Fitness Sporty sezonowe

Wiosenne przesilenie a aktywność

wiosenne-przesilenie-a-aktywnosc

Funkcjonując w trybie regularnej całorocznej aktywności fizycznej łatwiej przejdziemy przez ten trudny okres przedwiośnia.

Wiosna wymaga od nas adaptacji do zmieniającej się corocznie aury, zgodnie z rytmem biologicznym, który wyraźnie podzielony jest na okresy wzmożonej aktywności (lato) i utajenia (zima), Niemalże wszyscy odczuwamy okres przejścia zimy w wiosnę. Dla większości ludzi w Polsce objawami przesilenia są m.in.: ogólna niechęć, apatia, brak energii, zły nastrój, przemęczenie, wysoka zapadalność na choroby, przy jednocześnie obniżonej aktywności fizycznej i umysłowej.

Jesteśmy częścią natury

Nasz organizm powinien funkcjonować zgodnie z rytmem nadawanym przez cztery pory roku. Każda z nich ma swoje niepowtarzalne uroki, a uprawiając aktywność fizyczną w terenie (np. nordic walking, jazda na rowerze, bieganie) mamy okazję je dostrzec i bezpośrednio wszystkimi zmysłami odczuć wiele zjawisk atmosferycznych na sobie. Przyroda oddziałuje na nas tyle, że nie sposób być obojętnym na mnogość bodźców, które do nas docierają. Musimy żyć w zgodzie z naturą, ponieważ jesteśmy jej częścią.

Wraz z nadejściem wiosny do ogólnego osłabienia naszego organizmu przyczyniają nagłe skoki temperatur, a także zmieniające się ciśnienie atmosferyczne i wilgotność powietrza. O tej porze roku szczególnie musimy więc wzmocnić nasz organizm. Wyczerpany potrzebuje energii, a tę – jak wiemy – pobieramy z pożywienia. Powinno być zatem odpowiednio zbilansowane i dostosowane do naszej codziennej aktywności. Dieta w okresie zimowym jest ciężka, wysokokaloryczna, bo z założenia wysokoenergetyczna i mająca rozgrzewać przemarznięty organizm, zawiera mało nieprzetworzonych warzyw i owoców. Konieczność ich uzupełniania jest dziś nieodzowna.

dr Paweł F. Nowak

Funkcjonując w trybie regularnej całorocznej aktywności fizycznej łatwiej przejdziemy przez ten trudny okres przedwiośnia.

Chwyć za suplementy

Stosowanie wspomagania farmakologicznego, jako uzupełnianie niedoborów witamin i mikroelementów, które tracimy np. wraz z wysiłkiem fizycznym, jest nieodzowne. Szczególnie jest istotne w okresie przesilenia wiosennego. Przede wszystkim należy wzbogacić swoją dietę w witaminy, głównie z grupy B i składniki mineralne takie jak wapń, potas, magnez, selen i cynk oraz kwas foliowy, odpowiedzialny za utrzymanie energii i dobrego nastroju. Witamina C jest szalenie istotna, przyjmowanie jej w okresie zimowo wiosennym zabezpiecza nas przed przeziębieniami.

Na rynku istnieje wiele preparatów multiwitaminowych, odpowiednio skonfigurowanych pod względem składu i proporcji. Dobre są produkty zawierające w swym składzie wyciąg z korzenia żeń-szenia, jak również bezzapachowy wyciąg z czosnku w kapsułkach, preparat o działaniu odkażającym drogi oddechowe, który zwiększa odporność organizmu oraz wspomaga leczenie infekcji i przeziębień.

Nie unikaj ruchu!

Coraz dłuższy dzień sprzyja uprawianiu aktywności ruchowej w terenie. Budząca się z zimowego snu przyroda nastraja nas pozytywnie do życia. Z jej przyjściem więcej od siebie oczekujemy, częstokroć łatwiej podnosimy sobie poprzeczki, życzeniowo łudząc się, że ewentualne zaległości treningowe nadrobimy szybko z nawiązką. Wyciszony organizm, zmęczony zimą, najczęściej nie ma dostatecznie dużo sił, aby sprostać wymaganiom stawianym przez słoneczne dni i ambicje treningowe. Wczesnowiosenny zapał sprawia, że robimy więcej niż powinniśmy.

