problem-z-wchlanianiem-wit-d-w-wieku-menopauzalnym

Okres zimowy to także czas, gdy możemy korzystać ze słońca i zadbać o dodatkowe dawki witaminy D dla organizmu.

W okresie klimakterium trudno utrzymać kobiecie odpowiedni poziom witaminy D w diecie, której niedobór może przyczynić się do wielu niebezpiecznych problemów zdrowotnych – od otyłości brzusznej, cukrzycy, osteoporozy po choroby sercowo-naczyniowe i wiele nowotworów.

Menopauza bywa stresującym okresem dla kobiet, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychiki; konieczność dostosowania się do zmian metabolicznych może osłabiać zdolność organizmu do obrony przed różnymi problemami zdrowotnymi. Dlatego zdrowe odżywianie może stać się najlepszym sprzymierzeńcem kobiet w pokonywaniu nowych wyzwań.

Sięgnijmy do źródeł

Chociaż witamina D może być pozyskana z produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego (takich jak naturalne surowe mleko, ryby i żółtka jaj), istnieją inne jej źródła – stosowane przez wegan oparte na naturalnym świetle słonecznym i grzybach. Grzyby są dobrym źródłem witaminy D – tylko jedna filiżanka pokrojonych w plasterki pieczarek może stanowić ponad połowę zalecanej dziennej dawki tej witaminy.

Nie tylko utrzymuje równowagę między wapnem a fosforem, ale chroni przed różnymi chorobami, w tym alergią. Wzmacnia odporność, ma działanie antybakteryjne, ma także wpływ na rozwój cukrzycy – nieprzypadkowo w krajach, gdzie nasłonecznienie jest najmniejsze (jak np. Finlandia) zachorowalność na cukrzycę jest najwyższa. Ponad 50% dorosłych Europejczyków ma niedobory wit. D, a dzieci z niskim poziomem wit. D częściej miewają nadwagę.

Potrafi zapobiec powstawaniu niektórych komórek nowotworowych, wspomaga regenerację wątroby i pomaga w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Witamina ta chroni też przed szkodliwym działaniem promieniowania jonizującego.

dr Paweł F. Nowak