ABC menopauzy Menopauza

Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy

menopauzy

Na 18 października przypada Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. W tym szczególnym dniu pragniemy przypomnieć o kilku ważnych kwestiach związanych z upływem czasu i zmianami, które zachodzą w organizmie człowieka.

Zmiany, których nie da się zatrzymać

Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia oraz Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy. W okolicach 50. roku życia, zarówno u kobieta jak i mężczyzny mogą pojawić się zmiany. Upływający czas ma to do siebie, że pozostawia po sobie pewien ślad. Z następstwami tego czasu można walczyć, przy czym pomaga nam współczesna medycyna i kosmetologia. Menopauza czy andropauza nie są wyrokiem. Czekają każdego człowieka. Jednak dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, wiele objawów przekwitania można zniwelować. 18 października jest dniem, który nam o tym przypomina.

Menopauza – przekwitanie kobiety

Każdą kobietę czeka menopauza, z tym, że każda z pań inaczej przechodzi przekwitanie. Objawy mogą być różnie odczuwane, niekiedy w ogóle się nie pojawiają. Wszystko zależne jest od danego organizmu. Coraz częściej menopauza przychodzi wcześniej niż w okolicach 50. roku życia, co dla wielu kobiet jest trudne do zaakceptowania. Z tego względu, lekarze nie zalecają odkładania decyzji o macierzyństwie na zbyt późny termin. W trakcie menopauzy, kobiety borykają się z takimi dolegliwościami jak zlewne poty, duszności, uderzenia gorąca czy problemy z zasypianiem. Występują także huśtawki nastrojów. Wszelkie dolegliwości pomagają złagodzić środki farmakologiczne, suplementy diety czy hormonalna terapia zastępcza. Obecnie każda z kobiet może wybrać taką metodę, która jest dla niej najbardziej odpowiednia. Dlatego menopauza wcale nie jest taka straszna, jak o niej mówią. To kolejny etap życia kobiety, który warto przejść z uniesioną do góry głową.

Andropauza – zmiany u mężczyzny

andropauzaMężczyźni nie przepadają za zmianami chyba, że w grę wchodzi nowy, superszybki samochód prosto z salonu. Przechodząc jednak do sfery biologicznej, na panów także czeka taki etap życia, który zwiastuje zbliżający się okres starzenia. Mowa o andropauzie. Nazywana jest nawet niekiedy męską menopauzą. Andropauza przynosi nieco inne objawy niż menopauza. Mężczyźni mogą skarżyć się na problemy ze snem, brak energii, apetytu czy problemy z pamięcią. Mogą mieć także problemy z erekcją. Podobnie jak u kobiet, u panów także można stosować odpowiednie środki, które złagodzą dokuczliwe objawy. Naturalne leki w postaci ziół również mogą okazać się skuteczne. Wielu mężczyzn wstydzi się terminu andropauza. W społeczeństwie jest on pejoratywnie odbierany, a nie powinno się traktować go jak temat tabu.

Regularne badania, zdrowa dieta oraz aktywny tryb życia to ważne czynniki, które ułatwiają przejście przez okres menopauzy i andropauzy. Nie warto bać się zmian, które nas czekają. Znacznie lepiej jest stawić im czoło i korzystać z pełni życia, niezależnie od wieku.

Katarzyna Antos

TAGI:

Komentarze (3)

dulcynea

4 lata temu

Z okazji tego święta życzę Nam dużo zdrowia.
Menopauza i andropauza to kolejny etap w życiu człowieka, nie traktujmy tych etapów jako tabu.
I dzięki zdrowemu stylowi życia przejdziemy go łagodnie.
Czego sobie i innym życzę 🙂

Tess

4 lata temu

Dzień przekwitania i dojrzałości. Zdrówka życzę wszystkim, to trzeba świętować. I podziękować miłym paniom za taki portal. Można tu się dowiedzieć dużo potrzebnych rzeczy.

Zostaw komentarz