Zazwyczaj wraz z nadejściem wiosny ożywia się rynek usług rekreacyjnych. Fitness kluby przeżywają oblężenie – chcemy poprawić swoją figurę, zrzucić zbędne kilogramy po zimie i bez wstydu nosić skąpe ubrania latem. Jednak szlifowanie formy niesie z sobą ryzyko kontuzji i bardzo łatwo o przeciążenie. Nasz organizm wybudza się po zimie, więc nie można wymagać od niego zbyt wiele.

dr Paweł F. Nowak

Funkcjonując w trybie regularnej całorocznej aktywności fizycznej łatwiej przejdziemy przez ten trudny okres przedwiośnia.

Infekcje dają o sobie znać

W tym okresie są czymś normalnym. Nie powinniśmy ćwiczyć w czasie przeziębienia – nasz organizm i tak jest już obciążony, walcząc z chorobą. Jeżeli systematycznie przetrenowaliśmy zimę, niczego nie stracimy kilkudniową absencją w treningach. Jeżeli systematycznie przez cały rok wspomagamy farmakologicznie organizm preparatami multiwitaminowymi, by uzupełniać niedobory, przeziębienie czy grypa będą miały przebieg bardzo łagodny i szybko miną – więc nie stresujmy się nimi zbytnio.

Zbawienny sen

Jest lekiem na wiosenne przesilenie, zatem powinniśmy przynajmniej przeznaczyć na niego osiem godzin na dobę. To niezbędne minimum. Podczas snu organizm się regeneruje – nie zapominajmy o tym. Szczególnie ważne jest to w okresie przesilenia wiosennego, kiedy nasza koncentracja w naturalny sposób się obniża.

dr Paweł F. Nowak

Komentarze (7)

aseret

12 lat temu

Ćwiczyć trzeba cały rok. Od czasu gdy chodzę regularnie dwa razy w tygodniu na gimnastykę nie odczuwam wiosennego przesilenia. Należy być aktywnym cały rok, zimowe spacery też są bardzo miłe. Do tego odpowiednia dieta, dużo owoców i warzyw przez cały rok i nie trzeba brać suplementów w okresie wiosennym.

Iva.

12 lat temu

A ja sie nie zgodze ze zdaniem, ze uzupelnianie witamin, ktore tracimy wraz z wysilkiem w formie suplementacji, jest nieodzowne. Jezeli nie jest to trening bardzo wyczerpujacy to jest to zbedne.
Tego typu suplementacja przeznaczona jest dla ludzi naprawde intensywnie cwiczacych, sportowcow, czyli ludzi zajmujacych sie sportem zawodowo. Dla tych cwiczacych rekreacyjnie wystarczy dobrze zbilansowana dieta.

Meguszka

12 lat temu

Ruch to zdrowie! Szczera prawda. Jak sie poruszam, nawet zwyczajne brzuszki na macie od razu lepiej sie czuje.. 🙂 A jak cieplej sie robi to rower i w długą :))

topik4433

12 lat temu

Ja jestem aktywna przez cały rok, więc o każdej porze roku czuję się wyśmienicie 🙂 Jeżeli komuś brak samozaparcia i motywacji, to dobrym i sprawdzonym sposobem na formę jest posiadanie psa, bo spacerki są gwarantowane 🙂

okulary

12 lat temu

Po zimie jest odczuwalna lekka ociężałość ,ponieważ niekorzystna aura zimowej pory roku,przyczynia się do tego. Korzystam ze zdrowych sposobów regenerowania organizmu w postaci zdrowego odżywiania, jemy suszone owoce,pijemy zrobione soki z owoców działkowych oraz surówki i sałatki domowe.Bardzo cieszę jak przychodzi wiosna jest to pora radosna, dłuższy dzień lepiej odddziaływuje na moje samopoczucie.Nastrój mam lepszy jak czuję ciepełko , oraz widzę przyrodę budzącą się dożycia słyszę piękny śpiew ptaszków,taka aura daje wspaniały rezultat czuje się siły fitalną ,oraz chęć fizyczną do pracy , ponieważ mam dużo zajęć zwłaszcza na działeczce
taka pozytywna siła mi potrzebna.

sara

12 lat temu

Oj jak jest juz wiosenne ciepełko to wszystkim chce się zacząć aktywnie żyć, rowerek,spacerek przy wspaniałych zapachach wiosennej zieleni, bzu, konwalii…..trwaj wiosno….aż do lata.

Zostaw komentarz