ABC menopauzy Menopauza

Specjalista od menopauzy

specjalista-od-menopauzy

Polskiej służbie zdrowia daleko do ideału. Jednak i w naszym kraju pojawia się coraz więcej dobrze wykształconych lekarzy specjalizujących się w chorobach okresu okołomenopauzalnego. Trzeba tylko wiedzieć jak do nich trafić i na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego specjalisty.

Profilaktyka 50+

Wchodząc w okres przekwitania powinnyśmy szczególnie uważać na swoje zdrowie. W tym czasie wzrasta ryzyko zachorowania na raka, choroby serca, osteoporozę czy chorobę Alzheimera. Odpowiednia profilaktyka i wczesne wykrywanie wszystkich zmian jest bardzo ważne w skutecznym leczeniu. Także dolegliwości typowo menopauzalne powinny być kontrolowane przez właściwego lekarza.

Dobry lekarz poszukiwany

Nasza rzeczywistość nie jest różowa – kolejki, terminy, obsługa pacjenta też pozostawia wiele do życzenia. Trudno się dziwić, że Polki tak rzadko odwiedzają gabinety lekarskie i nie korzystają z badań profilaktycznych. Mimo to statystyki pokazują, że mamy coraz więcej dobrych lekarzy, którzy robią specjalizacje w takich dziedzinach, jak właśnie menopauza. Nie zmienimy całej służby zdrowia, ale może warto zadać sobie trud i zmienić lekarza na bardziej satysfakcjonującego?

Kto szuka – znajduje

Menopauza wiąże się przede wszystkim z potrzebą znalezienia odpowiedniego ginekologa. Dobrze jest też rozejrzeć się za innymi lekarzami: endokrynologiem, dermatologiem, dietetykiem, psychologiem. Najważniejsza przy wyborze specjalisty jest jego wiedza i praktyka w zakresie menopauzy. Lekarz musi brać pod uwagę nasze specyficzne potrzeby i fakt przekwitania. Dobrze, jeśli jest to człowiek otwarty, przy którym pacjentka nie czuje się skrępowana, może mówić szczerze o problemach i dolegliwościach, nie boi się pytać. Jak znaleźć taki ideał? Dobrym sposobem jest internet – największa baza wiedzy o specjalistach, gdzie można znaleźć bardzo wiele informacji. Wbrew pozorom nie tylko o gabinetach prywatnych, ale także o tych, które mają kontrakty z NFZ. Nie jesteśmy przywiązane do jednej przychodni, na wizytę możemy umówić się wszędzie. Innym prostym sposobem jest pytać wśród przyjaciółek, sąsiadek, rodziny, a także w ośrodkach zdrowia. Można w ten sposób dowiedzieć się który lekarz spełnia nasze kryteria.

Akcja zdrowie

Programy i akcje prozdrowotne to szansa dla tych pań, które na co dzień nie mają czasu albo nie myślą o badaniach profilaktycznych. Trzeba korzystać z takich programów, które kierowane są do kobiet po 50-tym roku życia, a także ogólnych akcji bezpłatnych badań. Przy okazji można dowiedzieć się gdzie szukać właściwego lekarza.

Specjalistów od menopauzy przybywa, mamy coraz więcej możliwości. Pozostaje mieć nadzieję, że będzie tylko lepiej, a kobiety będą częściej i chętniej szukać dobrych lekarzy, niczym się nie zrażając.

M. Borowik

Komentarze (7)

Emilly27k

8 lat temu

Moim zdaniem istotna jest wizyta u ginekologa w każdym wieku.
To od podejścia do pacjenta jest ważne. Im milszy specjalista to chce nam się częściej wizyt.
Pozytywnie to na nas wpłynie- zdrowie. :)))

elle@elle

8 lat temu

przycyniam sie do zdania PATI ,jest sporo dobrych ginekologow ,nawet maja specjalizacje endokrynlogow ,najlepiej chyba isc do takiego co poleci mama lub przyjaciółka :)))

pati25

12 lat temu

Specjalista od menopauzy…Nie spotkałam się z tym określeniem.Każdy ginekolog zna się na tym zagadnieniu i wie dużo na temat menopauzy

wiktoria73

12 lat temu

W mieście też nie ma ogłoszeń „lekarz od menopauzy” trzeba szukać i od jednego do drugiego w końcu trafi się do właściwego.

mariolablaszczyk

12 lat temu

Ja mam już mimo wieku (37) lat wszelkie objawy menopauzy. Byłam u lekarzy na NFZ i prywatnie ale niestety nawet nie podejmują tego tematu. Szukając przyczyn moich mnogich dolegliwosci faszerują mnie wszelakimi specyfikami o znikomej skuteczności. Moja karta u ginekologa jest tak zaspisana, że co chwilę dokładają mi kartki. Trwa to ponad rok. Może ktoś zna dobrego specjalistę w województwie warmińsko-mazurskim, który nawet jeżeli zwątpi w moją diagnozę to chociaż ją potwierdzi wynikami. zrobiłambym nawet je sama gdybym wiedziała jakie.

irysek7

12 lat temu

Tak summer, to właśnie ginekolog powinien objąć kobietę w wieku menopauzalnym opieką i kierować w razie potrzeby do pozostałych specjalistów. Przecież ginekolodzy posiadają wiedzę na temat anatomii i fizjologii kobiet będących na każdym etapie życia. A że obsługa pacjenta wymaga wiele do życzenia- to niestety prawda i nie jest spotykane tylko w tej dziedzinie:/

Zostaw komentarz