Wysoko wrażliwy układ nerwowy
Ivan Samkov z pexels

Szacuje się, że około 20% populacji posiada wysoko wrażliwy układ nerwowy. Charakteryzuje się on tym, że pozostaje niezwykle wyczulony na bodźce, które napływają do niego. To cecha promowana przez ewolucję, ponieważ osoby, które dostrzegają nawet drobne zmiany w otaczającym ich świecie, mogą szybko zareagować i ostrzec innych. Niestety, wysoko wrażliwy układ nerwowy czasem daje się we znaki. Wiercenie w ścianie, natłok zadań, nieustannie dzwoniący telefon – wszystko to obciąża mózg i sprawia, że ten szybciej ulega zmęczeniu. Jak przy wysoko wrażliwym układzie nerwowym zadbać o swój dobrostan?

 

Spis treści:

  1. Wysoko wrażliwy układ nerwowy a dzielenie zadań na etapy
  2. Zadania wymagające skupienia najlepiej wykonać z rana
  3. Ograniczenie liczby napływających bodźców
  4. Osoby wysoko wrażliwe a unikanie hałaśliwych miejsc
  5. Zakupy online dla osób wysoko wrażliwych
  6. Sprawdzone sposoby dla osób wysoko wrażliwych. Stopery do uszu podczas remontu sąsiadów

Wysoko wrażliwy układ nerwowy a dzielenie zadań na etapy

Osoby wysoko wrażliwe gorzej radzą sobie z natłokiem zadań, dlatego potrzebują odpowiedniej organizacji. Aby nic nie zaprzątało ich uwagi podczas pracy, powinni spisywać sobie wszystkie cele na kartce. W ich przypadku kluczową rolę odgrywa planowanie i ustalanie priorytetów. Bardziej skomplikowane zadania warto podzielić na etapy i zapisać je na kartce. Umożliwia to skupienie się na wykonywaniu jednej czynności. Np. mając do przygotowania raport, warto rozpisać go na zbieranie danych, obliczanie, przygotowywanie wykresów, analizę wyników oraz formułowanie wniosków. Robiąc jedną konkretną rzecz, zmniejsza się obciążenie mózgu.

Zadania wymagające skupienia najlepiej wykonać z rana

Wysoko wrażliwy układ nerwowy dość łatwo ulega przebodźcowaniu, a wówczas bardziej ambitne zadania intelektualne stają się znacznie trudniejsze do wykonania. Aby tego uniknąć, należy dobrze zaplanować swój dzień. Najlepiej rozpocząć go od zadań wymagających największego skupienia. Np. lepiej z samego rana napisać teksty, a dopiero później wejść na skrzynkę, aby odpisać na maile. Nie zawsze taki podział zadań jest możliwy, ale warto z niego korzystać, bo pozwala to lepiej realizować swoje zadania.

Ograniczenie liczby napływających bodźców

Pandemia przyczyniła się do rozpowszechnienia pracy zdalnej. Dla osób wysoko wrażliwych home office stanowi znaczne ułatwienie, ponieważ można ograniczyć ilość napływających bodźców. Często już sama podróż do biura rozpraszała uwagę i utrudniała koncentrację. Niestety, w domu także nie brakuje zbędnych bodźców. Na czas pracy warto wyciszyć prywatny telefon, wyłączyć telewizor, nie uruchamiać zmywarki czy pralki.

Osoby wysoko wrażliwe a unikanie hałaśliwych miejsc

Wysoka wrażliwość przetwarzania sensorycznego staje się problemem w galeriach handlowych, gdzie zewsząd sączy się głośna muzyka, która utrudnia skupienie. Na szczęście coraz częściej sklepy wprowadzają ciche godziny. Wprawdzie zostały one przemyślane pod kątem osób cierpiących na autyzm, którym także przeszkadza hałas, ale skorzystać może z nich każdy. To świetna okazja, aby na spokojnie przeczytać skład produktów spożywczych, przymierzyć kilka sukienek lub par butów.

Zakupy online dla osób wysoko wrażliwych

Mogłoby się wydawać, że zakupy online stanowią spore ułatwienie dla osób wysoko wrażliwych. W większości przypadków rzeczywiście pomagają uniknąć przebodźcowania. Trzeba jednak nauczyć korzystać się z filtrów dostępnych na stronie. Inaczej trudno będzie dotrzeć do interesujących produktów, a ich przeglądanie okaże się równie męczące jak zakupy stacjonarne. W niektórych przypadkach nawet bardziej, bo osoby znające swój typ urody rozglądają się po lokalu i kierują się w stronę swoich barw.

Sprawdzone sposoby dla osób wysoko wrażliwych. Stopery do uszu podczas remontu sąsiadów

Wysoko wrażliwy układ nerwowy sprawia, że odgłosy remontu, które dobiegają zza ściany, utrudniają normalne funkcjonowanie, a nawet przyprawiają o ból głowy. Niestety, każda osoba mieszkające w bloku czy kamienicy czasem musi zmierzyć się z hałasem wydawanym przez wiertarkę. Dobrym rozwiązaniem wydają się stopery do uszu, gdyż niwelują one dyskomfort.