wnuki

Babcia to wyjątkowa osoba w życiu każdego dziecka. Ona zawsze znajdzie na wszystko złotą radę i pomoże jak nikt inny. Osoby posiadające wnuki, bardzo często traktują je niczym własne dzieci. Dlaczego babcia rozpieszcza wnuków?

Babcia, ona zawsze zrozumie

Pewnie wiele z nas, z wielkim sentymentem wracamy myślami do dziadków, którzy opiekowali się nam w czasach dzieciństwa, do których wyjeżdżano na wakacje i ferie. To oni dla wielu z nas byli opiekunami, zastępującymi przedszkole czy nianie. Babcia jest szczególną osobą w życiu dziecka. I choć można mieć aż dwie babcie, zawsze każda z nich będzie wyjątkowa. Dziadkowie, są drugimi, tak ważnymi i bliskimi osobami w życiu dziecka. Bardzo często pomagają przy wychowaniu i opiece nad maluchem, szczególnie w rodzinach, gdzie obydwoje z rodziców pracują. Babcie urzekają swym ciepłem i dobrym słowem. Zawsze mają w zanadrzu coś, co pocieszy w chwilach smutku i słabości, dlatego dzieci uwielbiają ich towarzystwo.

Dlaczego babcia rozpieszcza wnuków?

Ponoć rozpieszcza ten, kto zwyczajnie w świecie kocha. Nic dziwnego, że babcie rozpieszczają swoich wnuków. W końcu darzą ich bezinteresowną miłością. W końcu to rodzina, młode, nowe pokolenie, od którego zależy przyszłość. Babcia zawsze okazuje wnukom swoja miłość, nawet w drobnych gestach, takich jak przygotowanie obiadu czy zrobieniu na drutach kolejnego do kolekcji uroczego sweterka. Ale niektóre z babć odrobinę przesadzają, bezgranicznie rozpieszczają wnuków. Kupują im drogie prezenty, spełniają każdą zachciankę i pozwalają na wszystko, często na to, czego zabraniają rodzice. Takie zachowanie nie wydaje się zbyt wychowawcze. I słusznie, bo nie jest. Dlaczego tak postępuje babcia? Ona kocha swoje wnuki i stara się dać im wszystko, czego w obawie przed rozpuszczeniem właśnie, nie dała swoim dzieciom. Ot prosta psychologia człowieka. Dziadkowie doskonale wiedzą, że to rodzice wpajają dziecku reguły zachowań i postępowania. Oni są zaś od okazywania czułości, troski i miłości, co czasem może wychodzić poza zdroworozsądkowe granice.

babcia rozpieszczaKolejny cukierek czy zabawka nie zawsze jest dobra dla dziecka. Babcia powinna znać granice oraz zasady, panujące w domu dziecka. Skoro rodzice nie życzą sobie, by ich maluch jadł słodycze, warto poinformować o tym dziadków, by uniknąć przykrych sytuacji i płaczu dziecka. Miłość nie zależy od prezentów. To zdecydowanie coś więcej, czego nie powinniśmy wiązać z rzeczami materialnymi. Rozpieszczanie jest normalne i nie możemy zabronić tego babci, jednak warto nakreślić pewne granice. W końcu to my jesteśmy rodzicami, którzy kształtują charakter dziecka.

Katarzyna Antos