trening-czas-tylko-dla-mnie

Wiele osób ceni sobie regularną aktywność fizyczną – i to nie tylko dlatego, że czuje się kimś młodszym czy bardziej modnym od innych lub dostrzega upragniony ubytek tkanki tłuszczowej i cellulitu, ale tylko dlatego, że może mieć chwilę spokoju – czas tylko dla siebie.

Ilu z nas czasami nie marzy o świętym spokoju? Wielu twierdzi, że to luksus, na który ich nie stać. Nic podobnego – to tylko kwestia zmiany myślenia i organizacji czasu pracy oraz odpoczynku. Święty spokój to nie bierność, lecz zupełnie odmienna aktywność od tej, która doprowadza nas do zmęczenia i marzenia o świętym spokoju. To czas, w którym możemy być sobą i robić wyłącznie co chcemy i lubimy robić – dla siebie. Często marnujemy go, ponieważ nie umiemy go zaplanować, pojawia się wówczas nuda.

Trening na receptę

Trening to szansa na oderwanie się od codziennych problemów to ulga, czas zapomnienia. To czas spotkania się z przyjaciółmi. Dla wielu godzina czy dwie spędzone w klubie fitness to niemalże drugie życie – inni ludzie, inne problemy. To ucieczka od obowiązków domowych i chwila wytchnienia od ciągłej pracy na rzecz innych m.in. dzieci, męża itp. To czas tylko dla nas – i tego właśnie potrzebujemy. Trener, instruktor poświęca tylko nam czas, wykonujemy coś dla siebie, dla swojego samopoczucia i zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Wszelkie działania koncentrują się tylko wokół nas.

To ważne by mieć taką odskocznię, by móc się przenieść od czasu do czasu w swój własny świat, świat pasji, która nas rozwija. Tempo życia przyspiesza, nie pozwalając na spowolnienie choćby na chwilę – ale my zwolnić, a nawet zatrzymać się co jakiś czas. Musimy, inaczej cywilizacyjne stresory zniszczą nasze zdrowie. Niektórzy naukowcy twierdzą, że niemal wszystkie choroby mają swe źródło w stresie.

Zupełne wyeliminowanie stresujących sytuacji w życiu jest niemożliwe, natomiast jest możliwe ich neutralizowanie. Jest wiele strategii radzenia sobie ze stresem. Są lepsze i gorsze, mniej lub bardziej skuteczne. Z pewnością te, dzięki którym pogłębiamy nałogi pomimo pozornej skuteczności nie stanowią dobrej alternatywy. Nie ma lepszego (z punktu widzenia zdrowia) sposobu na rozładowanie napięć niż hobbystyczna aktywność. To musi być coś, co nas pochłania, sprawia, że czas na nią spożytkowany płynie nam zbyt szybko. Uprawianie aktywności fizycznej w czasie wolnym to nie tylko przyjemność a szansa na obserwowanie własnego rozwoju, co jest źródłem satysfakcji. To czynny wypoczynek dla ciała jak i ducha, którego bardzo potrzebujemy.

dr Paweł F. Nowak