pulsometry-swietne-motywatory-dla-kazdego

Gdy samopoczucie nas zawodzi i mamy wrażenie, że chodzenie, bieganie, pływanie lub jazda na rowerze prawie w ogóle nas nie męczy wtedy próbujemy przyspieszać, co nie zawsze jest dobrym pomysłem. Subiektywne odczucia są ważne, lecz niestety mało dokładne.

Korzystanie z monitorów pracy serca daje wiele korzyści:

  • zwiększa skuteczność oddziaływania ruchem na organizm, poprzez stosowanie optymalnej, indywidualnie dobranej intensywności
  • poprawia poziom bezpieczeństwa, gdyż precyzyjnie regulujemy intensywność wysiłku, nie dopuszczając do przetrenowania czy nadmiernego wysiłku
  • pozwala na skuteczniejsze planowanie kolejnych treningów
  • zwiększa motywację do systematycznej pracy treningowej

Pulsometry polecane są w szczególności dla tych, którzy chcą dbać o zdrowie poprzez uczestnictwo w aktywnościach o charakterze wytrzymałościowym. Aby skutecznie oddziaływać na zdrowie należy stosować wysiłek fizyczny o umiarkowanej, średniej intensywności.
Ile razy w tygodniu, jak długo i z jaką prędkością chodzić, biegać, jeździć rowerem itp., żeby bezpiecznie uzyskać najwyższy przyrost wydolności i sprawności fizycznej? Odpowiedź jest prosta – wystarczy 3-5 razy w tygodniu od 20-60 minut ćwiczyć z intensywnością od 55-85% tętna maksymalnego.

Jak obliczyć wyliczyć wartość maksymalnego tętna?

To jeszcze prostsze – od 220 odejmujemy wiek ćwiczącego. Tak więc osoba w wieku 50 lat powinna chodzić, biegać, jeździć (obojętnie na czym( z taką prędkością, żeby jej tętno utrzymywało się w granicach 94–145 uderzeń/minutę.

dr Paweł F. Nowak