Fitness Jak ćwiczyć?

Pulsometry – świetne motywatory dla każdego

pulsometry-swietne-motywatory-dla-kazdego

Gdy samopoczucie nas zawodzi i mamy wrażenie, że chodzenie, bieganie, pływanie lub jazda na rowerze prawie w ogóle nas nie męczy wtedy próbujemy przyspieszać, co nie zawsze jest dobrym pomysłem. Subiektywne odczucia są ważne, lecz niestety mało dokładne.

W tradycyjny i mało praktyczny sposób można dokonywać pomiaru tętna metoda palpacyjną tzn. uciskając np. tętnicę szyjną dwoma palcami i licząc uderzenia serca na minutę. Problem polega na tym, że pomiar jest mało dokładny i niemożliwy do przeprowadzenia podczas wysiłku. Tętno, puls – to liczba uderzeń serca na minutę. Jego wartość określa reakcję układu krążenia na wysiłek fizyczny.

W spoczynku wartość tętna wynosi ok. 70 ud/min, a podczas wysiłku zwiększyć się może ponad dwukrotnie.

Pulsometry, sport-testery czy monitory pracy serca to określenia powszechnie dostępnych i nie drogich urządzeń do pomiaru wysiłku fizycznego za pomocą częstości skurczów serca. W nowoczesnym treningu zdrowotnym nie można się bez nich obyć. Pozwalają na bieżącą kontrolę wysiłku i to nie tylko sportowcom, ale wszystkim tym, dla których ważna jest możliwość porównania pracy swojego serca, rozwoju organizmu i wydolności wraz z kolejnym tygodniem ruchu. To konkretny miernik, który powie nam kiedy mamy podwyższone tętno – czy podczas wysiłku przy wchodzeniu, wjeżdżaniu czy wbieganiu pod górę, a może po obiedzie lub na czczo, jak zmienia się, gdy zrobimy dłuższą niż 1-2 dni przerwę w aktywności. Nawet idąc po schodach warto mieć świadomość, jak zmienia się praca naszego serca i jak bardzo rośnie wskaźnik tętna.

Dostępny dla każdego

Pulsometr składa się z dwóch części – opaski z zatopionymi w plastiku elektrodami, zakładanej na klatkę piersiową i specjalnego zegarka, który jest odbiornikiem impulsów, przekazywanych w bezprzewodowy sposób z nadajnika (opaski). Podczas biegania, pływania, jazdy rowerem czy po prostu poruszania się możemy obserwować, jak pracuje nasze serce. To obiektywna informacja dotyczącą poziomu zmęczenia. W nieco droższych i lepszych modelach można zapisane informacje z odbytego treningu przesłać do komputera, gdzie za pomocą specjalnego oprogramowania można archiwizować i analizować pracę treningową. Takie urządzenie kosztuje, w zależności od modelu i funkcji, od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

dr Paweł F. Nowak

Gdy samopoczucie nas zawodzi i mamy wrażenie, że chodzenie, bieganie, pływanie lub jazda na rowerze prawie w ogóle nas nie męczy wtedy próbujemy przyspieszać, co nie zawsze jest dobrym pomysłem. Subiektywne odczucia są ważne, lecz niestety mało dokładne.

Korzystanie z monitorów pracy serca daje wiele korzyści:

  • zwiększa skuteczność oddziaływania ruchem na organizm, poprzez stosowanie optymalnej, indywidualnie dobranej intensywności
  • poprawia poziom bezpieczeństwa, gdyż precyzyjnie regulujemy intensywność wysiłku, nie dopuszczając do przetrenowania czy nadmiernego wysiłku
  • pozwala na skuteczniejsze planowanie kolejnych treningów
  • zwiększa motywację do systematycznej pracy treningowej

Pulsometry polecane są w szczególności dla tych, którzy chcą dbać o zdrowie poprzez uczestnictwo w aktywnościach o charakterze wytrzymałościowym. Aby skutecznie oddziaływać na zdrowie należy stosować wysiłek fizyczny o umiarkowanej, średniej intensywności.
Ile razy w tygodniu, jak długo i z jaką prędkością chodzić, biegać, jeździć rowerem itp., żeby bezpiecznie uzyskać najwyższy przyrost wydolności i sprawności fizycznej? Odpowiedź jest prosta – wystarczy 3-5 razy w tygodniu od 20-60 minut ćwiczyć z intensywnością od 55-85% tętna maksymalnego.

