ABC menopauzy Menopauza

Test na menopauzę

test na menopauzę

Jak potoczyłoby się nasze życie, gdybyśmy wiedziały kiedy nadejdzie okres przekwitania? Czy umiałybyśmy lepiej przygotować siebie i najbliższych na nadchodzące zmiany? A może inaczej planowałybyśmy karierę, zakładanie rodziny i czas na rodzenie dzieci? Z pewnością każda kobieta na swój sposób wykorzystałaby takie informacje. Okazuje się, że nie jest to odległe marzenie – w aptekach już dziś można kupić specjalne testy na menopauzę!

Pragniemy mieć jak największy wpływ na nasze życie i dokładnie poznać swój organizm. Nie lubimy, kiedy coś nas zaskakuje i nie możemy przewidzieć przyszłości. Mając kontrolę łatwiej nam planować, czujemy się spokojniejsze i swobodniejsze. Dlatego też medycyna idzie wciąż w kierunku okiełznania „żywiołu”, jakim jest okres menopauzy w życiu kobiety. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnych pań, naukowcy starają się nie tylko walczyć z dolegliwościami przekwitania, ale przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie – kiedy nadejdzie menopauza?

Wyścig z czasem

W gruncie rzeczy nie chodzi o oszukiwanie natury ale o cenną informację: na jakim etapie znajduje się aktualnie mój organizm? Złośliwi stwierdzą – przecież każda z nas powinna doskonale naturalnie wyczuwać na jakim etapie swojego życia się znajduje. A jednak biorąc pod uwagę ogromną różnorodność genetyczną, choroby (również cywilizacyjne) oraz inne, niezależne czynniki, wiele kobiet zapada na wczesną lub nawet zdecydowanie przedwczesną menopauzę. Inne z kolei czekają długo na „swoją kolej”. Testy menopauzalne mogą zdecydowanie uprościć sprawę i pomóc wielu kobietom bez uciekania się do dużo droższych testów laboratoryjnych.

Gra hormonów

Oczywiście, najważniejszą rolę w całym procesie odgrywają hormony. To właśnie one są w stanie wskazać czy menopauza jest już blisko. Zespół międzynarodowych naukowców z Uniwersytetu w Michigan odkrył, że stężenie trzech najważniejszych hormonów: AMH, FSH oraz inhibiny B, pozwala dość dokładnie zaprognozować, kiedy kobieta wejdzie w okres przekwitania lub czy już nie zaczęła przechodzić menopauzy. Hormon AMH do pięciu lat przed klimakterium gwałtownie spada, natomiast zaczyna się podnosić poziom FSH. Monitorowanie stężenia hormonów oraz znajomość interpretacji wyników przynosi kobietom wymierne korzyści.

M. Witczak

Jak potoczyłoby się nasze życie, gdybyśmy wiedziały kiedy nadejdzie okres przekwitania? Czy umiałybyśmy lepiej przygotować siebie i najbliższych na nadchodzące zmiany? A może inaczej planowałybyśmy karierę, zakładanie rodziny i czas na rodzenie dzieci? Z pewnością każda kobieta na swój sposób wykorzystałaby takie informacje. Okazuje się, że nie jest to odległe marzenie – w aptekach już dziś można kupić specjalne testy na menopauzę!

Polskie realia

W naszych aptekach pojawił się specjalistyczny test, dzięki któremu każda kobieta może samodzielnie, w domowym zaciszu, zbadać poziom hormonów w swoim organizmie. Jest bardzo prosty w użyciu, a wyglądem i sposobem zastosowania przypomina test ciążowy. Wystarczy jego końcówkę włożyć pod strumień moczu i po kilku minutach odczytać wynik. Badanie powtarza się po tygodniu aby skontrolować i porównać wyniki. Test menopauzalny bazuje tylko na jednym z hormonów – FSH, którego stężenie we krwi rośnie wraz z momentem zbliżania się do okresu przekwitania. Wynik poinformuje nas, gdy FSH przekroczy wskaźnik 25 mIU/ml. Dzięki temu test menopauzalny jest raczej skierowany do kobiet, które już odczuwają pierwsze symptomy przekwitania oraz do tych pań, które po prostu chcą się upewnić czy przypadkiem klimakterium nie jest blisko. Co ciekawe, jego cena jest bardzo niska – oscyluje w granicach 20-30 zł za opakowanie z dwoma testami, a skuteczność poprawnie wykonanego badania wynosi nawet 99%.

Nauka wciąż idzie do przodu i jest niemal pewne, że wkrótce w naszych domach będziemy mogły urządzić prawdziwe małe laboratorium i zbadać stężenie wybranych hormonów w organizmie. Obyśmy tylko potrafiły wyciągnąć odpowiednie wnioski i właściwie z tej wiedzy korzystać.

M. Witczak

Komentarze (10)

elle@elle

8 lat temu

to wszystko jest naturalne i ja bardzo cenie i szanuje dojrzale kobiety ,zadbane,swiadome sowjego uroku osobistego ,dbjace o diete i ruch i jak widze taka babeczke na spacerze uprawiajaca biegi to nawet figure niektore maja ze dwudziestka sie chowa,tak wiec w kazdym wieku kobieta moze byc atrakcyjna :)))

migotka

9 lat temu

Cześć dziewczyny !
Jestm właśnie po rozmowie z prowadzącym nie ginekologiem. Od 4 miesięcy doskwierały mi objawy uderzenia gorąca, co zrobiłam aby sobie pomóc? Kupiłam Climea forte Aflofarmu … i nic się nie zmieniło, objawy jak były tak są nadal . Nie polecam Wam tych tabletek !!! Mało tego mój lekarz jasno wytłumaczył mi, że to nabijanie ludzi w butelke i że jak chcę złagodzić objawy menopauzy to tylko htz.

aseret

10 lat temu

Kiedyś przeczytałam, że na menopauzę trzeba mieć czas. Coś w tym jest. Ważna jest perswazja i nasze podejście do zycia.

Giulia

11 lat temu

Świetne podejście Drobina 🙂 Mnie chyba jednak dopadło to meno, bo nic mi się nie chce. A może to przeziębienie.
Chyba kupię ten test, ale co to zmieni w moim życiu??????

drobina

11 lat temu

filodendron: I tak trzymać! Ja też sobie żartuję, że mnie meno nigdy nie dopadnie. Nie wiem tylko, czy to siła genów, czy perswazji. Tymczasem, żeby się jej nie dać, lecę na pływalnię. Hi!, hi!

filodendron

11 lat temu

Wszystkie moje przyjaciółki od lat mają menopauzę, zapytałam lekarza, co ze mną jest, że ja jej nie mam,odpowiedział,że niektóre kobiety nigdy jej nie mają, do bardzo póżnego wieku miesiączkują i nie są to wcale rzadkie przypadki.

mejgosia

11 lat temu

Mialam zamiar nabyc taki test na Allegro, ale jakoś do tego nie doszlo, ale teraz sobie go sprawie , bo znowu mi organizm trochę świruje! Fajnie że jest takie cosik!

summer

11 lat temu

O, pamiętacie? Niedawno rozmawiałyśmy o tych testach:). Ja miałam ostatnio robione badania hormonalne, także FSH – mam to w normie, czyli jestem tu z Wami „na wyrost” – póki co;)

Zostaw komentarz