Lifestyle, czyli o tym się mówi Styl życia

Rakiety USA wystrzelone na bazę w Syrii. Czy Donald Trump wywoła kolejny krwawy konflikt?

wojna w Syrii

Miniony tydzień był niezwykle tragiczny. W poniedziałek świat płakał wraz z Rosjanami nad ofiarami zamachu terrorystycznego w metrze w Petersburgu. Kilka dni później syryjski reżim Asada zabił za pomocą sarinu wielu niewinnych ludzi, w tym kobiety i dzieci. W nocy z czwartku na piątek amerykański prezydent Donald Trump wydał rozkaz wystrzału rakiet na bazę w Syrii, z której korzystają wojska syryjskiego dyktatora, Asada.  Czy przywódca USA wywoła kolejny krwawy konflikt?

 

Donald Trump zaatakował Asada

Donald Trump postanowił zaatakować bazę Asada, aby w ten sposób wyrazić swój sprzeciw wobec mordowania niewinnych ludzi za pomocą gazu bojowego, sarinu. Powoduje on stopniowe wiotczenie mięśni, przez co prowadzi do śmierci z powodu uduszenia.  Czy decydując na bombardowanie syryjskiej bazy, Donald Trump naprawdę kierował się dobrem cywili?

Donald Trump od początku uchodzi za najbardziej nieobliczalnego prezydenta Stanów Zjednoczonych w historii tego kraju.  W nocy z czwartku na piątek obawy jego przeciwników znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości.  Donald Trump ni stąd, ni zowąd postanowił zbombardować bazę wojskową Asada. Choć mogłoby się wydawać, że jego postawę należy ocenić jednoznacznie pozytywnie, w rzeczywistości amerykański prezydent może zaostrzyć sytuację w regionie.

Cywile w Syrii zginęli w wyniku ataku Amerykanów

W ataku przeprowadzonych przez USA oprócz członków armii wspierającej reżim Asada zginąć mieli także cywile.  Ich jedyną winą było to, że znaleźli się w niewłaściwym czasie w nieodpowiednim miejscu. Atak Donalda Trumpa wzmacnia też terrorystów z Państwa Islamskiego. Asad  ma krew na rękach, co do tego większość przywódców świata nie ma najmniejszych wątpliwości, ale straty w szeregach jego wojska, to prezent dla ISIS. Samozwańcze Państwo Islamskie patrzy na to, jak wzajemnie wyniszczają się przeciwnicy i zwolennicy Asada. W najmniej spodziewanym momencie wkroczy do akcji i okaże swoje brutalne oblicze.

Czy światu grozi wojna?

Donald Trump podejmując spontaniczną decyzję o ataku na bazy wojskowe w Syrii, doprowadził do olbrzymiego napięcia na linii z Rosją wspierającą Asada. Obydwa mocarstwa mają do dyspozycji broń nuklearną. Ich konflikt dyplomatyczny może się w każdej chwili zamienić w wojnę, na której najbardziej ucierpi Europa.

Atak na bazy wojskowe w Syrii może doprowadzić  do kolejnych zamachów terrorystycznych w Europie.  Te, niestety, od pewnego czasu odbywają się dość regularnie. Ich ofiarami padają państwa takie jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Rosja.

Europie grozi kolejna fala uchodźców?

Donald Trump przy okazji wyświadczył Europie niedźwiedzią przysługę. Zaostrzenie konfliktu zbrojnego w Syrii przyczyni się do kolejnej fali uchodźczej. Tymczasem Unia Europejska już dziś nie radzi sobie  z polityką migracyjną. Każda kolejna większa fala uchodźców może doprowadzić do dalszych podziałów w obrębie Wspólnoty Europejskiej. Ze względu na nielegalnych imigrantów i wysokie zagrożenie terroryzmem  w miniony piątek na granice wewnątrz strefy Schengen wróciły kontrole.

Nie brakuje też głosów, że gdyby w przeszłości obce mocarstwa nie ingerowały w konflikt Asada z jego przeciwnikami, można by ocalić wiele istnień ludzkich.  Niestety, Stany Zjednoczone i Rosja od lat ingerują w działania zbrojne daleko poza swoimi granicami, rozdmuchując konflikty, które często można by wygasić drogą pokojową.

Irmina Cieślik

Komentarze (4)

pati25

6 lat temu

Ciarki przechodzą gdy się czyta i słyszy o wojnie.Aby nigdy do niej nie doszło.Straszne rzeczy dzieją się na świecie

Tess

6 lat temu

Oby się nic nie stało. Mam wnuki i synów, nie chcę aby coś im groziło. Ja nie słucham telewizji bo mam potem depresję. Wszystkim straszą, same wojny i gwałty.

Mindi

6 lat temu

Ostatnio nie słucham wiadomości, przeraża mnie to co wisi nad światem, zwłaszcza Europą. Mam nadzieję, że mimo wszystko nie dojdzie do najgorszego.

dulcynea

6 lat temu

Tego nikt nie jest w stanie przewidzieć. Oby żadnego konfliktu z tego nie było, aczkowiek dla Europy to dobrze nie wróży .
Strach patrzeć co dalej z tego wyniknie.

Zostaw komentarz