormony na miesiączkowanie?

Na czym polega terapia sekwencyjna i terapia ciągła?

Wiele kobiet uważa, że hormonalną terapię zastępczą przyjmuje się w takich samych dawkach i w takiej samej formie przez kilka lat. Tymczasem HTZ ma wiele postaci i w ciągu całej terapii lekarz odpowiednio dobiera dawki i rodzaje hormonów do wieku i sytuacji pacjentki. Terapia sekwencyjna najlepiej sprawdza się w początkowej fazie menopauzy.

Polega na podawaniu kobiecie estrogenów przez 21 dni cyklu, w tym przez 12 dni łącznie z progesteronem. Przez kolejne 7 dni następuje przerwa w przyjmowaniu hormonów i wówczas występuje krwawienie. W terapii ciągłej hormony podawane są kobiecie bez przerwy, w odpowiedniej mieszance estrogenowo-progesteronowej, które nie wywołują krwawienia. Na ten rodzaj terapii hormonalnej przechodzą kobiety po ostatniej miesiączce lub ok. 50-tego roku życia.

Jak HTZ wpływa na owulację?

Hormonalna terapia zastępcza nie wpływa na płodność w czasie menopauzy, to znaczy nie blokuje owulacji. Warto pamiętać, że zanim kobieta przestanie ostatecznie miesiączkować ma nieregularne owulacje. Hormonalna terapia zastępcza nie ma działania antykoncepcyjnego i nie pomaga zapobiegać ciąży.

Choć nieregularne miesiączki i rzadkie owulacje w trakcie menopauzy mogą sugerować, że kobieta nie zajdzie w ciążę, warto mimo wszystko się zabezpieczyć przed nieplanowanym ryzykiem. Dopiero po ostatniej miesiączce ryzyko zajścia w ciążę spada.

M. Witczak

Komentarze (5)

pati25

8 lat temu

Potrzebny artykuł.Stosuję HTZ wywołującą owulację.Mam raz po skończeniu plastterków czyli w ciągu tych siedmiu dni przerwy a innym razem jeszcze jak mam naklejony plasterekk.Stosując HTZ czuję się wyśmienicie dobrze (woot):-X:-X

Mindi

8 lat temu

Z ciekawością przeczytałam te informacje. Ten artykuł sporo mi wyjaśnił. Niestety miałam już takie zmiany, że czasowo miałam wprowadzone leczenie hormonami. Wolałabym na stałe nie przyjmować hormonów, ale czasami nie ma innego wyjścia.

dulcynea

8 lat temu

Ciekawy artykuł, ciężko znaleźć tak konkretne informacje.
Ja nie stosuję jeszcze terapii hormonalnej, ale jeśli będę potrzebowała, nie będę się bała.
I będę wiedziała o co pytać lekarza-_-

drobina

8 lat temu

Bardzo dobry artykuł. Wprawdzie nie muszę stosować terapii hormonalnej, ale nigdy nie wiadomo, co się może wydarzyć. Bardzo przydatne informacje:-)

stazyz

8 lat temu

Dlaczego lekarze nie przekazują takich ciekawych i ważnych informacji… moja koleżanka była pod stała kontrolą ginekologa i zamiast…. zostać babcią, została mamą…:-X I jak tu wierzyć hormonom i zapewnieniom lekarzy?…(sick) Ale to nic, jest szczęśliwa i ja też, bo jestem ciocią (troszeczkę przyszywaną:)):-X:-X:-d

Zostaw komentarz