Psychologia

6 cech prawdziwego przyjaciela

prawdziwy przyjaciel

W dzisiejszych czasach naprawdę trudno o prawdziwego przyjaciela – kogoś, kto będzie nas wspierał niezależnie od okoliczności.  Niektórzy ludzie jednak potrafią nawiązać tego rodzaju bliskie relacje. Przedstawiamy 6 cech prawdziwego przyjaciela.

Zawsze cię wysłucha

Prawdziwy przyjaciel zawsze cię wysłucha. Gdy masz problem, wystarczy jeden telefon, by 30 minut później siedzieć razem w kawiarni lub w twoim mieszkaniu. Jeśli akurat nie może być z tobą w ciężkich chwilach i wpaść do ciebie z butelką wina, to do ciebie zadzwoni, by porozmawiać o problemie. Na pewno nie zostawi cię samej smutnej i pogrążonej w rozpaczy. Prawdziwy przyjaciel to skarb, więc naucz się go doceniać.

6 cech prawdziwego przyjaciela. Dzwoni do ciebie z zaproszeniem do kina

Twój przyjaciel ze studiów dostał właśnie dwa bilety do kina na prapremierę Gwiezdnych wojen. Po chwili dzwoni właśnie do ciebie, aby zaprosić cię do kina. To niewątpliwie świadczy o bliskiej więzi, jaka was łączy. Zwykły kolega ze studiów po prostu zaprosiłby swojego kumpla, który również jest wyznawcą jediizmu, a nie kobietę, która nigdy nie widziała żadnej części Gwiezdnych wojen. To, że on właśnie tobie proponuje wypad na prapremierę Gwiezdnych wojen, świadczy o tym, że wasza przyjaźń ma solidne podstawy i on naprawdę ceni twoje towarzystwo.

Gdy jesteś smutna, potrafi cię rozśmieszyć

Prawdziwy przyjaciel potrafi cię rozśmieszyć nawet wtedy, gdy masz ochotę rozpłakać się z bezsilności. On bowiem podziela twoje poczucie humoru i doskonale wie, co poprawi ci humor. Jeśli on już po tonie twojego głosu jest w stanie rozpoznać przygnębienie i od razu przystępuje do misji: przywoływanie uśmiechu, to znaczy, że łączy was silna emocjonalna więź. Bez trudu potraficie rozpoznać swoje uczucia.  Jeśli wieczór, który zaczął się płaczem, kończy się wspólnym opowiadaniem dowcipu, to znaczy, że trafiłaś na przyjaciela, z którym znasz się jak łyse konie. Gdy ktoś, kto cię wkurzył, zostaje przez przyjaciela porównany do człowieka w stroju kurczaka tańczącego pool dance na środku rynku, mimowolnie wybuchasz śmiechem i zapominasz o smutkach.

Jest z tobą szczery

Prawdziwy przyjaciel jest z tobą szczery. Nie będzie zgadzał się z każdą twoją decyzją. Gdy zauważy, że popełniasz błąd, to głośno ci go wypomni. Nie boi się powiedzieć prosto z mostu tego, co uważa na dany temat. Tacy przyjaciele to prawdziwy skarb, ponieważ masz obok życzliwą duszę, która pragnie zwrócić ci uwagę na to, że możesz napytać sobie biedy, jeśli nie zmienisz swojej postawy. Dzięki nim masz okazję się w porę zreflektować.

Zawsze ma dla ciebie czas

Prawdziwy przyjaciel pod tym względem wypada lepiej od niejednego faceta, on zawsze ma dla nas czas. Szybko odpisuje na wiadomości, od razu odbiera telefon i nawet, gdy jest zapracowany, znajduje dla nas godzinkę lub dwie. Prawdziwa przyjaźń to skarb, o który trzeba dbać. Jeśli przyjaciel jest w stanie w środku nocy przyjechać do ciebie, żeby po prostu pogadać, bo dawno się nie widzieliście, to przepełnia cię wewnętrzna radość, którą trudno porównać do czegokolwiek. To pewność, że nie jesteśmy sami na świecie i zawsze mamy na kogo liczyć.

Zawsze jest po twojej stronie

Twój przyjaciel w rozmowach z tobą zachowuje obiektywizm, stara się wskazać ci właściwą drogę postępowania, bo chce dla ciebie wszystkiego, co najlepsze. Niemniej, gdy przychodzi do konfrontacji z facetem, który doprowadza cię do łez lub chamskim sąsiadem, on zawsze stanie po twojej stronie. Będzie cię bronił niczym lew.

Magdalena Kukurowska

Komentarze (3)

Irena

2 lata temu

Ja staram się być bardzo ostrożna jeśli chodzi o przyjaźnie. Kiedyś na przyjaciółce jeszcze ze szkolnej ławy bardzo się zawiodłam. Byłam na każde jej zawołanie, pocieszałam gdy miała problem, wspierałam ją… zawsze mogła na mnie liczyć. Niestety to działało tylko w jedną stronę. Jak w szkole średniej zaczęłam spotykać z chłopakiem to ona robiła wszystko, żeby nas rozdzielić. Zrobiła wiele złych rzeczy w stosunku do mnie. Okazało się, że zazdrościła mi powodzenia wśród chłopaków… ale tak nie zachowuje się przyjaciółka.

dulcynea

2 lata temu

To prawda , że ciężko dziś o przyjaciela. Pewnie nigdy nie było łatwo , ale dziś szczególnie ciężko. Mam wrażenie , że dzisiejsze stosunki międzyludzkie są takie bardzo powierzchowne. Dlatego jeśli posiadamy przyjaciela bardzo pielęgnujmy tę szczególną więź 🙂

pati25

2 lata temu

Zdecydowanie są to cechy,które powinien posiadać dobry przyjaciel.I tego właśnie oczekujemy od prawdziwego przyjaciela.On nas zrozumie,zawsze pomoże…Jemu możemy zwierzyć się ze wszystkiego…

Zostaw komentarz