Fitness Jak ćwiczyć?

Oddychanie przeponą – ćwiczenia

oddychanie-przepona-cwiczenia

Prawidłowa technika oddychania dotlenia nasz organizm, zwiększa energię, pobudza organizm i sprawia, że życie staje się lepsze. Kiedy nauczysz się oddychać przeponą zrozumiesz, co znaczy żyć pełną piersią.

A jak Ty oddychasz?

Czy zastanawiałaś się kiedyś jak oddychasz? Bierzesz wdech i za chwilę wydychasz powietrze – to jasne. Ale jakich mięśni do tego używasz? Klatki piersiowej czy brzucha? Jak angażujesz w ten proces swoje ciało? Czy robisz to prawidłowo? Oczywiście niewiele osób się nad tym zastanawia – przecież oddech to tak naturalna sprawa, że ledwie zauważamy, że w ogóle to robimy. Dopiero kiedy zaczyna nam brakować powietrza, zaczynamy dostrzegać jego rolę. Oddech to życie. Nie wolno nam oddychać byle jak.

Co daje oddychanie przeponą?

Oddychając dostarczamy do organizmu niezbędny do życia tlen. Dzięki niemu żyjemy, działamy, poruszamy się, myślimy. Prawidłowa technika oddychania pozwala na zmobilizowanie organizmu do magazynowania większej ilości energii, szybszej przemiany materii, wyrównanie ciśnienia krwi i uspokojenie. Ma także duże znaczenie dla naszego głosu – staje się on dźwięczniejszy, głośniejszy i mniej się męczy. W oddychaniu przeponą ćwiczą się śpiewacy i sportowcy, a także… kobiety w ciąży! Prawidłowa technika oddechu wiele ułatwia w czasie porodu.

Jak oddychać przeponą?

Oddychanie przeponą to nasz naturalny sposób wymiany powietrza. Nie jest to sztuka trudna do opanowania – wystarczy, że zwrócisz uwagę na to, w jaki sposób oddychasz, by po krótkim czasie nabrać nawyku oddychania przez przeponę. To po prostu oddychanie całymi płucami, z dominującą pracą brzucha i klatki piersiowej (a nie – ja do tej pory – tylko klatki piersiowej).

Monika Witczak

Prawidłowa technika oddychania dotlenia nasz organizm, zwiększa energię, pobudza organizm i sprawia, że życie staje się lepsze. Kiedy nauczysz się oddychać przeponą zrozumiesz, co znaczy żyć pełną piersią.

Aby wyćwiczyć technikę prawidłowego oddychania warto wykonywać codziennie przynajmniej jedno ćwiczenie:

  • Usiądź na krześle i połóż ręce na brzuchu. Weź głęboki wdech tak, aby wypełniły się całe Twoje płuca. Napnij mięśnie brzucha i unieś klatkę piersiową Powoli wypuść powietrze. Oddychaj spokojnie i miarowo.
  • Połóż się na podłodze, jedną rękę połóż na brzuchu, a drugą na klatce piersiowej. Zacznij oddychać, napełniając powietrzem najniższe partie płuc (napięcie brzucha), a potem górne partie płuc (poszerzenie klatki piersiowej). Przytrzymaj powietrze przez kilka sekund i wypuść.
  • Stań w lekkim rozkroku i obejmij dłońmi boki klatki piersiowej (pod żebrami). Zrób wdech, napnij mięśnie brzucha i przytrzymaj powietrze. Powoli wypuść powietrze powtarzając głoskę „sssss”.

To proste – prawda? Tak niewiele trzeba, by dotlenić i uszczęśliwić organizm.

Monika Witczak

Komentarze (9)

elle@elle

4 lata temu

ja tez tak jak drobina mam problemy z astma ,a z tego co tu widze warto nauczyc sie oddychac przepona ,musze wiec zobaczyc jak mi pojdzie :)))

pati25

7 lat temu

Prawidłowy oddech przynosi wiele dobrego dla naszego organizmu.Jest bardzo ważny.Nigdy nie zwracałam uwagi czy prawidłowo oddycham.Próbowałam już kiedyś oddychać przeponą.Ale nie trwało to długo.A ćwiczenia wydają się proste.Muszę zacząć je wykonywać bo warto

pati25

7 lat temu

Prawidłowy oddech przynosi wiele dobrego dla naszego organizmu.Jest bardzo ważny.Nigdy nie zwracałam uwagi czy prawidłowo oddycham.Próbowałam już kiedyś oddychać przeponą.Ale nie trwało to długo.A ćwiczenia wydają się proste.Muszę zacząć je wykonywać bo warto

Inga

7 lat temu

Oddychanie przepona wcale nie jest takie proste,jakby się wydawało i często,to co wydaje się oddechem przeponowym wcale nim nie jest.Jest to tylko głęboki oddech płucny.Przeponą oddychamy zawsze w pozycji leżącej,w pionie niestety idzie trochę gorzej.A wyćwiczenie takiego oddechu zajmuje trochę czasu i jest to mozolna praca.A tak się składa,że wiem,co mówię 😉

mejgosia

7 lat temu

Pierwszy raz z nauką oddychania spotkałam się w szkole , gdy uczęszczałam na chór, tam Pani uczyła nas jak prawidłowo oddychać podczas śpiewu, po kilku latach na treningach karate, trener wytłumaczył nam jak to robić bardziej obrazowo, chodziło o to by podczas tego ćwiczenia medytować. Przyznam szczerze, że bardzo mi to pomogło podczas porodu, zamiast myśleć o bólu skupiłam uwagę na oddychaniu przeponowym i przy okazji dzieciaczek był dotleniony! A teraz podczas menopauzy , również moje wybuchy opanowuję , przerywając oddychaniem! Zbawienne działanie!

Mindi

7 lat temu

Próbuję prawidłowego oddychania. W czasie ćwiczeń wydaje mi się to dość proste ale już potem nie pamiętam, górują stare nawyki. Ale może da się z czasem wyrobić nowe 🙂

stazyz

7 lat temu

Tak, tak bardzo proste a mimo wszystko sporo ludzi nie zwraca na to uwagi…Prowadzę zajęcia w przedszkolu arteterapii podczas niektórych zajęć uczymy się min. prawidłowo oddychać…mam nadzieję ze czym skorupka za młodu nasiąknie tym w przyszłości rada:):) Prawidłowe oddychanie dotlenia każdą komóreczkę naszego organizmu (stąd te zawroty głowy), uspokaja, pomaga w myśleniu, poprawia kondycję naszych narządów, skóry i umysłu. Nic tylko prawidłowo oddychać, oczywiście przy otwartym oknie lub na świeżym powietrzu:):)

drobina

7 lat temu

Przy moich problemach z astmą, oddychanie przeponą jest dosyć trudne, ale dość często wykonuję ćwiczenia oddechowe (zwłaszcza podczas pływania). Dzięki temu mam coraz mniejsze kłopoty z oddychaniem.

Tess

7 lat temu

Spróbowałam, nie wydaje się trudne ale chwilowo trochę mi słabo. Ale to pewnie przez zmianę i szybko się przyzwyczaję. Oddech jest ważny, nie wiedziałam, że źle to robię.

Zostaw komentarz