Jak obliczyć wyliczyć wartość maksymalnego tętna?

To jeszcze prostsze – od 220 odejmujemy wiek ćwiczącego. Tak więc osoba w wieku 50 lat powinna chodzić, biegać, jeździć (obojętnie na czym( z taką prędkością, żeby jej tętno utrzymywało się w granicach 94–145 uderzeń/minutę.

dr Paweł F. Nowak

Komentarze (11)

Aneta

4 lata temu

Biegam od dawna, od pewnego czasu mam zamiar sprawic sobie pulsometr, ale jakos nie mogę sie zdecydować jaki. Wiec pulsometru jak nie było, tak nie ma 🙁

pati25

9 lat temu

Takie puulsometry to wspaniały wynalazek.Jak ćwiczymy urządzenie to pokazuje nam tętno jakie mamy w danej chwili.Orientujemy się w jakim tempie możemy dalej ćwiczyć.

irysek7

10 lat temu

W spoczynku wartość mojego tętna oscyluje w granicach 60 uderzeń na minutę, natomiast przy dużym wysiłku wzrasta nawet do 140. Mam pulsometr wmontowany w kierownicę rowerka i licznik pokazuje też ile kalorii spaliłam i z jaką prędkością jadę. Fajna rzecz zwłaszcza z tymi kaloriami, bo choć jestem wykończona to pedałuję dalej do okrągłej wartości np. jeśli mam spalonych 477 to resztką sił dobijam do 500 🙂

summer

10 lat temu

ell@ – oprócz tego wypadają mi włosy, więc kolejny symptom! Miałam niejednokrotnie badaną tarczycę i zawsze była w normie; ostatnio 8 miesięcy temu, wynik TSH 3 GEN = 1,88 przy normie 0,27-4,2. A z tymi objawami to tak jest, że gdyby się nimi kierować, to można sobie wiele chorób wmówić ;). Ja np. mam objawy zarówno nadczynności jak i niedoczynności tarczycy, haha 🙂

bumibear

10 lat temu

warto zwracac uwagę na pasek – lepszy jest ten gumowy z elektrodami i wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem wkładanie go do tych specjalnych biustonoszy sportowych, bo uchwyty przechodzą przez elektrody i nie ma najlepszego odczytu pracy serca, co przelicza się na ilość spalanych kalorii itd., ale pod spód pod taki biustonosz.. natomiast nie można wkładać razem ze stanikiem z metalowymi usztywniaczami, bo metal ma wpływ na elektrody i zaburza odczyt!

ell@

10 lat temu

Summer, sprawdzałaś, czy przypadkiem nie masz nadczynności tarczycy ?
Bo przy nadczynności serce przyspiesza rytm. To jeden z podstawowych objawów.
Chyba wspominałaś też gdzieś tutaj na forum, że jesteś bardzo szczupła. To kolejny objaw.
Musisz to zbadać, jeśli dotąd tego nie zrobiłaś.

summer

10 lat temu

W stanie spoczynku mam zwykle 70-80, ale bywało zdecydowanie wyżej przy niskim ciśnieniu – z czego to wynika? że byłam taka słaba i nie przyzwyczajona do wysiłku? Siostrzeniec śmiał się ze mnie, że on ma tyle po przebiegnięciu 5km (sportowiec!).

ell@

10 lat temu

Świetne urządzenie. Malutkie, poręczne – można je bez problemu zabrać ze sobą wszędzie. No własnie .. nigdy nie sprawdzałam tętna w czasie wypraw rowerowych 🙂

„W spoczynku wartość tętna wynosi ok. 70 ud/min” – ja najczęściej w spoczynku mam tętno ok 50/min. (podobnie jak Ty, Ivo 🙂 )

Iva.

10 lat temu

Zawsze jak trenuje to korzystam z pulsometru, moj model pokazuje dodatkowo ile kalori spalilam i ile tluszczu. Bardzo przydatny wynalazek. Moje tetno w spoczynku to tak okola 53 ud/min.
To rzeczywiscie prawda, ze sa jednym z motywatorow zachecajacych do kontynuowania wybranej formy aktywnosci ruchowej. Jak tak spojrze ile kalorii i tluszczyku poszlo w sina dal, to tak latwo nie siegne po smieciowe jedzenie, bo wiem ile trzeba sie napracowac.

Zostaw komentarz