oddychanie-przepona-cwiczenia

Prawidłowa technika oddychania dotlenia nasz organizm, zwiększa energię, pobudza organizm i sprawia, że życie staje się lepsze. Kiedy nauczysz się oddychać przeponą zrozumiesz, co znaczy żyć pełną piersią.

A jak Ty oddychasz?

Czy zastanawiałaś się kiedyś jak oddychasz? Bierzesz wdech i za chwilę wydychasz powietrze – to jasne. Ale jakich mięśni do tego używasz? Klatki piersiowej czy brzucha? Jak angażujesz w ten proces swoje ciało? Czy robisz to prawidłowo? Oczywiście niewiele osób się nad tym zastanawia – przecież oddech to tak naturalna sprawa, że ledwie zauważamy, że w ogóle to robimy. Dopiero kiedy zaczyna nam brakować powietrza, zaczynamy dostrzegać jego rolę. Oddech to życie. Nie wolno nam oddychać byle jak.

REKLAMA

Co daje oddychanie przeponą?

Oddychając dostarczamy do organizmu niezbędny do życia tlen. Dzięki niemu żyjemy, działamy, poruszamy się, myślimy. Prawidłowa technika oddychania pozwala na zmobilizowanie organizmu do magazynowania większej ilości energii, szybszej przemiany materii, wyrównanie ciśnienia krwi i uspokojenie. Ma także duże znaczenie dla naszego głosu – staje się on dźwięczniejszy, głośniejszy i mniej się męczy. W oddychaniu przeponą ćwiczą się śpiewacy i sportowcy, a także… kobiety w ciąży! Prawidłowa technika oddechu wiele ułatwia w czasie porodu.

Jak oddychać przeponą?

Oddychanie przeponą to nasz naturalny sposób wymiany powietrza. Nie jest to sztuka trudna do opanowania – wystarczy, że zwrócisz uwagę na to, w jaki sposób oddychasz, by po krótkim czasie nabrać nawyku oddychania przez przeponę. To po prostu oddychanie całymi płucami, z dominującą pracą brzucha i klatki piersiowej (a nie – ja do tej pory – tylko klatki piersiowej).

Monika Witczak

9 KOMENTARZE

  1. Tak, tak bardzo proste a mimo wszystko sporo ludzi nie zwraca na to uwagi…Prowadzę zajęcia w przedszkolu arteterapii podczas niektórych zajęć uczymy się min. prawidłowo oddychać…mam nadzieję ze czym skorupka za młodu nasiąknie tym w przyszłości rada:):) Prawidłowe oddychanie dotlenia każdą komóreczkę naszego organizmu (stąd te zawroty głowy), uspokaja, pomaga w myśleniu, poprawia kondycję naszych narządów, skóry i umysłu. Nic tylko prawidłowo oddychać, oczywiście przy otwartym oknie lub na świeżym powietrzu:):)

  2. Pierwszy raz z nauką oddychania spotkałam się w szkole , gdy uczęszczałam na chór, tam Pani uczyła nas jak prawidłowo oddychać podczas śpiewu, po kilku latach na treningach karate, trener wytłumaczył nam jak to robić bardziej obrazowo, chodziło o to by podczas tego ćwiczenia medytować. Przyznam szczerze, że bardzo mi to pomogło podczas porodu, zamiast myśleć o bólu skupiłam uwagę na oddychaniu przeponowym i przy okazji dzieciaczek był dotleniony! A teraz podczas menopauzy , również moje wybuchy opanowuję , przerywając oddychaniem! Zbawienne działanie!

  3. Oddychanie przepona wcale nie jest takie proste,jakby się wydawało i często,to co wydaje się oddechem przeponowym wcale nim nie jest.Jest to tylko głęboki oddech płucny.Przeponą oddychamy zawsze w pozycji leżącej,w pionie niestety idzie trochę gorzej.A wyćwiczenie takiego oddechu zajmuje trochę czasu i jest to mozolna praca.A tak się składa,że wiem,co mówię 😉

  4. Prawidłowy oddech przynosi wiele dobrego dla naszego organizmu.Jest bardzo ważny.Nigdy nie zwracałam uwagi czy prawidłowo oddycham.Próbowałam już kiedyś oddychać przeponą.Ale nie trwało to długo.A ćwiczenia wydają się proste.Muszę zacząć je wykonywać bo warto

  5. Prawidłowy oddech przynosi wiele dobrego dla naszego organizmu.Jest bardzo ważny.Nigdy nie zwracałam uwagi czy prawidłowo oddycham.Próbowałam już kiedyś oddychać przeponą.Ale nie trwało to długo.A ćwiczenia wydają się proste.Muszę zacząć je wykonywać bo warto

ZOSTAW ODPOWIEDŹ