Jestem Babcią

Wakacje u babci

wakacje-u-babci

Wiele osób z rozrzewnieniem wspomina wakacje u babci. Pomoc w ogrodzie była często wynagradzana smacznym plackiem z owocami. Jak przygotować się na przyjazd wnuka?

Dziadkowie, którzy przeszli na emeryturę, z niecierpliwością wyczekują wakacji. Myśl o zabawie z wnukami napełnia ich optymizmem i pozytywną energią. Każda babcia chce sprawić dziecku przyjemność, toteż warto przygotować plan atrakcji.

Aktywny wypoczynek

Osoby, które cieszą się zdrowiem i pełnią sił, mogą zaproponować wnukom aktywny wypoczynek. Wspólne wycieczki rowerowe, zbieranie jagód w lesie czy gra w badmintona zbliżają nas do młodego człowieka. Dzieci z pewnością docenią poświęconą im uwagę. Zabiegani rodzice często nie mają czasu na zabawę z pociechą. Aktywność fizyczna stanowi doskonałe rozwiązanie, ponieważ wpływa korzystnie na samopoczucie i funkcjonowanie naszego organizmu. Podczas ćwiczeń powstają endorfiny, zwane też hormonami szczęścia. Ponadto ćwiczenia zmniejszają ryzyko rozwoju osteoporozy i choroby zwyrodnieniowej stawów.

Wspólne zbieranie malin

Babcie, którym stan zdrowia nie pozwala na rozegranie meczu piłki nożnej, mogą przygotować dla wnuków inne atrakcje. Jeśli obok domu znajduje się ogród, możemy poprosić dziecko o pomoc w sezonowych pracach. Wspólne zbieranie malin może okazać się ciekawą przygodą. Tego typu zadania pokazują maluchowi, jak ważna jest pomoc drugiego człowieka. Jednocześnie stymulują jego wyobraźnię. Smak, zapach i faktura owoców na zawsze zapadają w pamięć.

Kontakt ze zwierzętami

Sprzątanie szopy, w której mieszkają kury, sprawi dziecku mnóstwo radości. Dzieciom, które urodziły się w mieście, często brakuje kontaktu ze zwierzętami. Kury, świnie czy krowy znają one wyłącznie ze zdjęć czy spotów reklamowych. Psycholodzy udowodnili, iż zabawa ze zwierzętami odgrywa niezwykle istotną rolę w rozwoju dziecka. Krowa, pies czy kura uczy dziecka odpowiedzialności. Maluch karmiąc świnię, uświadamia sobie, iż istoty, które znajdują się pod naszą opieką, wymagają troski i uwagi. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż kontakt ze zwierzętami wpływa korzystnie na układ immunologiczny. Dzieci, które bawią się z czworonogami, rzadziej cierpią z powodu alergii.

Irmina

Wiele osób z rozrzewnieniem wspomina wakacje u babci. Pomoc w ogrodzie była często wynagradzana smacznym plackiem z owocami. Jak przygotować się na przyjazd wnuka?

Domowe przetwory

Rodzice rzadko mogą sobie pozwolić na przygotowywanie domowych przetworów. Często ogranicza ich czas. Babcia, która przeszła na emeryturę, może zdradzić wnukowi kulinarne sekrety. Wspólne przygotowywanie powideł może zaszczepić w dziecku pasję do gotowania. Niestety, młodzi ludzie często nie mają zbyt wielu możliwości, by odkryć swoje zainteresowania. Współczesny tryb życia nie sprzyja eksperymentowaniu. Osoby, które nie mają hobby, często nie potrafią wytyczyć sobie celów, do których zmierzają. To z kolei rodzi problemy związane z wyborem zawodu.

Kreatywne zabawy

Młodszym wnukom warto zaproponować nietypowe zabawy. W czasach, gdy domek dla lalek można kupić w hipermarkecie, wiele osób rezygnuje z „architektonicznych” wyzwań. To błąd, ponieważ projektowanie mieszkania dla Barbie z kartonowych pudeł pobudza wyobraźnię. Dzieci, którym podaje się gotowe rozwiązania, często nie radzą sobie z zadaniami kreatywnymi. Na rynku pracy zdolność do twórczego myślenia jest niezwykle pożądaną umiejętnością.

Rodzinne historie

Wieczór warto spędzić na przeglądaniu rodzinnych albumów. Wspominając przodków, budujemy w dziecku tożsamość. Poczucie przynależności odgrywa niezwykle istotną rolę w naszym życiu. Osoby, które nie znają swoich korzeni, często zmagają się z problemami emocjonalnymi.

Babcie często nie zdają sobie sprawy, jak cenną wiedzą dysponują. Jeśli nie przekażą jej wnukowi, istnieje ryzyko, iż pewne rodzinne tradycje pewnego dnia zanikną. Starsze dzieci, które wykazują zainteresowania kulinarne, warto zaznajomić z przepisami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

Irmina

Komentarze (6)

Mindi

9 lat temu

Mam wspaniałe wspomnienia z wakacji u babci 🙂 Lubiłam z nią zbierać jagody, wspominam cudowny zapach ciasta drożdżowego, smażone borówki z gruszkami i świeżo dojone mleko, od którego robił się wąs pod nosem 😉 Chciałabym także kiedyś spędzać czas z wnukami aby miały tak piękne wspomnienia.

Tess

9 lat temu

Mieszkałam z babcią, więc na wakacje nie jeździłam do niej. Teraz czasy się zmieniły, ja jeżdżę do wnuków na działki 🙂

drobina

9 lat temu

Łezka w oku się kręci na wspomnienie wakacji u babci (ze strony mamy). Właściwie jeździliśmy do niej w każdą sobotę, a w niedzielę wracaliśmy.Oprócz tego co roku spędzałam u niej część wakacji. Były to piękne i beztroskie lata. Babcia mieszkała w mieście, ale „wiejskich rozrywek” nie brakowało. Po podwórku biegały kurki, które karmiłam, a w chlewiku mieszkały inteligentne świnki:-X większy zwierzyniec był u drugiej babci – na wsi. Też było fajnie, ale była wieksza dyscyplina:-X (woot). Babcia trochę sie denerwowała jak ganialismy za zwierzętami. Inna sprawa, że potrafiliśmy naprawdę nieźle nabroić:-X
A jakie wakacje będą miały moje wnuki u mnie? Zobaczymy! Jedno jest pewne – wakacje ze sportem:-):-X
Narazie mam jednego, małego wnusia i już gramy razem w piłkę nożną:-):-X Wkrótce przyjdzie czas na pływanie:-)

pati25

9 lat temu

Bardzo fajny artykuł.Podsuwa babciom wiele pomysłów.
Lubiłam spędzać wakacje u babci.To były czasy O:) Pomagaliśmy w ogródku,zbieraliśmy porzeczki,agrest,
wiśnie,czereśnie,śliwki.Smak truskawek i owoców niezapomnniany.Z rodzicami pomagaliśmy dziadkowi wybierać miód..To były super wakaccje O:):-X

Zostaw komentarz