Miłość i związki

9 niedogodności, na które narażona jest kobieta podczas miesiączki

krwawienie menstruacyjne

Miesiączka jest wpisana w życie kobiety, jednak nie zawsze to naturalne zjawisko przebiega całkowicie bezboleśnie i komfortowo. Menstruacja to jedna z rzeczy, która dezorganizuje życie pań. Planując urlop, spotkanie z partnerem itp., kobiety muszą uwzględniać fazę cyklu, w jakiej się znajdują. Krwawienie menstruacyjne może bowiem skutecznie obrócić ich plany wniwecz. Na dodatek okres lubi przychodzić za szybko, gdy żyjemy w silnym stresie lub spóźniać się, gdy ostatnio chorowałyśmy. Przedstawiamy 9 niedogodności, na które narażona jest kobieta podczas miesiączki.

Silny ból podbrzusza

Podczas okresu może pojawić się silny ból podbrzusza. A wszystko to przez silne skurcze macicy, która próbuje pozbyć się złuszczone endometrium. Nie wszystkie kobiety odczuwają równie silny ból. Niektóre panie biorą tabletkę rozkurczającą i są w stanie wyskoczyć na miasto z partnerem lub przyjaciółmi. Inne czują tak silny ból podbrzusza, że spędzają cały dzień w łóżku. Czasem niedogodności są na tyle silne, iż prowadzą do omdleń.  W takich sytuacjach pomóc może zażycie silniejszego leku dostępnego na receptę.

9 niedogodności, na które narażona jest kobieta podczas miesiączki. Krwotoki

Niektóre kobiety mają nie tylko bolesne, ale także bardzo obfite miesiączki. Czasem utrata krwi ociera się wręcz o krwotok. Nie pomagają częste wizyty w toalecie i wymiana podpasek czy tamponów. Czasem dyskomfort jest tak duży, że kobieta woli w ogóle nie wychodzić z domu.  Aktywność fizyczna może bowiem nasilać krwawienie, podobnie jak noszenie ciężkich zakupów czy gorąca kąpiel.  Silne krwawienie zwiększa ryzyko anemii, ponadto może prowadzić do omdleń w trakcie okresu.

Bóle głowy

Zmiany w gospodarce hormonalnej nie pozostają bez wpływu na nasze ogólne samopoczucie.  Kobiety w trakcie miesiączki często skarżą się na dokuczliwe bóle głowy, które nie ustępują, pomimo przyjmowania tabletek.  W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się zimne okłady i dokładne wywietrzenie pokoju lub biura.

Ból krzyża

Jedne kobiety skarżą się na silny ból podbrzusza, inne z kolei odczuwają dyskomfort z powodu krzyża. Czasem ból jest tak silny, iż uniemożliwia normalne chodzenie i nawet spacer z psem może wydawać się nie lada wyczynem. Niektóre kobiety próbują uśmierzyć ból krzyża, stosując specjalne plastry rozgrzewające.

Nadwrażliwość i płaczliwość

Kobiety podczas okresu robią się wyczulone na krytykę. Mężczyźni często są pod wrażeniem, jak ich niewinnie wypowiedziane zdanie urosło do rangi mega problemu i próby obrazy.  Na szczęście można nad tym zapanować. Kobiety powinny zapamiętać, że podczas miesiączki są nadwrażliwe i nie reagować zbyt ostro na męskie słowa. Z kolei panowie wiedząc, że partnerka źle się czuje, powinni unikać kontrowersyjnych tematów.

Opuchlizna

Kobiety podczas okresu często czują się ociężałe i opuchnięte. To wina hormonów, które przyczyniają się do zatrzymywania wody w organizmie.  W wyniku tego procesu panie często odczuwają spory dyskomfort i mają problem ze zmieszczeniem się w swoich ulubionych spodniach, dlatego sięgają po zwiewne sukienki i spódnice.

Wilczy apetyt

Podczas okresu kobiety odczuwają wilczy apetyt – jedne mają ochotę na kiszone ogórki, inne zjadają na raz ćwierć kilograma sera żółtego, a kiedy indziej nie potrafią oprzeć się słodyczom. Pojawiają się różne zachcianki – np. suszone buraki i maliny, które trzeba zrealizować jak najszybciej. Dopóki jemy dużo, ale w miarę zdrowo – nie ciągnie nas do słodyczy i chipsów, ale do sera i makaronu, to jeszcze nie jest najgorzej. Powody do niepokoju mają te panie, które bierze na czekoladki w ilościach hurtowych. Niestety, okres nie powoduje utraty zbędnych kalorii, lecz powoduje ich odkładanie.

Problemy z cerą

Niektóre kobiety podczas okresu skarżą się na problemy z cerą, wysyp niedoskonałości, niezdrowy połysk w strefie T etc.  Wtedy w ruch idą korektory i podkłady. Na szczęście nie wszystkie panie mają problemy ze skórą podczas miesiączki.

Dyskomfort podczas seksu

Kobiety mogą nie odczuwać bólu w podbrzuszu, wilczego apetytu i pryszczy na twarzy, ale zdecydowana większość pań podczas miesiączki unika seksu. Wprawdzie w sklepach są dostępne różnego rodzaju gadżety umożliwiające współżycie, ale panie ich nie stosują. Okres wolą po prostu przeczekać, poprzestając jedynie na przytulaniu się do partnera. Niestety, nie wszyscy mężczyźni są na tyle empatyczni, by wyobrazić sobie, że miesiączka równa się dyskomfort podczas seksu.

Magdalena Kukurowska

Komentarze (4)

pati25

4 lata temu

Są to niedogodności dla każdej kobiety.Dla mnie najgorsze były pojawiające się przed okresem problemy z cerą.Miałam również okropne bóle głowy i bóle krzyża.Dobrze,że to już się skoczyło

Irena

4 lata temu

Mnie zawsze dobijają niedoskonałości na cerze, które pojawiają się przed okresem. Myślałam, że z wiekiem to minie, ale niestety nie. Latka lecą, a problem jest cały czas. Co do seksu podczas okresu to rezygnujemy z takich zabaw w tym czasie.
Do opuchniętego brzucha już dawno się przyzwyczaiłam 🙂 I tak jest coraz większy 😉
Cieszę się, że okres trwa kilka dni a nie tydzień tak jak miałam na początku. Do całej reszty idzie przywyknąć.

Aneta

4 lata temu

Ja też jakoś nie bardzo byłabym szczęśliwa z seksu podczas miesiączki… A do tych dolegliwości po latach chyba po prostu kobiety sie przyzwyczajają…

dulcynea

4 lata temu

To nieprzyjemne dolegliwości, które często towarzyszą wielu kobietom.
Przez wiele lat zdążyłam się przyzwyczaić do tych niedogodności.
Z wyżej wymienionych nie mam tylko wilczego apetytu, opuchlizny.
A seks odpada zawsze w tym czasie 🙂

Zostaw komentarz