Problemy z odpoczynkiem
Drew Coffman z Unsplash

Problemy z odpoczynkiem dotyczą coraz większej grupy Polaków. Niegdyś mówiło się o nich wyłącznie w kontekście biznesmenów, którzy zabierają na wakacje służbowego laptopa i telefon. Nawet nad hotelowym basenem pracowali nad pomnażaniem własnego majątku. Choć większość z nas nie prowadzi własnej działalności gospodarczej, to częściej lub rzadziej miewa problemy z odpoczynkiem. W naszym artykule podpowiadamy, dlaczego nie potrafisz się zrelaksować.

Spis treści:

  1. Problemy z odpoczynkiem. Nadmiar obowiązków
  2. Dlaczego nie potrafisz się zrelaksować? Nadmierna potrzeba kontroli
  3. Ciało napięte niczym struna a perfekcjonizm
  4. Lęki egzystencjalne
  5. Wysoka wrażliwość a przewlekłe zmęczenie
  6. Stawianie potrzeb innych na pierwszym miejscu
  7. Nadmiarowe poczucie winy

Problemy z odpoczynkiem. Nadmiar obowiązków

Nadszedł długo wyczekiwany majowy weekend, jednak ty już nie odczuwasz radości. Podczas gdy twoi znajomi odpoczywają, ty ciągle próbujesz wyjść na prostą z zaległościami w pracy. Znasz ten scenariusz z autopsji? To znak, że przytłacza cię nadmiar obowiązków. Czasem same bierzemy na swoje barki zbyt wiele zadań, czasem to pracodawca, kierownik czy koleżanka z pracy nadmiernie nas obciąża zadaniami. W rezultacie nigdy nie potrafimy się wyrobić. Zawsze mamy z czymś tyły, co tylko nas stresuje. W rezultacie usiłujemy zmniejszyć górkę, pracując w dni wolne. To jednak prowadzi do wyczerpania organizmu i nie jest wskazane.

Dlaczego nie potrafisz się zrelaksować? Nadmierna potrzeba kontroli

Niektóre osoby lubią trzymać rękę na pulsie. Muszą być na bieżąco ze wszystkimi doniesieniami z branży, domu rodzinnego, polityki itp. Doskwiera im nadmierna potrzeba kontroli. Boją się, że gdy sobie odpuszczą, pozwolą sobie na chwilę wytchnienia, na pewno wydarzy się coś złego, czemu mogliby zapobiec, zachowując czujność. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystko da się przewidzieć. Człowiek potrzebuje też odpoczynku i relaksu. Tylko gdy zadba o swój dobrostan, może skupić się na pracy i pozwolić sobie na kreatywne myślenie. Gdy przytłacza go zmęczenie, częściej popełnia błędy.

Ciało napięte niczym struna a perfekcjonizm

Twoje ciało jest napięte niczym struna i odczuwasz ogromny dyskomfort? Praktycznie nigdy nie pozwalasz sobie na rozluźnienie. Twoim problemem prawdopodobnie jest perfekcjonizm. Od dziecka przywykłaś do tego, że każde zadanie trzeba zrealizować na 100%. W rezultacie każdej czynności poświęcasz znacznie więcej uwagi niż przeciętna osoba. Nawet gdy robisz kanapki, to starasz się je pięknie udekorować. Niestety perfekcjonizm jest zgubny. Choć wtłacza się nas w jego tryby od pierwszych lat życia, to ciągła pogoń za ideałem sprawia, że życie przecieka nam między palcami. Czasem warto trochę zwolnić tempa, aby normalnie pożyć.

Lęki egzystencjalne

Lęki egzystencjalne pojawiają się w naszym życiu w różnych okolicznościach. Jednak niektórzy mają do nich większą tendencję, przez co skarżą się na problemy z odpoczynkiem. Jeśli ciągle zamartwiasz się ewentualną wojną, postępującą inflacją, trwającą pandemią etc., to nie potrafisz się zrelaksować. Twoje ciało jest ciągle napięte i gotowe do odparcia ataku. To jednak wyniszczająco działa na organizm.

Wysoka wrażliwość a przewlekłe zmęczenie

Czy wiesz, że na przewlekłe zmęczenie częściej skarżą się osoby, u których stwierdzono wysoką wrażliwość centralnego układu nerwowego? Wynika to z faktu, iż ich mózg łatwiej ulega przebodźcowaniu wskutek informacji napływających ze świata zewnętrznego oraz wnętrza organizmu. Kiedyś człowiek nie był tak bombardowany newsami. Dziś te po prostu nas zalewają. To sprawia, że mózg osoby wysoko wrażliwej szybciej przemęcza się, ponieważ pracuje on na niezwykle wysokich obrotach. Jeśli ty również masz z tym problem, zrób sobie czasem detoks informacyjny. Gdy pracujesz nad ważnym projektem dla klienta, wyłącz inne pliki i skrzynkę pocztową. Czasem jest to najlepsze możliwe rozwiązanie. Z powierzonym ci zadaniem uporasz się znacznie szybciej, jeśli nic nie będzie cię rozpraszało. Wykonasz je też dużo staranniej. W rezultacie szybciej będziesz mogła powrócić do swoich pozostałych obowiązków.

Stawianie potrzeb innych na pierwszym miejscu

Problemy z odpoczynkiem dużo częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn, choć to panowie częściej robią zawrotną karierę. Dlaczego tak się dzieje? Panie mają tendencję do stawiania potrzeb innych na pierwszym miejscu. Rzadziej myślą o sobie, tym, żeby się wyspać, w spokoju poczytać książkę czy wyskoczyć z koleżankami na weekend do innego miasta. Takie postawy często postrzegają jako egoizm, który należy w sobie zwalczać. Tymczasem zdrowy egoizm jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania.

Nadmiarowe poczucie winy

Dlaczego nie potrafisz się zrelaksować, chociaż masz urlop i przebywasz za granicą, z dala od domu i dzieci? Możliwe, że cierpisz na nadmiarowe poczucie winy. Wówczas postrzegasz relaks jako występek przeciwko bliźniemu. Martwisz się, że ty czytasz sobie książkę nad morzem, podczas gdy twoja mama zbiera wiśnie na działce. Zapominasz przy tym, że sprawia jej to przyjemność. Twoja mama jest zdrowa i ceni sobie aktywny wypoczynek.